Pomerančový sirup (a jiné)

Iness Kuchařka: Iness

Nápoje 5 názorů

Suroviny

Základní sirup:
750 ml vody
1 kg cukru krupice
pomerančová tresť
8 chemicky neošetřených a dobře omytých pomerančů
Recept si zatím oblíbilo 6 kuchařů

Postup přípravy receptu

 1. Napřed si z dobře omytých pomerančů v teplé vodě odkrojíme pouze oranžovou povrchovou kůru a dáme ji do menšího hrnce a zakryjeme pokličkou (aby nám nevyprchaly aromatické látky).

 2. Na základní sirup nasypeme do 750 ml vlažné vody 1 kg cukru krupice a mícháme, až se cukr úplně rozpustí.

 3. Poté cukerný roztok přivedeme k varu a povaříme jej 10 minut (ne déle!). Pokud bychom sirup vařili o 2-3 minuty déle, byl by hustší a nevydržel by delší dobu skladování a zkrystaloval by. V době varu se na povrchu tvoří pěna, kterou musíme naběračkou sbírat.

 4. Nyní do uvařeného základního sirupu (horkého) vložíme kůru a necháme krátce přejít varem.

 5. Potom závar ihned odstavíme, zakryjeme poklicí a necháme 30 minut stát.

 6. Prochladlý sirup prolijeme jemným cedníkem a buď hned upotřebíme, nebo dokonale vychladlý nalijeme do lahví a zazátkujeme.

 7. Sirupy skladujeme raději v tmavých menších sklenicích, aby se častým otvíráním nezačal kazit. Otevřené láhve skladujeme nejlépe v chladničce.

Poznámka

Počítejte s tím, že používáte pouze přírodní suroviny, takže sirup bude samozřejmně světlejší než kupovaný, ale zato bez konzervantů a barviv :-).

Další varianty sirupů:

Citronový sirup

Základní sirup + kůra z 15 chemicky neošetřených a dobře omytých citronů(postup stejný jako u pomerančového).

Mátový sirup

Základní sirup + 100 g čerstvých, opláchnutých a dobře osušených lístků máty peprné(postup stejný jako u pomerančového).

Malinový sirup

1 kg malin zasypeme 300 g cukru a necháme 24 hodin uležet. Pak maliny rozmixujeme, prolisujeme nebo přecedíme přes plátno a šťávu 15 minut povaříme. Nakonec přidáme k základnímu sirupu, přivedeme k varu a odstavíme.

Sirup z černého rybízu

700 ml rybízové šťávy zasypeme 300 g cukru a mícháme, aby se cukr důkladně rozpustil. Pak šťávu přidáme k vařícímu základnímu sirupu, přivedeme k varu a odstavíme.

Přidat k oblíbeným Vytisknout recept


Pochutnali jste si? Sdílejte recept!

Poslat emailem

Recept sdílelo již 10 kuchařů a kuchařek

Ohodnoťte recept: Pomerančový sirup (a jiné)

 • Nikola Nikola(neregistrovaná)

  dobry recept ale spis na leto az budou matove listky na zahradce :D

  Odpovědět

 • Iness Iness(autor receptu)

  maris:

  Nemáš zač ;-)

  Odpovědět

 • maris maris

  Iness:díky, budu se muset po nich podívat:-)

  Odpovědět

 • Iness Iness(autor receptu)

  maris:

  Některé hypermarkety občas nabízejí citróny i pomeranče bez chemického ošetření. Bývají označené cedulkou. Některé bio prodejny také mívají ovoce i zeleninu bez chemie, tam by citrusy bez postřiku měly být samozřejmostí...

  Odpovědět

 • maris maris

  Iness, prosím, kde kupuješ chemicky neošetřené pomeranče a citrony ? Často se v receptech uvádějí, ale já nevím, kde bych je měla koupit.

  Odpovědět

Tématické fráze: pomerančový sirup domaci pomerancovy sirup domácí pomerančová šťáva pomerančový sirup recept domácí malinový sirup připravujeme domácí pomerančový sirupy domácí pomerančový sirup recept sirup z pomerančů pomarančový sirup recept na malinový sirup sirup z pomerančové kury malinový sirup recept recept na pomerančový sirup domaci sirup z pomerancu chemicky neošetřené pomeranče domaci sirup z citrusu domácí sirup z pomeranče domácí pomerančová šťáva recept cukerný sirup malinovy sirup