Kysané zelí do sklenic

JanaDorazinova Kuchařka: JanaDorazinova

Zavařeniny 234 názorů

Suroviny

hlávkové zelí (každý, kolik potřebuje na zimu)
sůl
kmín
celý pepř
křen - kdo má rád
Recept si zatím oblíbilo 56 kuchařů

Postup přípravy receptu

 1. Nakrouháme, popř. koupíme krouhané zelí, nasypeme je do vaničky, posolíme (na kilo zelí 3 dkg soli), posypeme kmínem a celým pepřem, necháme aspoň 3-4 hodiny pustit šťávu.

 2. Potom zelí natlačíme do 0,7 l sklenic tak,aby v každé byla i šťáva a zavíčkujeme. Můžeme použít i šroubovací víčka. Dáme je na plechy, nejlépe k topení nebo někam do tepla. Víčka se vypoulí a zelí pracuje a stéká z nich voda.

 3. Necháme tak asi 2-3 týdny, víčka by se měla vcucnout, ale pokud ne, nevadí. Zaneste zelí do sklepa a můžete konzumovat. Pokud si nejste jisti, otevřete jednu sklenici. Zelí by mělo být křupavé a moc dobré.

Poznámka

Já dělám tohle zelí každý rok a pokaždé z více kil, pořád je málo. Nemám místo ve sklepě na soudek a taky zelí nezapáchá po celém domě.

Přidat k oblíbeným Vytisknout recept


Pochutnali jste si? Sdílejte recept!

Poslat emailem

Recept sdílelo již 1 443 kuchařů a kuchařek

Ohodnoťte recept: Kysané zelí do sklenic

 • Maryla337 Maryla337

  Tak jsem zelí udělala jsem zvedava :-?:-!

  Odpovědět

 • medmic medmic

  Jana Remkova: případně to bude i s vodňostrojem :)

  Odpovědět

 • benzd: Utáhni hned. Přebytečná šťáva si udělá cestu ven :-)

  Odpovědět

 • benzd benzd(neregistrovaný)

  Zdravím Janičko,chci se jen zeptat,po napěchování zelí víčka našroubuju bez utažení a dotáhnu až po vykvašení? nebo utáhnu pevně hned? Děkuji za odpověď.:-?:-? a radu.pěknýden.Zdenka

  Odpovědět

 • Helena: Ano, dříve jsem používala jen omila víčka, ale vyzkoušeno nově mám i šroubovací víčka a je to taky v pořádku :-)

  Odpovědět

 • Helena Helena(neregistrovaná)

  Dobrý den, jdeme zalí zkoušet poprvé. Když zelí napěchujeme do sklenic a uzavíráme napevno omnia víčky?

  Odpovědět

 • Lída Lída(neregistrovaná)

  Ahojky dejte na jistotu a sterilujte, to je jistota ,zelí je kysané tak či tak ,ale hlavní je ,že se vám nezkazí;-):yes:

  Odpovědět

 • Maryla337 Maryla337

  vyzkoušim zatím z jednoho pak se uvidí

  Odpovědět

 • rozmarynaH rozmarynaH

  1974andrea:Naprosto souhlasím. Poslední zelí jsme jedli v červenci, bohužel bylo poslední. Hlavní je, aby bylo stále ponořené. Maminka vždycky do zelné šťávy (když se blížilo léto)přidávala pár naběraček láku z rychlokvašek, který si minimálně půl roku schovávala a říkala tomu "ustalovač".

  Odpovědět

 • 1974andrea: A já mám zkušenost, že mi zelí vydrží i 2 roky, pokud ho mám hodně. Vždycky nechávám dost šťávy, ale stane se, že když ho otevřu, je sušší, máme hodně teplý sklep. Nicméně odeberu, kolik potřebuji, zaliju troškou studené vody, utlačím, dám do lednice a zelí je pořád skvělé;-). Nikdy nesterilizuji:-)

  Odpovědět

 • 1974andrea 1974andrea

  Přátelé, tak dávám do placu moji zkušenost. Tohle zelí dělám už po několikáté, nesteriluji, mám teplý tmavý sklep a o víkendu jsem otevřela poslední třílitrovku. Zelí jsem nakládala někdy na podzim loni a musím říct, že je pořád skvělé. Část odeberu, stlačím a nad zelím je opět zbylá šťáva. Kysané zelí můžete sterilovat a zůstane kysaným zelím. Jinak prodávané sterilované zelí může být i ve sladkokyselém nálevu, což není totéž jako když si sterilujete vlastní kysané.

  Odpovědět

 • spagetka spagetka

  jarda Kadic: hm, blbá formulace, ale vyjadřuje, že už to není čistě kysané zelí, za tím si stojím

  Odpovědět

 • jarda Kadic jarda Kadic

  spagetka: Já nejsem z těch,který by se chtěl dohadovat, ale napsala jsi 2.9. 2014 10:10:05 toto: Pokud steriluje zelí,není už kysané,ale sterilované.;-)

  Odpovědět

 • Pepa lišák: Na mne, je to MOJE zelí ;-)

  Odpovědět

 • spagetka spagetka

  cathleen: Myslela jsem to jinak, prostě ta chuť se změní, já to tak cítím, snad jsem mohla písnout to, jak to cítím já, nebo ne? Já nesteriluju, protože máme radši jen kysané zelí bez dalších zásahů.

  Coleta: jsem ráda, že jsem přispěla k tvé dobré náladě:yes::yes:, za svým názorem si stojím a je snad každého právo nejen vyjádřit svůj názor (jak jsi někde psala) ale i napsat, co si myslím :-D:-D:-D:-D:-D:-D a bacha, kde je věta, že se mění v nekysané? :-O:-O:-O:-O:-O:-O:-O:-O:-D:-D:-D:-D:-D

  Odpovědět

1 3 4 5 6 7 9 12 16

Tématické fráze: nakládání zelí nakládání kysaného zelí do sklenice kysané zelí postup nakládání kysané zelí postup nakládání domácí kysané zelí jak vyrobit kysané zelí recept jak naložit zelí kysané zelí ve sklenicích nakládání kysaného zelí jak zavarit kysane zeli recept na nakládané kysané zelí zavařování kysaného zelí kvašené zelí postup nakládání nakládání zelí recept kysané zelí domácí kysané zelí jak nakládat zelí jak naložit kysané zelí domácí výroba kysaného zelí nakládané kysané zelí recepty

Zapomněl/a jsem heslo