Housky (rohlíky), chlebíčková veka

Slané pečivo Doba přípravy: 90 minut 3 názory

Slané pečivo Doba přípravy: 90 minut 3 názory

Suroviny 8 porcí

300 g pšeničné hladké mouky
150 g pšeničné polohrubé mouky
50 g jemné pšeničné krupice
2 KL soli
1 tableta Celaskon (250 mg, (úplně obyčejný, ne s postupným účinkem)
270 ml voda
1,5 KL cukru
25 g droždí
2 PL olivový olej
50 g majonézy (1/2 pytlíku Poličanka, Agricol)
1 vejce na potření
Na posyp:
sezam, mák, kmín, hrubozrnná sůl a další

Postup přípravy receptu

 1. Do nádoby (sklo, porcelán - pokud ohříváme v mikrovlnce) dáme vodu a cukr a ohřejeme na cca 37°C (chladnější = droždí kyne pomalu, teplejší než cca 42 °C = kvasinky se zničí a nekynou vůbec). Optimální teplota je, když na ponořeném prstu cítím jemné teplo). Přidáme droždí a 2 KL hladké mouky a drátěnou metlou rozmícháme. Necháme stát.

 2. Do hnětací mísy (ne kovové) dáme mouky, krupici, sůl. Promícháme a dáme do mikrovlnky na cca 30 vteřin ohřát (teplota max 42 °C, ne více !). Přidáme rozdrcený Celaskon, promícháme. Vlijeme směs z bodu 1, přidáme olivový olej a majonézu. Hnětacím hákem připravíme těsto (cca 10-12 minut). Hotové těsto musí být homogenní, vláčné, nelepí se na hnětací nádobu (pokud se ještě kolem 8. minuty lepí, přisypte trochu mouky - 1 PL např., a nechte prohnětat, až se mouka vpracuje do těsta.

 3. Hotové těsto zakryjte utěrkou a nechte cca 30 minut kynout, ideálně v teple. Zapněte troubu na 170 °C.

 4. Z těsta vytvarujte 8 housek (nebo i více dle požadované velikosti, případně kousky těsta rozválejte na placku a srolujte do tvaru rohlíku, nebo je možno z každého kousku těsta udělat 3 válečky a uplést pletýnku ...). Vytvarované těsto dávejte na pekáč na pečicí papír.
  !!!Důležité!!! Těsto moc netrapte a snažte se moc neporušit jeho strukturu, aby neztratilo nadýchanost.

 5. Výrobky nechte na pekáči cca 20 minut kynout.

 6. Pokud chcete dozlatova upečené, rozšlehejte jedno vejce (drátěnou metlou např. v nádobě od směsi droždí a vody) a potřete výrobky tenkou vrstvou (není to sladké pečivo). Dle chuti posypte mákem, sezamem, kmínem, hrubozrnnou solí či jinými semínky.

 7. Dáme do předehřáté trouby na 170 °C. Pečte cca 30 minut (20-40) do zlatova. Pokud chcete křupavé pečivo, v okamžiku zažloutnutí (cca na posledních 10 minut) zvyšte teplotu na 210 °C a hlídejte.

 8. Po upečení přendejte horké pečivo na mřížku, aby se kůrka vytvořila i zespoda.

 9. Tip 1: Polohrubou mouku lze zaměnit za jinou mouku, např. špaldovou, žitnou, pohankovou - ne na úkor hladké mouky, jinak pečivo špatně kyne. Místo krupice je možno dát celozrnný graham. V případě celozrnných mouk je dobře dát trochu víc droždí.
  Tip 2: Vytvarujte z těsta dva válečky a v uzavřené nádobě (např. plechový dvojpekáč) upečete super chlebíčkové veky.

Poznámka od kuchařky

Původní účel těchto housek je na burgery (recept zde: https://www.toprecepty.cz/recept/50663-burgery/ ), ale rodinka si je oblíbila k čemukoliv a kdykoliv,

K moukám - hladká je důležitá pro jemnou strukturu při kynutí, polohrubá a krupice zabrání, aby pečivo bylo mazlavé a bez struktury.

Celaskon - super pro strukturu těsta, ono lze i třeba ocet, ale ten z pečiva zavání a já to nerad. Ostatné si přečtěte na pečivu, co všechno obsahuje vitamín C (=kyselina L-Askorbová).

Komentáře k receptu Housky (rohlíky), chlebíčková veka

 • cathleen cathleen (moderátorka)

  martin1971: promiň, nerozumím, cos měl na mysli?

  Odpovědět

 • martin1971 martin1971 (autor receptu)

  cathleen: To jsem měl na mysli :)

  Odpovědět

 • cathleen cathleen (moderátorka)

  Domácí pečivo mám moc ráda. S trochu jiným postupem, ale každý dělá , jak je zvyklý:-)
  Jen k tvému bodu č.8 - spodní kůrka se přeci nevytvoří jen tím, že pečivo dáš chládnout na mřížku. Pečivo má křupavou spodní kůrku už utvořenou z trouby, pečením, a chladne na mřížce proto, aby odspodu větralo, nezapařilo se nezvllho.

  Odpovědět

Tématické fráze: recept na chlebíčkovou veku recept na domácí chlebíčkovou veku chlebíčková veka recepty chlebíčková veka recept chlebickova veka celozrnná veka veka z polohrube mouky chlebíčkové veky domácí chlebičková veka domácí veky z polohrubé mouky jak ohřát pečivo v mikrovlnce veka z majonézy domácí celozrnná veka veka chlebickova recepty na chlebickovou veku výroba domácí chlebíčkové veky recept chlebíčková veka výroba chlebíčkové veky jak na chlebíčkovou veku domácí domaci veka z polohrubé mouky