Houskové knedlíky s uzeným masem nebo uzeninou

Suroviny

4 housky nakrájené na kostičky (nebo 5 rohlíků)
200-250 g vařeného uzeného masa nebo uzeniny (šunka, šunkový salám, libová anglická slanina apod.)
olej na pánev
50 g uzené slaniny (špeku) - lze vynechat
2 menší vejce – bílky a žloutky zvlášť
2 lžíce drobně sekané petrželky
sůl
pepř
1,5-2 dl mléka
hrubá mouka podle potřeby (6-8 lžic, možná i více)

Postup přípravy receptu

  1. Na pánev dáme olej a trochu na něm opečeme uzenou slaninu (kvůli výsledné chuti a vůni pokrmu, ale tento krok můžeme vynechat). Na pánev přidáme pokrájené uzené maso nebo uzeninu a trochu opečeme. Opečenou uzeninu přendáme (bez tuku) do mísy a na zbylém tuku mírně (ne do červena) opečeme kostičky housky a přidáme k uzenině. Také můžeme opéct jen polovinu kostiček a polovinu nechat tak.

  2. V trochu osoleném a mírně opepřeném mléku rozšleháme žloutky a sekanou petrželku, zalijeme kostičky housky v míse, hned dobře promícháme (i s kostkami uzeniny) a necháme mléko vsáknout. Do většího hrnce nebo kastrolu dáme vařit osolenou vodu. Mezitím ušleháme bílky.

  3. Do houskových a masových kostiček přimícháme mouku tak, aby knedlíky dobře držely pohromadě. Pak zlehka přimícháme sníh z bílků. Když dáme mouky moc, budou knedlíky tuhé, když málo, rozvaří se. Podle vlhkosti housek upravíme množství mouky, čísla jsou jen orientační.

  4. Nejlepší je zkusit v připravené vroucí vodě jeden malý knedlíček a pokud se nerozvaří, uděláme z těsta menší kulaté knedlíky a vaříme je asi 10 minut. Pak jeden zkusíme a je-li uprostřed vařený, máme hotovo. Větší knedlíky musíme vařit déle, 12-14 minut. Vařené knedlíky krájíme ostrým nožem na půlky nebo u na 4 plátky.

  5. Podáváme buď polité máslem, nebo s osmaženou vídeňskou cibulkou a syrovou nebo nakládanou zeleninou, zelným salátem, dušeným zelím nebo se špenátem. Knedlíky také můžeme podávat s některými omáčkami, do kterých nemáme maso, např. s koprovou, česnekovou, křenovou, houbovou nebo s rajskou omáčkou.

Komentáře k receptu Houskové knedlíky s uzeným masem nebo uzeninou