Stryky z Orlové

hela22 Kuchařka: hela22

Doba přípravy: 30 min. Sladká jídla 10 názorů

Suroviny

5 větších brambor
špetka soli
1 vejce
mléko
švestky
máslo
moučkový cukr
Recept si zatím oblíbilo 8 kuchařů

Postup přípravy receptu

 1. Syrové brambory na jemno nastrouháme, vymačkáme vodu, ale scezený škrob vrátíme do brambor a přidáme trošinku soli a mléka.

 2. Plech dobře vymažeme tuhým sádlem (ne rozpuštěným) a těsto rozetřeme po celé ploše, pak je poklademe rozpůlenými švestkami dužinou nahoru, pokapeme bohatě máslem a dáme péct do vyhřáté trouby.

 3. Pečeme tak dlouho, až okraje začnou růžovět. Pak ocukrujeme, nakrájíme na díly a podáváme - nejlépe teplé.

Poznámka

Stryky jsou moje vzpomínka na prázdniny u babičky v Orlové.

Přidat k oblíbeným Vytisknout recept


Pochutnali jste si? Sdílejte recept!

Poslat emailem

Recept sdílelo již 8 kuchařů a kuchařek

Ohodnoťte recept: Stryky z Orlové

 • hela22 hela22(autorka receptu)

  Jana Remkova: Jani, já jim tak říkám - stryky z Orlové - protože babička a moji další příbuzní žili v Orlové, odtud recept přebrala moje maminka, od ní já a ode mně snachy a vnoučata. Prostě řetězová reakce.
  Město Orlová je dodnes pro mně srdeční záležitost, když to teď píšu, tečou mi slzy - prostě krásné vzpomínky. ;-( Tímto moc a moc zdravím všechny kuchařinky z Orlové a okolí. (Lazy, Horní a Dolní Suchá - všude dříve příbuzných jak máku !)

  Odpovědět

 • janaerikmarie janaerikmarie

  musí to být dobré, jako dítě jsem na Šumavě jídávala kynutý bramborák se švestkovou omáčkou a bylo to moc dobré, jen dnes nemám odvahu to udělat, určitě by mi to doma nejedli...

  Odpovědět

 • JanaDorazinova JanaDorazinova

  Colombo65 óó díky brňáku za krásné foto orlovského pokrmu!!:-D Abych pravdu řekla, odvaha ti nechybí! Plus už jsem musela dát, když jsou to stryky z Orlové, ale tobě rozhodně patří pochvala za krásné foto;-):yes:

  Odpovědět

 • Colombo65 Colombo65

  Zkouška netradičního pokrmu.
  Poznatky: přidal bych příště trochu cukru k bramborám a švestky bych nasekal a vmíchal do směsi - moc na povrchu nedrží.Chuťově dobré.;-);-);-)

  Odpovědět

 • pipre pipre

  Helo, v komentáři pod svým receptem "myšky" jsi slíbila v případě zájmu dodat recept na bezvadnou čokoládovou polevu, kterou jsi získala od cukrářky. Všimla jsem si, že zájem o ni byl a já bych se také přimlouvala o tento receptpolevu :-) Možná ji známe, ale možná také ne:-)

  Odpovědět

 • hela22 hela22(autorka receptu)

  Ahoj Orlovačky, já jsem se v Orlové narodila, ale pak jsme se odstěhovali a jezdívala jsem jen za babičkami do Orlové a do Lazů.
  Irisko, na to vajíčko jsem zapomněla, opravdu tam patří, jdu to opravit.
  Hezký večer všem - Hela

  Odpovědět

 • Pejli Pejli

  AHOJ, tak já jsem čtvrtá Orlovačka a za Orlovou dávám bodku :-D

  Odpovědět

 • Iriska Iriska

  Ahoj, tak já jsem třetí Orlovačka. Stryky dobře znám a taky je dělám. Jenom s malinkou změnou. Přidávám do těsta vajíčko a sádlem pokapu přímo těsto a pak pokládám švestky. Manžel má rád sladké, tak bohatě cukruje. Přidávám bodík :yes: +

  Odpovědět

 • pipre pipre

  Helo22, já v Orlové bydlím, ale nejsem rodilá Orlovačka, takže toto jídlo odsud nepamatuji. Je ale fakt, že název stryky pro bramboráky nasladko jsem tu slyšela a také vím, že se jí i se švestkami, někde i pomazané povidlama. Kolikrát jsem si říkala, že to jednou zkusím a konečně mám recept, podle kterého to můžu vyzkoušet :-) U nás na Valašsku, odkud pocházím, se hodně dělaly i bramboráky nasucho na plotně, pomazané máslem (jako někde pod názvem sejkory) a pocukrované :-)Bodík:yes:2.

  Odpovědět

 • JanaDorazinova JanaDorazinova

  heli22 tak stryky z Orlové?:-D:-)) No, já mám dojem, že tak říkáme bramborákům;-) Ale vím, že bramboráky s cukrem se tady jedí, jestli se švestkama nevím, já jsem původně ostravačka, ale z cukrem ano a moje děti říznuté ostravačkou a Slovákem to jako malí měli moc rádi. Takže u mne za plus!!;-):yes:

  Odpovědět

Tématické fráze: bramborové stryky stryk recept stryk bramborovy stryk bramborák se švestkama sladké bramboráky dáme jídlo orlova stryky se švestkami pečení dortů orlová stryk v troubě bramborák se švestkami jan stryk domaci stryky sladké sejkory recept na ostraváček ostravacek recept bramborový stryk se švestkami stryk se svestkama stryk v pečené v troubě stryk do trouby

Zapomněl/a jsem heslo