Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Deset odpovědí na nejčastější otázky k pečení perníčků. Jak připravit těsto, jak upéct výborné perníčky a jak je zdobit
Pixabay

Perníčky jsou tradičním vánočním pečivem, které se peče v mnoha rodinách, a to s dostatečným předstihem, protože potřebuje čas na změknutí. Zodpovíme vám deset nejčastějších otázek, které je důležité vědět, abychom upekli ty nejlepší perníčky.

Perníčky sice můžeme péct celoročně, ale o Vánocích patří mezi nejoblíbenější drobné pečivo. Jejich vůně k Vánocům prostě patří. Perníčky jsou levné, protože obsahují minimum tuku, vajec i cukru. Jsou rychle upečené a z jedné dávky těsta jich napečeme poměrně hodně. 

1

Kdy začít dělat perníčky

Vánoční perníčky můžeme péct už koncem listopadu, aby se stihly rozležet a změknout. Zrání připraveného těsta také obvykle zabere několik dní. Ale existují i recepty, kdy těsto nemusí zrát a perníčky jsou měkké hned po upečení. V dnešní uspěchané době je to výhoda.

2

Jak se dělá těsto na perníčky

Na těsto rozpustíme med s tukem a necháme téměř zchladnout. Horká tekutina by spařila mouku, a to by se negativně odrazilo na kvalitě těsta. Pak přidáme vejce a koření, případně další ingredience podle receptu a zahustíme moukou smíchanou s kypřidlem. Důkladně propracujeme do hladké koule, zabalíme do mikrotenu a dáme zrát do chladna. Lepší je sklep nebo šuplík na zeleninu v chladničce.

3

Jaký med na perníčky

Med do perníčků dáváme v tekutém stavu. Ztuhlý med rozehřejeme ponořením sklenice s medem do teplé vodní lázně. Zahřátí v mikrovlnné troubě mu škodí. Med předá perníčkům vůni a chuť, osladí těsto.

4

Jak dlouho nechat uležet těsto na perníčky

Perníkáři nechávají zrát základ na těsto (med, koření, mouka) i několik let, ale těsta s obsahem vajec a tuku by se za takovou dobu zkazila. Vašemu těstu stačí den - týden v chladnu. V našem receptáři jsou i recepty, podle kterých se perníkové těsto zadělá a hned můžeme péct, nemusí odpočívat.

5

Jak mít hladké perníčky

Aby bylo těsto po rozválení a upečení hezky hladké, je nutné jej důkladně propracovat. Těsto je poměrně tuhé, proto nám s ním může pomoci výkonný hnětač nebo nějaký mužský pomocník. Správné těsto se nesmí lepit, ale nemělo by být tvrdé, aby šlo rozvalovat. Těsto ztuhlé z chladna necháme před rozvalováním dojít pokojové teploty a ještě jednou ho prohněteme.

6

Co na perníčky, aby se leskly

Těsto na perníčky rozvalujeme na 4-5 mm. Můžeme rozvalovat mezi dvěma fóliemi, abychom do těsta zbytečně nezapracovali mnoho mouky. Pečeme je rychle při teplotě 180 °C. Aby se perníčky leskly, potírají se ihned po upečení (ještě horké) žloutkem rozmíchaným s troškou vody nebo mléka. Perníčky, které budeme polévat, nepotíráme.

7

Jak poznám, že jsou perníčky hotové

Plech pod perníčky můžeme potřít tukem nebo včelím voskem či pod ně dát papír nebo fólii na pečení. Perníčky při pečení zvětší objem a jejich povrch zmatní. Jdou lehce sejmout z plechu a na spodku jsou velmi mírně zbarvené. Po rozkrojení nebo rozlomení upečeného perníčku není patrný syrový vzhled.

8

Co udělat, aby byly perníčky měkké

Aby perníčky neztvrdly už při pečení, nesmíme je přepéct. Jakmile celý povrch zmatní, můžeme je vyjmout z trouby, ony na plechu ještě dojdou. Upečené a potřené horké kousky klademe na rovnou podložku, aby se nezkroutily. Zchladlé a ozdobené perníky uložíme po upečení do krabice s rozpůleným jablkem, aby změkly. Jablko je nutné občas zkontrolovat a vyměnit.

9

Kdy se mají zdobit perníčky

Perníčky můžeme zdobit hned po vychladnutí. Některé typy zdobení se aplikují ještě před pečením (např. dřevěný dekor), pak už se nemusí malovat. Aby perníčky nevyschly a neztvrdly, dobře je zabalíme a uložíme v krabici. Polevě ale škodí také přílišná vlhkost, i před ní musíme perníčky chránit.

10

Jak udělat zdobení na perníčky

Nejčastěji se perníčky zdobí bílkovou polevou, na kterou nabízíme spolehlivý recept. Smícháme bílek s citronovou šťávou a prosátým moučkovým cukrem. Mícháme vařečkou (nešleháme), dokud nevznikne hladká poleva. Pak polevu nalijeme do kornoutku nebo sáčku s tenkou trubičkou a malujeme. Polevou můžeme perníčky také potírat nebo jen pocákat.

Naše video ukazuje, jak upečeme perníčky, které budou hned měkké.

Přejeme, aby se perníčky staly vaší chloubou.

 

 

 

 

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky