Šumivý nápoj z květů bezinek
Tradiční šumivý nápoj z květů černého bezu připomíná oblíbený „dětský šampus“ a potěší jemnou květinovou chutí. Díky přirozenému kvašení získá lehké perlení a osvěžující charakter, ideální pro teplé letní dny.
Suroviny pro 1 dávka
1dávka
Nutriční hodnoty
Hodnoty jsou přibližné
| Energie | 7 170 kJ / 1 714 kcal |
|---|---|
| Bílkoviny | 1,26 g |
| Tuky | 0,72 g |
| Vláknina | 4,14 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodík | 52 mg |
| Sůl | 0,00 g |
| Sacharidy | 423,48 g |
Postup přípravy
Krok 1: Do 5litrové sklenice dáme umyté květy, zalijeme převařenou vodou s cukrem a přidáme plátky citronu a ocet.
Krok 2: Sklenici převážeme plátýnkem a uložíme při pokojové teplotě.
Krok 3: Třikrát denně pečlivě zamícháme.
Krok 4: Po devíti dnech přes plátýnko přecedíme a nalijeme do lahví se šroubovacím uzávěrem.
Krok 5: Uložíme do chladna a tmy.
Krok 6: Za 2–3 týdny můžeme konzumovat.
Zveřejněno 9. 6. 2013
Moje poznámka
Přidat poznámkuMoje poznámka
Šumivý nápoj z květů bezinek
Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:
https://rcpt.cz/OXnG
Moje poznámka
Šumivý nápoj z květů bezinek
Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:
https://rcpt.cz/OXnG
Nejnovější recepty
Pečené brambory s masem v barbecue omáčce
Přidáno před 2 hodinami
Cheesecake brownies
Přidáno před 7 hodinami
Stehno v medové marinádě s domácími hranolky
Přidáno před 8 hodinami
Pikantní burger z telecího masa
Přidáno před 10 hodinami
Rychlé slané muffiny bez mouky
Přidáno před 14 hodinami
Tvarohové knedlíčky s borůvkami do 20 minut
Přidáno 12. 6. 2026 18:37:31
Články s tímto receptem
Přečtěte si
Máte skvělý recept? Podělte se o něj!
Právě bylo uvařeno
Kynuté ovocné knedlíky II
Hankali před 1 hodinou
Tiramisu palačinky
Simon123 před 1 hodinou
Bezinkový sirup
Deny16 před 1 hodinou
Luxusní a rychlý makovník
Dana@Sam před 1 hodinou
Koprová omáčka
JirikaH před 3 hodinami
Polévka z hlávkového zelí
Khaled před 4 hodinami
Čokoládová poleva z kakaa
EvitaVe před 5 hodinami
Pomazánka ala krab (krabí tyčinky)
Morbudky před 5 hodinami
Fofr rybí pomazánka
Jan Nemec před 5 hodinami
Banánové řezy z podmáslí
Majkys před 6 hodinami
Tématické fráze:
limonáda z bezinek,
květ bezinky,
bezinka květ,
víno z květu bezinek,
bezinka květ recepty,
recepty bezinky květ,
bezinková limonáda s droždím,
víno z květu bezinky,
bezinky květ,
bezové šumivé víno,
víno z bezinek,
bezinkový nápoj,
bezinková šumivá limonáda,
šumivé víno z květů černého bezu,
bezinky květ recepty,
bezinka limonáda,
limonáda z květů černého bezu,
bezový nápoj,
recepty z bezinek,
šumivá bezová limonáda
Suroviny:
květy černého bezu,
cukr krystal,
voda,
citron,
ocet ovocný
Komentáře (25)
Octa se nebojte, je straven s cukrem pri kvaseni, tj. neni nijak citit!
Zaroven je to dulezite proti plisnim.
Tekutinu je nutne mit v teple, na slunci (za oknem) a kazdy den michat.
Kvety oprane nemusi byt (brouk sem, brouk tam - bilkoviny). Jen tam nesmi byt msice.
Pro vznik kvašení jsou potřeba kvasinky, obyčejně se vyskytují celkem všude na ovoci na sladkých květech jich bude zřejmě méně, převařením kvasinky zahubíte (včetně jiných mikroorganismů) nebo jejich populaci velmi omezíte. Pokud tedy šťávu před kvašením svařujete je potřeba přidat kvasinky, jakékoliv vinné kvasiny poslouží dobře (konkrétní odrůdy jsou jen pro fajnšmekry). Seženete je obyčejně ve slušné drogerii či obchodě se smíšeným zbožím, pokud již máte jednu várku kvasící není nutné kupovat kvasinky stačí přidat část kvasící šťávy, to že šťáva kvasí se pozná právě podle uvolňujících se bublinek. KVASNÉ NÁDOBY ZÁSADNĚ NEDÁVEJTE NA PŘÍMÉ SLUNCE, riskujete zvýšenou tvorbu octanu ethylnatého což je produkt kvašení který si lidé obvykle pletou s methanolem. Osvitem slunce či působením světla vůbec dochází rychleji ke stárnutí a autolýze kvasinek, což opět vede minimálně ke zhoršené chuti. Kvasné nádoby proto umísťujte nejlépe do tmy (pokud to nejde jinak zakryjte hadry), optimum pro kvašení je přibližně pokojová teplota.
A ještě k octu nebo kyselině citronové, kvašením dojde k přeměně části cukru (podle délky kvašení to může být téměř všechen cukr) na alkohol, pokud v původní šťávě není dostatek přírodních kyselin je výsledný produkt nevýrazné chuti (květy obyčejně moc kyselin neobsahují, a vlastně ani cukrů), správný poměr kyselin a cukrů je trochu věcí osobních preferencí, doporučuji s tím trochu experimentovat, včetně typů kyselin - okyselovat můžete opravdu vším (co je kyselé), výsledek bude pokaždé trochu jiný. Přeju hodně zdaru všem co nejsou líní s iudělat opravdu vlastní pití.
Jinak mohu doporučit "ANDĚLSKÉ VÍNO" - Tak je u nás nazvané. Je také z květů kocmatic - a dost. cca na 4 litrovou láhev min. 20 květů. Pak pár Pl lžic cukru. Trochu více, citrón a nechat kvasit cca 4 týdny. Je to zrádná mrcha. Přitom božské pití-zkrátka andělské. U nás se říká : Prvé dvě decky osvěží, Druhé dvě decky povznáší, Třetí dvě decky se cítíte jako andělé povznášející se v nebi, A když pijete dál --- to už pijete v mdlobách. Mohu potvrdit.Sám jsem otestoval pravdivost a po posledním nerozeznal jezevce od divočáka . Ale to mi vyprávěli až přátelé HI HI.+bodík
Buďme prostě tolerantní ke zvykům jiných lidí