Medáčky s ořechy

Suroviny Záleží na tom, kolik kousků dokážete sníst

2 lžíce medu
2 vejce
100 g cukru krupice
50 g másla
600 g hladké mouky
2 lžičky jedlé sody
1 dl mléka
Krém:
500 g másla (nahrazuji cca 100-150 g Herou)
250 g moučkového cukru i méně
7 - 8 dl mléka
2 vanilkové pudinky
2 lžíce polohrubé mouky
sekané vlašské ořechy na posypání
trochu kávy na zvlhčení plátů

Postup přípravy receptu

 1. Pečení: Směs - 2 lžíce medu, 2 velká vajíčka, 100 g pískového cukru, 50 g másla rozpustíme za stálého míchání ve vodní lázni (nejlepší je šlehat ručním šlehačem). Vmícháme do 600 g hladké mouky s 2 vrchovatými lžičkami stolní sody, přidáme 1 dl horkého mléka a zpracujeme těsto (ideální je opět ruční šlehač - míchací metly). Uložíme ho na teplém místě (v míse na hrnci s teplou vodou). Postupně vyválíme 6 tenkých placek na celý plech. Jde to ztuha - proto potřebujeme mít těsto teplé - ale výsledek bude pro Vás, Vaši rodinu i případné hosty odměnou. Placky upečeme na silněji vymazaném plechu (mastit pokaždé) nebo plech vyložíme pečícím papírem. Naskáčou-li na těstě na počátku pečení puchýře, propíchneme je vidličkou. Placky můžeme napéci několik dnů předem. Musíme však počítat s tím, že hotové řezy by se měly několik dní proležet.

 2. Dohotovení: Nejméně dva dny před podáváním placky naplníme klasickým máslovým krémem s pudinkem: 500 g másla (nebo máslo s Herou) našleháme s 250 g práškového cukru a přidáme vychladlou prošlehanou kaši ze 7-8 dl mléka, 2 vanilkových pudinků a 2 zarovnaných lžic polohrubé mouky. Vybereme dvě nejlepší placky na spodek a vrch řezů (ty, které jsou například ulámané nebo křivé zarovnáme dovnitř, ztratí se), potřeme je silnou kávou (aby rychleji změkly), větší částí krému a spojíme. Pak je zatížíme pečícím plechem s lehkou zátěží a necháme do druhého dne "narovnat" a ztuhnout. Příští den namažeme na vrchní placku zbylý krém a posypeme ji rozsekanými vlašskými ořechy. - mohou být opražené. Krájíme na malé čtverečky. V chladu vydrží medáčky dlouho, čím déle, tím jsou lepší.

Poznámka od kuchařky

Tak dělám medové řezy podle tradičního rodinného receptu já. Návod na plnění řezů jsem už četla v dalších variantách (Valburga Vavřinová uvádí "medáky" v Malé encyklopedii Vánoc jako tradiční vánoční cukroví), například s přidáním zavařeniny, čokoládové nebo kávové polevy a něco také vyzkoušela. Ale jednoduchá máslová náplň s ořechy místo polevy mi připadá nejlepší.

Komentáře k receptu Medáčky s ořechy

 • Eja57 Eja57(moderátorka)

  zdenka.s: jojo, Verča peče vánočku, to byla hodně dobrá akce:-D také pamatuji:yes:

  Odpovědět

 • Veronika.Hrozna Veronika.Hrozna

  zdenka.s::-O Moc se stydím, ale takovou chválu si fakt nezasloužím.;-( Opravdu, jsou tady o moc lepší kuchařinky, než já! :yes:
  A já taky děkuji, že se od nich mohu učit.;-)

  Odpovědět

 • zdenka.s zdenka.s

  Veronika.Hrozna : však se moc dobře pamatuji na tu srandu (sorry ) a o to víc nechápu :-O
  Vždyť podle Vašich receptů,komentářů ,fotek ty zlatý ruce máte a za tím si stojím :-! :-):-K

  Odpovědět

 • Veronika.Hrozna Veronika.Hrozna

  zdenka.s: Já a zlaté ruce? Já tu pekla Vánočku v přímém přenosu, takové nemehlo já jsem!;-(

  Odpovědět

 • zdenka.s zdenka.s

  Veronika.Hrozna : máte to nádherný, dokonalý :yes: zlatý ruce
  Moc mě lákají, ale těch šest placek bych asi nezvládla :no: já se znám

  Odpovědět

 • Veronika.Hrozna Veronika.Hrozna

  Simona Skolakova: Už se chladí. Dneska to byla opravdu fuška vyválet. Měla jsem přidat ještě trošku mléka do těsta, asi víc vzala hladká mouka. Jdu si napsat do poznámek, když budu péct příště. Vůbec to není složité, když to zvládnu já, tak ty levou zadní.:yes: Obyčejně peču jeden den pláty a druhý dělám náplň a mažu. Začala jsem v 9 a do 11,15 už byla i náplň. Pak sem vařila kávu a namazala. Muselo to vsáknout a v půl 4 jsem plnila.:yes: Moc nám to chutná, je to skvělý moučník, dlouho vydrží !

  Odpovědět

 • Simona Skolakova Simona Skolakova

  Na mne je to moc složité,nejsem zdatná kuchařka ani cukrářka,neumím to,ale smekám klobouk dolů,je to nádhera,moc se mi to líbí,škoda,že nelze vzít si kousek přes monitor:-D:yes::yes::yes:

  Odpovědět

 • Veronika.Hrozna Veronika.Hrozna

  Zítra jdu upéct , už se na ně těším!:yes:

  Odpovědět

 • Veronika.Hrozna Veronika.Hrozna

  Po vytažení z mrazáku a rozmrazení, jako čerstvé ! Doporučuji rozmrazit na talíři zcela volně naskládané dál od sebe! ;-)
  Mrazit na tácku, zmražené dát do krabice. :yes:

  Odpovědět

 • Veronika.Hrozna Veronika.Hrozna

  Dajda: Dietní,:-D co to je , to jsem ještě neslyšela, kde to dostanu koupit?:-D:-D:-D

  Odpovědět

 • Dajda Dajda(autorka receptu)

  Veronika.Hrozna: .... a jak to bylo dietní! ;-)

  Odpovědět

 • Veronika.Hrozna Veronika.Hrozna

  Dajda: :-DNj, když jsem viděla to množství krému v míse , tak jsem z toho byla trošku rozšafná a nandávala jsem statečně.:-D :-D:-D, aby to nebylo suché.....:-D:-D:-D, nebylo!:-8:-8:-8

  Odpovědět

 • Dajda Dajda(autorka receptu)

  Veronika.Hrozna: Mně se taky občas stalo, že mi krém nevystačil na horní vrstvu a přidělávala jsem nový.

  Odpovědět

 • Veronika.Hrozna Veronika.Hrozna

  Dajda: Já dělala přesně podle receptu 350 g máslo + 150 g Hera a když jsem dodělávala krém , tak už jenom máslo. Špatně jsem to odhadla při natírání, pekla jsem tento výborný koláček poprvé ! :-K Mimochodem už není a jaký to byl veliký koláč, myslela jsem že bude aspoň 3-4 dny ,ale zastavila se dcera z práce.....tak jsem balila do krabičky. Blbost,:-D krabice to byla, žádná "krabička" zůstal kousek, akorát do mrazáku na odzkoušení , jaký bude když se rozmrazí !

  Odpovědět

 • magdalenka magdalenka

  Dajda: Ja som to zle pochopila, rozumela som tomu tak, že miesto masla -500 g - dáš 100 - 150 g Hery. (Posledne som však použila maslo a Salko.)

  Odpovědět

Předchozí 1 2

Tématické fráze: medáčky mrkvový dort s ořechy a kávou medacka mmohou se dát ořechové medové řezy do mrazáku ? medacek cukrovi medacky vanocní medacky ván. cukroví medáčky medacek zákusek medáček recept mredacka