Slaný karamel

Suroviny cca 0,5 l karamelu

400 g cukru krupice
180 g změklého másla
200 ml smetany ke šlehání pokojové teploty
2 rovné čajové lžičky mleté mořské soli

Postup přípravy receptu

 1. Do nádoby se širším a silnějším dnem nasypeme cukr a pomalu pálíme do barvy karamelu. Od kastrolu neodcházíme, naopak neustále mícháme. Chce to trpělivost, karamel potřebuje čas. Cukr bude pomalu měnit konzistenci, z písku na drobné kamínky a nakonec na zlatavý sirup.

 2. Když je cukr rozpuštěný a karamel má žádanou zlatohnědou barvu (pozor, aby se nepřepálil, tím by zhořkl), po částech do něj začínáme metličkou zapracovávat změklé máslo. Opět to chce trpělivost, než se karamel s máslem dokonale spojí. Hlavně pozor, směs je velice horká a ve spojení s máslem a následně smetanou má tendenci bublat.

 3. Když je směs spojená, zapracujeme smetanu. Stejným způsobem jako máslo ji trpělivě vmícháváme metličkou, dokud se úplně nespojí. Vytvoří hladkou jemnou hmotu, připomínající omáčku.

 4. Nakonec zamícháme sůl. Mícháme do rozpuštění.

 5. Hotový slaný karamel nalijeme přes sítko do uzavíratelných sklenic a po vychladnutí uskladníme v lednici.

 6. Prý vydrží v chladu až rok, pokud tedy odoláte tomu pokušení.

Poznámka od kuchařky

Je dobrý do krému, na polití dezertů, pudinku a tak podobně. Je dobrý i samotný.

Kombinace soli a karamelu mi přišla původně velmi zvláštní. Ale finální produkt je vynikající. Chutí mi připomíná mléčné bonbony Werthers Original.

Komentáře k receptu Slaný karamel

 • janatka janatka

  Miluji slaný karamel a jdu ho vyzkoušet poněkolikáté. Máme rádi na palačinky, dezerty, ale jen tak ho chodím ujídat se lžíčkou do lednice.;-)

  Odpovědět

 • mika59 mika59

  Výborný.. :yes: .dělám téměř stejně..a má využití..:yes::-K

  Odpovědět

 • bohynovka bohynovka

  Znam a delavam, moje deti to miluji na livancich. A prekvapive to funguje i se smetanou na vareni, jen je (logicky) o malinko tekutejsi.

  Odpovědět

Tématické fráze: slaný karamel recept slaný karamel slaný karamel rcept recept na slaný karamel slaný karamel máslo recept recept na karamel recept slaný karamel metlička na karamel slaný karamel s chilli recepty se slanym karamelem jak na slanz karamelu metlicka na karamelu využití slaného v karamelu slaný máslový karamelu