Černo-bílé dortíky

Suroviny 8 ks

Těsto:
1,5 hrnku hladké mouky
1/2 prášku do pečiva
1 hrnek krystalového cukru
2 lžíce kakaa
špetka soli
----------
1 hrnek vody
1/3 hrnku slunečnicového oleje
1 lžička vanilkové esence
1 lžičku octa (je nutný !)
-----------------------
Krém:
500 g mascarpone
1 smetanu ke šlehání 33 %
1 lžíci (dle chuti víc) moučkového cukru
na zdobení - čokoládu, dortové zdobení apod.

Postup přípravy receptu

  1. Zapneme troubu na 170-180° C . Ve větší misce promícháme všechny sypké suroviny a v menší zvlášť všechny tekuté. Smícháme vše dohromady a vlijeme na plech vyložení silikonovou podložkou nebo papírem, uhladíme stěrkou.

  2. Dáme péct do vyhřáté trouby na 170 -180° C a pečeme cca 7-9 minut (hlídáme, každá trouba peče jinak, dort na 25-30 minut). Z vychladlého plátu pak vykrájíme vykrajovátkem o průměru 7-8 cm korpusy na dortíky. Vyjde 16 koleček z jednoho plechu o vnitřní velikosti 33 x33 cm. Připravíme si proužek silnější fólie (asi jako obal na spisy) široký podle výšky vykrajovátka a dlouhý jako jeho vnitřní obvod.
    Než plát vychladne, ušleháme mascarpone se šlehačkou a cukrem v množství, jak komu chutná. Pokud by měla šlehačka méně než 33% použijeme ještě ztužovač.

  3. Dortíky sestavíme pomocí vykrajovátka - na jedno kolečko dáme vykrajovátko a získáme dno, vložíme dovnitř fólii a pomocí sáčku s ustřiženým rohem nastříkáme krém do 3/4 výšky, přiklopíme druhé kolečko a přitiskneme po celé ploše. Tahem vzhůru odstraníme vykrajovátko a následně sejmeme opatrně fólii, případné nesrovnalosti uhladíme nožem nahřátým v teplé vodě.

  4. Pokračujeme ä stejně uděláme dalších 7 dortíků, které dáme ztuhnout na 1 hodinu do chladu. Pak ozdobíme dle chuti a fantazie, můžeme polít čokoládou, ozdobit šlehačkou, přidat ovoce nebo různé dortové ozdůbky, čokoládové bonbony nebo rafaelo atd.

Poznámka od kuchařky

Místo mascarpone lze použít jemný tvaroh a máslo.

Na řezy používám hrnek 150 ml, na dort 250 ml.

Komentáře k receptu Černo-bílé dortíky