Mazanec
Velikonoce si bez mazance jen stěží představíme. Pokud hledáte recept na mazanec, který je pěkně hutný a nadýchaný jako vata, a na plechu zůstane krásně vysoký, vyzkoušejte tento.
Suroviny pro 1 kus
1 velký nebo 2 menší mazance
1kus
Nutriční hodnoty
Hodnoty jsou přibližné
| Energie | 18 472 kJ / 4 415 kcal |
|---|---|
| Bílkoviny | 96,26 g |
| Tuky | 183,08 g |
| Vláknina | 27,92 g |
| Cholesterol | 1,29 g |
| Sodík | 665 mg |
| Sůl | 1,56 g |
| Sacharidy | 550,99 g |
Postup přípravy
Krok 1: Nejprve připravíme z odměřených a přichystaných surovin kvásek. Odebereme z nich a smícháme 100 ml vlažného mléka, rozdrobené droždí a 1 lžíci cukru a necháme vzejít asi 15 minut.
Krok 2: Vykynutý kvásek přidáme k ostatním surovinám
a vypracujeme hladké těsto. Pokud je těsto řídké, můžeme podle potřeby přidat malé množství mouky. Krok 3: Těsto necháme 1 hodinu kynout. Krok 4: Z těsta vytvoříme buď jeden veliký, nebo 2 menší bochánky a necháme ještě půl hodiny kynout na plechu vyloženém pečicím papírem. Krok 5: Bochánek navrchu nařízneme do křížku, potřeme rozšlehaným vejcem s troškou mléka a pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 35 minut.
a vypracujeme hladké těsto. Pokud je těsto řídké, můžeme podle potřeby přidat malé množství mouky. Krok 3: Těsto necháme 1 hodinu kynout. Krok 4: Z těsta vytvoříme buď jeden veliký, nebo 2 menší bochánky a necháme ještě půl hodiny kynout na plechu vyloženém pečicím papírem. Krok 5: Bochánek navrchu nařízneme do křížku, potřeme rozšlehaným vejcem s troškou mléka a pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C asi 35 minut.
Zveřejněno 26. 3. 2010
Moje poznámka
Přidat poznámkuMoje poznámka
Mazanec
Aktuální verzi receptu včetně video receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:
https://rcpt.cz/J8jy
Moje poznámka
Mazanec
Aktuální verzi receptu včetně video receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:
https://rcpt.cz/J8jy
Nejnovější recepty
Rolády z plněné tortilly
Přidáno před 3 hodinami
Plněné hvězdičky z listového těsta
Přidáno před 3 hodinami
Chuťovky s kuřecím raráškem
Přidáno před 3 hodinami
Uherské řezy z Jičínského salámu Pikant
Přidáno před 3 hodinami
Datlové kuličky
Přidáno před 7 hodinami
Domácí datlová pasta
Přidáno před 9 hodinami
Články s tímto receptem
Přečtěte si
Máte skvělý recept? Podělte se o něj!
Právě bylo uvařeno
Vajíčka z trouby
Sahula před 15 minutami
Chleba ve vajíčku jinak
Sahula před 16 minutami
Šťouchané brambory s cibulkou a smetanou
jitka cerna před 42 minutami
Kari s červenou čočkou a brokolicí
monyss před 1 hodinou
Vepřové maso v mrkvi
Evellinka před 1 hodinou
Pařížské rohlíčky (škaredé rohlíčky)
Fitulka před 2 hodinami
Nejlepší vaječný koňak
MarieBrozova před 2 hodinami
Řezy s tvarohovým karamelem
Koffi před 3 hodinami
Vánoční roládka
HelenkaKrizova před 4 hodinami
Bramborové šulánky s mákem
ZlataG před 4 hodinami
Tématické fráze:
mazanec,
mazanec recept,
velikonocni mazanec,
recept na mazanec,
recept mazanec,
velikonoční mazanec recept,
proč praská mazanec,
bochánek penny,
recept na velikonoční mazanec,
pleteny mazanec,
proč praskne mazanec,
mazanec recepty,
jednoduchý mazanec,
penny příští týden,
prasklý mazanec,
recept na mazance,
mazance,
recepty na mazanec,
proč praskají mazance,
proč vánočka praskne
Suroviny:
droždí čerstvé,
mouka hladká,
mouka polohrubá,
cukr krupice,
žloutek,
máslo,
mléko,
rozinky,
mandle,
sůl,
kůra citronová,
anýz,
rum,
vejce,
mléko
Komentáře (340)
Recept ještě nebyl hodnocen 5,0
Recept ještě nebyl hodnocen 5,0
Jak poznat správně vykynuté těsto. Video poradí a ukáže jednoduché tipy, které je dobré znát
Jak na to, aby mazanec při pečení nepopraskal: Pomůže naříznutí i správné propracování a kynutí těsta
Ať se Vám mazanec brzy podaří
😊
Uvědomila jsem si to až potom, co jsem tam nalila 300 ml i s kváskem. Ale chybami se člověk učí. Příště budeme chytřejší.
Riskla jsem to… a už kyne… jen jsem teda dala méně mléka a cca o 60g více mouky ( mouka hladká a polohruba půl na půl)
Tak uvidíme po vykynuti a upeceni
Byla jsem na kurzu pečení frgálů - zkušenost -1/ máme strach z řidšího těsta /lépe se s ním pracuje/ a děláme zbytečné těsto hutnější, pak není takové nadýchané 2/ tuk zapracovat do těsta až po zamíchání ostatních surovin 3/ těsto po vykynutí zpevnit překládáním. Cukrář Pepa Maršálek v neděli má pořad na ČT1 a vždy má plno rad pro pečení, které v kuchařkách nenajdete - viz i rady 1-3, proč udělat to tak nebo onak.
Postup je rychlý, jednoduchý a výsledek opravdu stojí za to. Upekla jsem mazanec s půl hladké mouky a půl polohrubé. Je nadýchaný, heboučký, prostě jedna báseň