Suroviny pro 4
4
Nutriční hodnoty
Hodnoty jsou přibližné
Energie | 6 069 kJ / 1 451 kcal |
---|---|
Bílkoviny | 133,68 g |
Tuky | 24,56 g |
Vláknina | 22,00 g |
Cholesterol | 459 mg |
Sodík | 419 mg |
Sůl | 0,71 g |
Sacharidy | 162,70 g |
Postup přípravy
Krok 1: V tlakáči rozehřejeme Heru, vložíme na kousky nakrájené maso, posolíme, opepříme a přidáme papriku (na špičku nože) a opékáme ze všech stran do zlatova, poté maso podlejeme, vložíme nové koření a bobkové listy a dusíme v tlakovém hrnci. U hovězího je přibližná délka 40-45 minut, u vepřového 30 minut a u drůbežího 20 minut.
Krok 2: Když je maso měkké, podlejeme cca 1/2 litrem vody, ve které jsou rozmíchány 3 PL pol. mouky, 2 PL Knorr-tmavé jíšky, povaříme, zjemníme asi jedním dl šlehačky, dochutíme solí a pepřem. Omáčka by neměla být příliš hustá, či řídká.
Krok 3: Podává se s brambory, nejlépe šťouchanými, knedlíky, ale u nás se podává s kluski:
Ve slané vodě uvařené brambory přelisujeme, na vále z nich uděláme čtverec, který se rozdělí na 4 části, jedna z nich se oddělí, místo ní se přidá škrobová moučka a vejce, vrátí se odejmutá část a vypracuje se hladké těsto. Poté z těsta vytvarujeme váleček, který rozkrájíme na potřebnou velikost a zhotovíme ploché kluski, do kterých ve středu uděláme důlek a vložíme do převařené a osolené vody. Voda nesmí vřít, jen udržovat pod bodem varu. Když kluski vyplavou na povrch, vaříme ještě cca 10 minut.
Ve slané vodě uvařené brambory přelisujeme, na vále z nich uděláme čtverec, který se rozdělí na 4 části, jedna z nich se oddělí, místo ní se přidá škrobová moučka a vejce, vrátí se odejmutá část a vypracuje se hladké těsto. Poté z těsta vytvarujeme váleček, který rozkrájíme na potřebnou velikost a zhotovíme ploché kluski, do kterých ve středu uděláme důlek a vložíme do převařené a osolené vody. Voda nesmí vřít, jen udržovat pod bodem varu. Když kluski vyplavou na povrch, vaříme ještě cca 10 minut.
Zveřejněno 7. 1. 2012
Moje poznámka
Přidat poznámkuMoje poznámka
Maso s božskou omáčkou a "kluski"
Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:
https://rcpt.cz/P534
Moje poznámka
Maso s božskou omáčkou a "kluski"
Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:
https://rcpt.cz/P534
Nejnovější recepty
Cuketové válečky ve slanině
Přidáno před 10 hodinami
Losos na pánvi s pikantní česnekovou chilli omáčkou
Přidáno před 14 hodinami
Řezy s pudinkem a ostružinami
Přidáno před 16 hodinami
Litý meruňkový koláč s ostružinami
Přidáno před 16 hodinami
Odlehčená salámová pomazánka
Přidáno před 16 hodinami
Zapečené brambory s vařenými vejci
Přidáno před 16 hodinami
Přečtěte si
Nejnovější články
Máte skvělý recept? Podělte se o něj!
Právě bylo uvařeno
Litý perník
Lenka Sedlackova před 1 hodinou
Pomazánka z červené řepy s křenem
monyss před 1 hodinou
Hrníčkový borůvkový koláč na plechu
káťa před 1 hodinou
Hokaido pomazánka s Cottage sýrem
gabrus před 2 hodinami
Rajská omáčka
Nikki1 před 2 hodinami
Čočka na kyselo
ivankavlastik77 před 2 hodinami
Banánová bábovka
Weer8 před 3 hodinami
Pomazánka z vepřové konzervy
RabaRoman před 3 hodinami
Povidlové šátečky bez kynutí
Hahan před 4 hodinami
Rajčatový salát s majonézou
Darwin před 4 hodinami
Tématické fráze:
klusky,
kluzki,
klusky recept,
nahrazka solamylu,
maso s omáčkou,
boňská omáčka,
bramborové knedlíky kluzki,
jíška z hery,
recept klusky,
recept maso s omáčkou,
jíška do zásoby,
kluzski prostřeno,
jiska zlata haná,
rozbor hovězího masa,
zlatá haná jíška,
brambory s omackou a maso,
čím zahustit omáčku,
knor omáčka na tmavá masa,
kam pouzit heru tuk,
kuřecí s božskou omáčkou
Suroviny:
maso,
koření nové koření,
bobkový list,
sůl,
paprika sušená sladká,
mouka polohrubá,
jíška tmavá instantní,
šlehačka,
tuk hera,
brambory,
vejce,
solamyl,
sůl
Komentáře (56)
a nafoceno skvěle..
Tuky typu Hera, Zlatá Haná apod. jsou tu hlavně pro lidi, kteří máslo nesmějí třeba ze zdravotních důvodů.
Jistě, člověk si může udělat svou vlastní jíšku a místo másla dát Heru, tamto vyměnit za ono atd. a bude spokojený. Jenže to jsme pak samozřejmě už úplně někde jinde a pokud jste si všimla, já nesouhlasila právě s používáním těchto surovin.
Ale pokud je to dle vašeho gusta, proč ne, někdo možná má rád instantní jíšku(ačkoli normální zabere asi o 5 vteřin déle) a někdo dá raději chemicky ztužený tuk(místo použití rostlinného oleje). Proti gustu žádný dišptát.
Jinak já Heru nepoužívám vůbec a tuplem ne do cukroví, kde je právě máslová chuť tak důležitá, tak prosím nemluvte o věcech o kterých nic nevítee s takovou samozřejmostí.
A ještě jedna poznámka. Nechtěla jsem se nikoho dotknout, jak jsem psala výše, každý má své preference, ale opravvdu nechápu, že pokud tady napíšu svůj názor - a to slušně, nikoho neurážím, neosočuju ani neshazuju, tak někteří lidé prrostě nejsou schopni kritiku přijmout. To opravdu nejste schopni snést cizí nesouhlas? je mi některých líto (nemluvím o všech komentářích zde, některé protiargumety jsou seriózní - čest výjimkám)
Kluski mě lákají, někdy vyzkouším.
neposuzujeme název, ale jídlo.
Ať čtu rcp jak chci, nenacházím plno umělých věcí, možná by se tak daly označit pouze DVĚ - Hera a jíška Knorr (já nepoužívám, takže neznám).
Kdyby byla uvedena pouze jíška bez specifikace a místo Hery byl napsán jen tuk, určitě by ses vůbec nad tím nepozastavila. Někdo máslo nesmí, tak použije něco jiného, třeba tu Heru. Vsadila bych se, že ji používáš také, sice ne do omáčky, ale při pečení moučníků a cukroví. Já raději pod maso používám sádlo, do moučníků Zlatou Hanu.
aj ja sa prd vyznam do varenia , musim si to vytlacit
Použití polohrubé mouky-já zahušťuji hladkou, ale třeba moje babi od Třeboně zahušťovala výhradně polohrubou, asi je to o zvyku (a jak mi u ní chutnalo
Nad Herou jsem se podivovala před pár měsíci u receptu na maso od Cathleen, zase jde asi o zvyk, já jsem závislák na pravém máslu.
Hele a také bůhví co budem vařit letos,spíš z čeho,jak nám vše podražuje.....proč tolik negativa?Zbytečné.
Nechápu ty emoce. Ruku na srdce dámy, kdyby Pavelk nepoužil Heru tak ani neceknete. Když projdu většinu receptů tak zde používané suroviny jsou daleko horší : vegety,podravky, masox,creme fine,bio vývary,kořenící směsi apod.
Poč si neděláte vývary z kostí a nemrazíte do zásoby ?
Zahuštění- Pavelk použil tzv. záklechtku z polohrubé mouky to neznáte ?
Předpokládám,že Knorr jíšku použil kvůli dobarvení. Osobně bych použil máslo, dozlata cibulku a klasickou jíšku. Ale jinak neomdlévám ani se mi neobrací žaludek a jsou tu recepty horší, ale dobře obodované.
Trochu tolerance v tom srabu do kterého se řítíme.