Šmorn - bramborový trhanec

Suroviny

1 brambora (asi 100 g)
2 lžíce hrubé mouky
sůl
tuk (sádlo, máslo, olej)

Postup přípravy receptu

 1. Uvařené brambory nahrubo nastrouháme, osolíme, zasypeme hrubou moukou a vidličkou trochu prohrábneme.

 2. Na pánvičce rozehřejeme tuk a směs do něj nasypeme. Zprudka opékáme a vidličkou mícháme. Čím více opečené, tím lepší.

 3. Podáváme se zelným salátem. Můžeme připravit i na sladko (na másle), se švestkovým kompotem a sypat mákem.

Poznámka od kuchařky

Je to staročeské jídlo a má mnoho krajových obměn.

Komentáře k receptu Šmorn - bramborový trhanec

 • magdalenka magdalenka(moderátorka)

  Velikanska dobrota! Jednoduche a syte. S dovolenim pridam foto. :-K

  Odpovědět

 • Jirka Jirka(neregistrovaná)

  ...tak toto jsem jedl jednou na Šumavě u maminky mého strýce, .Už je to mim 5o let. Včera jsem slyšel recept v radiu. Tenkrát to bylo moc dobré, tak jsem zvědavý jak to vytvořím já:-D..

  Odpovědět

 • Zdenkakv Zdenkakv

  Tak mě napadlo, jestli tady šmornu - šmorn najdu a ejhle je tu. Pocházím ze Šumavy - Stachy a dělala jej/jí moje mamka. Brambory strouhané najemno, posypané krupičkou, osolit a rukama se to mísilo - drolkovalo a pak na vymaštěný plech do vyhřáté trouby. Tam se to občas prohráblo aby zrůžověl/a a pak jsme to posypali moučk. cukrem a zapíjeli mlékem. Je fakt, že jsem to dlouho nedělala, můj manžel není na sladká jídla. Ale vzpomínám na lívance, oukrop, kyselku, vdolky ... no prostě nostalgické vzpomínky;-(top recepty

  Odpovědět

 • Michaela Michaela(neregistrovaná)

  Díky za recept. Mně ho dělávala prababička ze Sušice, takže se taky přikláním k tomu, že to pochází odtamtud nebo z Německa. Lahůdka. Zítra ho udělám.

  Odpovědět

 • spagetka spagetka

  Tohle se běžně dělá u nás na severu v Jizerkách a Podkrkonoší. Aspoň je vidět, jak se recepty šíří metelesku blesku :-D:-D, Hel, protože jsem na to vyrostla, dávám bodík a musí zas udělat ;-):-p:yes::yes:

  Odpovědět

 • Jentak Jentak(neregistrovaný)

  Jen tak jsem se podíval na internet, zda něco najdu o tomto jídle, jako dítě, někdy kolem let 1955 jsem jej dostával k jídlu babičky, která bydlela na Šumavě u Sušice, ale myslím že toto jídlo pochází z německa odkud přišla i má rodina. Jo, a dělalo se to na plechu v troubě.

  Odpovědět

 • Barber Barber(neregistrovaný)

  :yes: Je to jídlo mého mládí. Vařila ho babička i maminka. Bylo to jedno z prvních jídel, které jsem se naučila vařit. Zajímavé bylo, že ho nikdo v mém okolí neznal a tak jsem časem usoudila, že to musí být jídlo z pošumaví, odkud pocházeli babičky rodiče (Hory Matky Boží). Když jsem ho poprvé udělala svému manželovi, tak prohlásil, že je to sice dobrý, ale je to jak zobání pro slepice :-) Jo a u nás doma se tomu říkalo Šmor - bez -n na konci

  Odpovědět

 • magdalenka magdalenka(moderátorka)

  Hella, včera som odskúšala. K tomu kefír a nemalo to chybu! +

  Odpovědět

 • zizala zizala(moderátorka)

  JJ, šmorn znám a dělám, je super, jen jsme tomu neříkali šmorn, ale žmolenka z brambor...:-p:yes:

  Odpovědět

Tématické fráze: šmorum bramborove trhance šumavský šmorn trhanec recept starocesky trhanec bramborový trhanec s makem trhance s mákem trhanec trhanec s mákem recepty na staročeská jídla šmorn šmorum recept jídlo trhanec šumavský trhanec krajová jídla recept na smorink šmorn-recept recept trhanec šmourn bramborové trhance recept staročeské jídlo