Perník na chaloupky - výborný

Suroviny

1 kg hladké mouky nebo žitné mouky
35 dkg cukru
25 dkg medu
4 celá vejce
1 žloutek
2 dkg jedlé sody
1 lžíce meruňkové marmelády
1 lžička skořice
1 lžíce mletého anýzu
na hrot nože hřebíčku
nové koření mleté

Postup přípravy receptu

 1. Med, vejce, cukr ušleháme do pěny.

 2. Na vál si připravíme mouku s kořením a jedlou sodou a meruňkovou marmeládou. Přidáme ušlehanou hmotu a vše dobře zpracujeme na tuhé těsto. Toto těsto je výborné a v chladné místnosti nebo v lednici zabalené v mikrotenu nám vydrží i půl roku.

 3. Připravíme šablonu na chaloupku : ( chaloupka je menší, velmi vhodná jako dárek k Mikuláši apod. ) Nejprve připravíme spodek, na kterém chaloupka bude stát - čtverec 15x15 cm. Dále vykrojíme dvě stěny podélné 8,5x5 cm.

 4. Dva štíty : šířka 5 cm, výška 5cm a dále se zužuje do štítu asi 3 cm. Viz nákres. Nakonec vykrojíme obě střechy 13x8 cm.

 5. Tvary položíme na plech, potřeme je vodou mírně obarvenou hnědým bretonem, to proto, aby perník byl celý pěkně hnědý a ne místy světlý.

 6. Pečeme v prudké troubě. Po upečení ihned potíráme rozšlehaným vejcem.

 7. Po vychladnutí zdobíme obě podélné strany a štíty a necháme zaschnout.

 8. Potom štíty a podélné stěny k sobě přilepíme tuhým bílkem umíchaným s cukrem.

 9. Po zaschnutí položíme na chaloupku střechu. Rovněž obě půlky slepíme tuhým sněhem a ještě připevníme párátky, než střecha zaschne. Potom je můžeme odstranit.

 10. Střechu zdobíme až po zaschnutí, buď ji celou potřeme řidší bílkovou polevou a můžeme ještě posypat kokosem - chaloupka je jako zasněžená a nebo naznačíme pomocí kornoutu střešní tašky.

  Z tohoto perníku lze vykrajovat různé tvary motýlů, Mikulášů, čertíků. Perník se vůbec neroztéká, pěkně drží tvar a navíc je velmi chutný.

Komentáře k receptu Perník na chaloupky - výborný

 • eva hubova eva hubova

  Eli, Františku dík:-))

  Odpovědět

 • fb.lib fb.lib(autor receptu)

  eva hubova:Betlém je krásný já jsem na betlémy doslova ujetý a ten Tvůj je i slaďoučký.

  Odpovědět

 • Eliza Eliza

  Evičko, máš to krásné a máš můj obdiv.:yes::-K Chtěla bych něco takového umět vytvořit... Krásné, opravdu.

  Odpovědět

 • eva hubova eva hubova

  Františku, místo chaloupky jsem vytvořila Betlém..sice trochu nepodařený;-( foto a:yes:

  Odpovědět

 • fb.lib fb.lib(autor receptu)

  Iva:Je vykoušený a né jenom jednou.Když byli děti malé každé vánoce dokonce jsem udělal i Betlém.Nejvíce jsem nadělal vánočních smrčků.Je pravdou že jsem pekl jen z hladký ale dala jste mi brouka do hlavi na velikonoce udělám z žitné mouky.

  Odpovědět

 • Iva Iva(neregistrovaná)

  Nedovedu si predstavit, ze pri realizaci receptu pouziju stejne mnozstvi hladke NEBO zitne mouky? Z kazde bude prece testo jine kvality a vlastnosti!
  Je tohle vyzkouseny recept?

  Odpovědět

 • zizala zizala

  Františku, čekáme na ten slíbený nákres ;-)

  Odpovědět

 • Pepinka Pepinka

  Dobrý den nemohu najít ten nákres:-))

  Odpovědět

 • Pája Pája(neregistrovaná)

  Tak už si recept tisknu. ;-) Jsem trochu nešika, ale možná mě jednou chytne můza a něco z toho vytvořím.:-) Když jsem byla malá, maminka mě a mému bráškovi takové dvě chaloupky upekla k Mikuláši... no a já si v brůběhu večera v zápalu hry na tu svoji sedla. :-D Byly mi asi tři roky:-D Nimcéně chaloupka nevydržela.. Úplně jste mi tu příhodu připomněl...Nicméně..krásný recept..:-K

  Odpovědět

Tématické fráze: chaloupky z perniku perník na chaloupku mikuláš z perníku mikulašský perník perník na chaloupky chaloupky z perníku galerie světlý perník fotogalerie chaloupek z perníku mikulášské perniky recept na perníčky, chaloupky perník chaloupka perník na chaloupka motýl z perníků chaloupka z perniku pernik chaloupka recept nákres chaloupky z perníku chaloupky z perníku perník na tvary mikulaši z perniku mikulášský perník recept