Houbové škvarky, houbové sádlo

Houby Doba přípravy: dlouho 17 názorů

Houby Doba přípravy: dlouho 17 názorů

Suroviny to záleží kolik najdete hub

Houby
Vepřové sádlo
Sůl
čerstvé bylinky (tymián, bazalka, petrželka, koriandr apod.)
může být česnek
cibulka vše podle chuti každého z nás

Postup přípravy receptu

 1. Jezdíme na chatu do Vysokých Tater. Rostou tam mraky hub. Mohla bych je v tom lese nechat, ale nejde to .. vymetám všechna roští a se změněným výrazem ve tváři smýčím lesní porost.

  Chatička je však bez elektřiny a v lese. Houby se tam nedají v takovém množství sušit a bez el. en. ani zamrazit. Toto je způsob, jak je na dlouhou dobu uchovat vynikající. Lze použít i jako součást dalších pokrmů, nebo jen na chleba.

  Houby nakrájíme na větší kostky (+-1cm na 1cm), hodíme do velkého hrnce, přidáme sádlo a pomalu rozpustíme.

 2. Necháme na plotně probublávat a probublávat několik hodin, dokud se houby úplně nezbaví vody. Počítejte s tím, že několikanásobně zmenší svůj objem.

 3. Nakonec osolíme a přidáme bylinky.

 4. Nakonec houbové sádlo naliji do sklenic a zavařím.

  Nesmí se vařit osolené, sůl se nerozpustí a připaluje se na dně.

Komentáře k receptu Houbové škvarky, houbové sádlo

 • evžen-lovec evžen-lovec(neregistrovaný)

  .....solit něco, v čem není obsažená voda, nemá efekt...
  Takže nedehydrovat úplně, a protože - i když jen na "malém ohni" - ke konci je to docela fofr to nepřipálit ( přece jenom sádlo snese větší teplotu než houby ) a nemít z toho sice křupavé, ale stejně jen uhlí, DOPORUČUJU tam ke konci dát plátek pečiva nebo třeba mrkve a až to začne "zvonit", tak rychle z plotny pryč!!
  Dobrou chuť :-!

  Odpovědět

 • Liska741 Liska741(autor receptu)

  lauti:Ty jo .. tak to jsem neřešila, prostě jsem to v polních podmínkách dala do hrnce a zavařila. První várku jsem nezavařovala vůbec. Jenom jsem to naplnila úplně po okraj a horký pevně uzavřela a ototčila víčkama dolů. Moc dlouho nevydržely, ale né protože by se zkazily .. prostě jsme je sežrali rychle :-) Ale tak 2-3 měsíce to vydrží určitě ... nějaké jsme rozdali a mamina je měla ještě za půl roku a byly ok.

  Odpovědět

 • lauti lauti

  Liska741:Ahoj, recept je super, ale ráda bych se zeptala na zavaření, jak dlouho a kolik stupňů, nemám se zavařováním v sádle zkušenosti;-)

  Odpovědět

 • Liska741 Liska741(autor receptu)

  Ekira: ...myslela jsem, že zde se prezentují recepty a kulinářské nápady, ale prudiči se najdou všude. Nicméně jsem se zamyslela nad svou nedostatečnou znalostí a ověřila si kam já to vlastně tedy na tu chatu jezdím... :-/ ... no a nemohu si pomoci .. dohledala jsem tuto odbornou informaci na mezinárodně využívané internetové encyklopedii : "Vysoké Tatry jsou spojeny Cestou Slobody vedoucí od !!!Podbanského!!! do Tatranské Kotliny. Tatranská elektrická železnice spojuje osadu Štrbské Pleso s Tatranskou Lomnicí a přes Starý Smokovec pokračuje do Popradu". Budu tedy důvěřovat encyklopedii a manželovi, jehož rodina z Podbanské pochází a zřejmě tuší, kde se Podbanské nachází. :-K

  Odpovědět

 • Ekira Ekira(neregistrovaná)

  hlavne je rozdiel Vysoké Tatry a Nízke Tatry čo Podbanské sú, treba si zistiť kde vlastne na tú chatu chodím a podľa toho sa aj správam:-//

  Odpovědět

 • eva hubova eva hubova

  Výborné:-p foto a:yes:

  Odpovědět

 • tejaja tejaja(moderátorka)

  Liska741: nechcela som sa ťa dotknúť, ozaj som to nepochopila ako vtip a nadľahčenie, moja chyba ;-)ospravedlňujem sa ;-)

  Odpovědět

 • Oskeruska Oskeruska

  Listicko,jen sbirej sbirej;-) a tvor:yes: Jsem stejneho nazoru jako Kadlik...tak se nedej:-D Sbirani hub nemuze lesu skodit..a tvuj sloh se mi taky libi,tak mne prekvapil negativni komentar..Rozhodne bodika davam:yes:

  Odpovědět

 • Liska741 Liska741(autor receptu)

  a díky Kadlíku .. přesně tak to je ... Stejně jako na Šumavě, v Jižních Čechách a tak dál a tak dál ..

  Odpovědět

 • Liska741 Liska741(autor receptu)

  ... některé komentáře zde mě tedy mrzí, tak musím reagovat ... Houby nám rostou v podstatě u chaty na Podbáňské .. rozhodně nijak nedrancujeme les, naopak odnášíme odpadky, které tam ponechali jiní. Dál od chaty sbíráme pouze tam, kam nás zavedl manželův strýc, který dělá celý život u lesní správy a o žádném zákazu tedy nemluvil. Vymetání lesního porostu byl samozřejmě vtip - nepochopený - ale věřím, že vášnivý houbař ví o čem mluvím.

  Odpovědět

 • Bibinka Bibinka

  Liško, to je docela dobrej nápad, v nouzi se dají vymyslet i senzační pochutiny;-):-DDávám 5.bod:yes:

  Odpovědět

 • tejaja tejaja(moderátorka)

  Takže podľa hesla : Drancuje druhý, musím aj ja. :-( Miestni vedia, že na huby sa chodí na važecké lúky, a to je už mimo TANAP-u.

  Odpovědět

 • JanaDorazinova JanaDorazinova

  Kadlik::yes::yes::yes: mám stejný názor;-)

  Odpovědět

 • Kadlik Kadlik

  tejaja: no, platí zákaz ... a dodržuje se? Třeba místní nechodí na houby? neutrhnou si borůvku? Něco jiného je přiměřený rekreační sběr, a něco jiného drancování polskýma sběračema...

  Odpovědět

 • tejaja tejaja(moderátorka)

  Kadlik: to máš pravdu, ale vo Vysokých Tatrách platí zákaz akéhokoľvek zberu. A to by sa malo dodržiavať všade, bez ohľadu na to, kde sme.

  Odpovědět

Předchozí 1 2

Tématické fráze: houbove skvarky houbové škvarky - recept škvarky z hub zavařování hub do sádla zavařování hub v sádle houbové škvarky recept recept houbové škvarky sadlo z kance v čem uchovat kokosky jak zavařit škvarky houbovy škvarky zavaření hub do sádla bylinkové sádlo škvarky z václavek zavařování hub na sádle zaváření bedel jak zamrazit sádlo lze zamrazit sadlo na houby do tater zavareni sadla