Dobrý domácí sýr - Retro

fb.lib Kuchař: fb.lib

Pomazánky 15 názorů

Suroviny

1/2 kg tvarohu
sůl
10 dkg másla
1 lžička mleté papriky
2 žloutky
Recept si zatím oblíbilo 9 kuchařů

Postup přípravy receptu

 1. 1/2 kg tvarohu se nastrouhá, osolí a nechá v létě 3 dny, v zimě týden ležet.

 2. Pak se dá do hliněného hrnku, přidá se 10 dkg másla a lžička papriky, mícháme tím na ohni, až se tvaroh vaří, tvoří bubliny a je lesklý, pak se odstaví a vmíchají se dva žloutky a dá se do hluboké mísy.

 3. Ztuhlý sýr se vyklopí na mísu a podává.

Poznámka

Zde není myšlen tvaroh na strouhání. Naše prababičky a babičky dělávaly tvaroh velmi tuhý, aby dlouho vydržel a neplesnivěl.

Recept z novin Křesťanská žena 1920-50 Rodina a domácnost.

Přidat k oblíbeným Vytisknout recept


Pochutnali jste si? Sdílejte recept!

Poslat emailem

Recept sdílelo již 122 kuchařů a kuchařek

Ohodnoťte recept: Dobrý domácí sýr - Retro

 • fb.lib fb.lib(autor receptu)

  Klihák se dělá tak že oslíte tvaroh,okořeníte kořením jaké máte ráda (dával se kmín),dáte do kastrulku zalijete trochou piva,promicháte,znovu trochu zalijete ,vezmete igelit a dáte na vrh kastrůlku kolem ovážete provázkem aby se tam nedostával vzduch a hlavně aby líbezná vůněvás nelákala k ochutnávkám a zhruba po týdnu v teple u radiátoru (v zimě)můžete se pustit do bašty.:-D:-))

  Odpovědět

 • Milena Milena(neregistrovaná)

  chci skusit klihák co dělali naše babičky .čím zalít mléko nebo jak tady píšou i pivem? děkují.

  Odpovědět

 • tejaja tejaja(moderátorka)

  Myslím si, že nie je na škodu oprášiť recepty staré, ktoré neprávom dnes zaznávame. Veď komu sa recept páči, ten vyskúša, možno sfotografuje a fotku priloží. Nie je povinnosťou vkladať recepty len s fotkou. A nemusí byť ani osobne odskúšaný. A takéto recepty už v kuchárskych knihách nenájdeme. Vždy sa nájdu ľudia, ktorým sa bude hodiť, tak buďme radi za každý recept a nepodceňujme žiadny. Už len z toho dôvodu, že autor si dal tú námahu a pridal ho tu pre všetkých s tým najlepším úmyslom. ;-)

  Odpovědět

 • Pája Pája(neregistrovaná)

  Jen ať pan František opisuje!! ;-) Když to čtu vybaví se mi zlaté postřižiny... :-) :-* Jsem moc ráda, za takové recepty a minimálně ten puding chci vyzkoušet... Jen nevím, jaký tvaroh :-//

  Odpovědět

 • zizala zizala

  Klariska: U některého ze svých receptů František podotýká, že pokud recept nikdy nedělal, ani u nikoho nejedl, píše to do poznámky. Takže pokud u receptu není v poznámce, že recept nedělal, beru to, že s ním má zkušenost. Tohle konkrétně je známý starodávný recept, mám ho ve své kuchařce taky, jen tedy bez těch žloutků.

  Odpovědět

 • Klariska Klariska

  Františku, přidáte někdy taky něco, co jste sám upekl / uvařil, nebo nám jen opíšete celou kuchařku? Tento recept je alespoň zajímavý, ale hromada neozkoušených receptů na pečivo nám to tu moc neobohatí.

  Odpovědět

 • Anna Kocikova Anna Kocikova

  Recept se mi líbí:yes:+5:yes:

  Odpovědět

 • zizala zizala

  Nikdy nezapomenu na klihák, který mamka nakládala z tvarohu, byl krásně cítit a na chleba s máslem a s hrnkem mléka to byla jedinečná večeře nebo svačina. Dnešní tvarohy jsou příliš sterilní, z těch klihák nejde udělat ;-(

  Odpovědět

 • JanaDorazinova JanaDorazinova

  No, mi se to taky líbí:-):yes: Věřím, že foto někdo přidá;-)

  Odpovědět

 • zizala zizala

  1974andrea: Já jsem to pochopila tak, že se žloutky vmíchají do horké, ale už nevařící se hmoty. Takže úplně syrové nebudou, jen nebudou sražené, jako kdyby prošly přímým varem ;-)

  Odpovědět

 • spagetka spagetka

  Já si rovněž myslím, že nevadí staré opisované recepty, dyk i já sem dávám recepty opsané z naší rodinné kuchařky ;-);-):-p:yes:

  Odpovědět

 • 1974andrea 1974andrea

  Tady se asi bude muset nechat náš normální tvaroh vykapat, aby ztratil přebytečnou tekutinu, ne? Recept se mi líbí, i když s těmi syrovými žloutky se to bude muset rychle zkonzumovat;-):yes:

  Odpovědět

 • Věrka R. Věrka R.(neregistrovaný)

  Taky se mě recept líbí a uvítala bych, kdyby bylo na sýr víc takových obyčejných receptů.

  Odpovědět

 • Pavla Pavla(neregistrovaná)

  Mě to ani trochu nevadí, že autor opisuje z novin. Já tyhle recepty totiž vůbec neznám, a jelikož nepatřím k movitějším lidem, tak takové recepty jedině uvítám. A mám dojem, že už brzy se hodí nám všem, umět "vařit po staru".
  A paní Kroupová, já taky nemám digitální foťák, takže kdybych se tady zaregistrovala, tak by to taky vypadalo, že jenom "opisuju z novin".

  Odpovědět

 • Kroupovka Kroupovka

  proč sem opisuješ recepty z novin ? Pochybuji, žes je kdy dělal. Nebo nemáš foťák, abys je vyfotil ?? :-!

  Odpovědět

Tématické fráze: recept na domácí tvarohový sýr klihák starý sýr z tvarohu recept klihák tvaroh klihák starý sýr dobry syr starý sýr z tvarohu domácí sýr klihák syr klihak jak se dělá klihák domácí klihák domácí sýr z tvarohu recept sýr z tvarohu podle babiček recept na starý sýr klihák z tvarohu domácí starý sýr domaci sýr z tvarohu oklihák starý sýr recept recept na syr klihak