Sluníčka pro Lucii

Suroviny asi 25 kousků

125 ml mléka
několik nitek šafránu
2-3 žloutky
100 g cukru
15 g droždí
100 g másla
250 g hladké mouky
250 g polohrubé mouky
80 g sekaných mandlí nebo oříšků
80 g rozinek nebo sušených brusinek
špetka soli

Postup přípravy receptu

  1. Mléko zahřejeme téměř k bodu varu a rozpustíme v něm šafrán. Necháme zchladnout na pokojovou teplotu a scedíme. Pak přidáme rozpuštěné vlahé máslo, žloutky, cukr rozmíchaný s droždím a obě prosáté mouky se solí.

  2. Vypracujeme vláčné nelepivé těsto (pomohla mi pekárna), zapracujeme do něj nasekané oříšky a brusinky nebo rozinky a necháme vykynout.

  3. Z vykynutého těsta odebíráme kousky, rukou z nich vytvoříme kulaté placaté vdolky. Nůžkami nebo nožem vytvoříme paprsky a znovu necháme vykynout.

  4. Tvary potřeme rozkvedlaným vejcem nebo odloženými bílky a posypeme krystalovým cukrem. Upečeme v troubě vyhřáté na 180°C dočervena.

Poznámka od kuchařky

http://www.mlsoty.estranky.cz/

Na sluníčka můžete použít i jiné - vaše oblíbené - vánočkové těsto

Latinsky luci znamená světlo. Podle juliánského kalendáře připadal zimní slunovrat právě na svátek svaté Lucie. Takže přísloví Lucie noci upije je velmi staré, protože se vztahovalo právě k tomuto slunovratu. Po změně kalendáře na gregoriánský se desetidenní posun odrazil i na tomto svátku. Zimní slunovrat připadá na 23. prosince a k přísloví lidová slovesnost vymyslela dodatek - ale dne nepřidá, protože po svátku Lucie se dny ještě 10 dní zkracují.

Symbol slunce se v lidovém tvoření objevuje odpradávna.

Inspirace: 10 let starý časopis Knihovnička recepty - Perníčky a medovníčky, upraveno

Komentáře k receptu Sluníčka pro Lucii

Tématické fráze: přísloví na lucii přísloví lucie noci upije kynute sluníčko s paprsky sluníčko recept přislovi o lucii slunicka