Citronový / pomerančový krém

Suroviny

4-5 citronů, dle velikosti, větší 4
140 g cukru krupice, dle chuti
2,5 lžíce vanilkového pudinku
2 vejce
125 g másla

Postup přípravy receptu

 1. Z jednoho dobře očištěného citronu nastrouháme na jemném struhadle kůru (pouze žlutou část!) a z citrónů vymačkáme šťávu. Šťávy bychom měli mít 140-150 ml.

 2. Šťávu, kůru, cukr (lze ubrat), pudink a vejce dáme do kastrolku, vše dobře promícháme a na mírném plameni za stálého míchání přivedeme k varu.

 3. Provařit za stálého míchání necháme 1-2 minuty, pak směs odstavíme a ihned do ní přidáme pokrájené máslo, které necháme během míchání rozpustit a spojit s citronovou směsí. Pak necháme zchladnout.

 4. Krémem pak potíráme korpusy, pečivo, linecké cukroví...

 5. Krém je výrazný a pikantní, takže nejdřív ochutnáme a pak mažeme, abychom dobře odhadli použité množství.

 6. Stejným způsobem připravíme i pomerančový krém. Postačí nám 2-3 pomeranče a čerstvě nastrouhaná kůra (jen oranžová část) z větší poloviny pomeranče. Tento krém nebude tak "ostrý" jako citronový, ale výraznou chuť pomerančů si zachová.

Komentáře k receptu Citronový / pomerančový krém

 • recepty73 recepty73(autor receptu)

  evinecky: ...souhlasím;-):-K

  Odpovědět

 • evinecky evinecky

  Je to mňam <3<3<3

  Odpovědět

 • recepty73 recepty73(autor receptu)

  yanull: ...lepší? ...ani jsem o tom nepřemýšlel, protože pokud se vše dobře promíchá už před vařením, bílky po sobě nezanechají vůbec žádnou stopu, vše se zužitkuje a nic nezbude, i když by zbylé bílky našly v kuchyni určitě své využití, je zbytečné je oddělovat, protože pak by to zase chtělo o nějaký ten žloutek víc ...ale jak chcete, určitě jste zkušená kuchařka a poradíte si tak i tak:-K:-K:-K...

  Odpovědět

 • yanull yanull(moderátorka)

  Mám malý dotaz. Nebylo by lepší místo celých vajec dát pouze žloutky? :-K

  Odpovědět

Tématické fráze: citronový krém do cukroví citronový krém s pudinkem pomerančový krém top recepty citronovy krem pomerančový curd pomerancovy krem s máslem citronove cukrovi pomerancove nejlepší citronový krém citronovy krem linecke s pomerancovym krem citronový krém s mascarpone citronový krém na cukroví pomerančový máslový krém recept recept na citronový krém pomerančový krém na cukroví recept citrónový krém do cukroví bez vajec recept na vanilkový citronový krém pomerancovy krem na linecke krém na pomerančové cukroví pomerančový krém do linecké cukroví