Sejkory na sladko

Sladká jídla Doba přípravy: Od uvaření brambor asi 20 minut 1 názor

Sladká jídla Doba přípravy: Od uvaření brambor asi 20 minut 1 názor

Suroviny 10 porcí

1 kg oškrábaných brambor
sůl podle potřeby
100 ml horkého mléka
50 g práškového cukru do těsta
100 g másla
2 vejce
olej na smažení
perník na strouhání
šlehačka nebo zakysanka
med podle chuti

Postup přípravy receptu

  1. Dědo, dědo, že se nejí sýkorky? ječí Verunka. A děda ? No jasně, v zimě na krmítku ..Dědo, ty jsi zlej, ptáčci se nejí. To víš, že nejí, říká děda a Verunku pohladí po vlasech. Ale jestli chceš, tak je udělám. Jsou z brambor a vykrajují se lžící, proto vypadají jako malinký ptáčci, takové válečky. Aha, mám tě ráda, říká Verunka pro jistotu, co kdyby se děda zlobil.
    A už zase ječí: Tatí, děda bude dělat dobroty, neboj my ti taky necháme. Ale tatínek? ten se těší na šusku. Konečně se děda rozhoupal. Uvařené brambory slijeme, přidáme máslo, rozšťoucháme a přidáme horké mléko. raději až nakonec (na to pozor), také žloutky a cukr. Ručním robotem vypracujeme kaši.
    Dědóóó. už to je? Ještě chvilku, zavolám, neboj. Vyšleháme sníh z bílků a zamícháme do kaše, kaše zřídne, proto dávám mléko na konec. Kaše musí být hustá.

  2. Rozehřejte olej na pánvi, asi tak 2 cm. Lžící vykrajujte oválky a smažte je do červena. Hotové dávám na savý papír. Pět nebo i více kousků dám na talířek, posypu strouhaným perníkem a poliji lžící medu podle chuti.
    A děda volá hotovo, vnučka už letí ze schodů, měl to být kluk nebo čert.
    Dědo, dědo, to je dobrota, olizuje se Verunka Tatí, honem chvátej, už to je. Vojta chodí, kroutí nosem, chlívkem ani drůbežárnou to nevoní a se slovy: Já si udělám toustíky, odchází. A naše maminka? Ta nemá zrovna čas, tak na hodnocení musíme počkat. Ale většina, Verunka, děda i taťka, říkají ham.

Poznámka od kuchařky

Sejkory se mohou podávat sypané perníkem, přelité medem a ozdobené šlehačkou, jen tři jako dezert, více kousků jako odpolední svačinka a ještě více kousků a kakajíčko, jak se u nás říká, je dobrá večeře. A já dnes perník nemaje, grankem sypaje, se zakysankou podávaje. Jak pravil klasik.

Komentáře k receptu Sejkory na sladko

Tématické fráze: sejkory na sladko