Piškotová balenka

Suroviny

4 vejce
80 g cukru
80 g hrubé mouky
10 g tuku na vymaštění plechu
3 lžíce pikantní zavařeniny (malinové, rybízové)

Postup přípravy receptu

  1. V misce dobře ušleháme bílky a všleháme lžíci cukru. Nemůžeme-li našlehat starší bílky nebo bílky s naložených vajec, přidáme do nich trochu citrónové šťávy a šleháme trochu déle než obvykle. Pak vmícháme ostatní cukr a žloutky postupně a nakonec lehce vsypeme do těsta mouku.

  2. Na plech položíme list papíru, který dobře pomažeme tukem. Na něj rozetřeme těsto a v troubě dosti prudce upečeme. Je-li papír dobře vymaštěn, balenku potřeme zavařeninou a hned stočíme. Přichytí-li se těsto, musíme je opatrně oddělovat od papíru a nožem stáčet. Balenku, kterou stočíme a necháme vychladnout, už těžko rozvinujeme, protože se trhá. Chceme-li ji plnit krémem, který teprve připravujeme, stočíme upečenou balenku do namočeného a vyždímaného ubrousku a pak ji můžeme za chvíli znovu rozvinout, pomazat a definitivně svinout.

  3. Vychladlou balenku pocukrujeme a nakrájíme ostrým nožem na řezy. Chcete-li mít piškot vláčnější, můžete nakonec vmíchat do hotového těsta 30 g rozpuštěného teplého másla.

Komentáře k receptu Piškotová balenka

  • Iljusa Iljusa

    Foto v řezu přidám po vychlazení. Plnila jsem máslovo-tvarohovým krémem.
    Nejprve jsem udělala sníh, pak žloutky s cukrem, moukou a pak přidala sníh. Přidat do sněhu žloutky s ... se mi zdál hazard, měla jsem strach, že se mi těsto "zdrcne"

    Odpovědět

Tématické fráze: balenka balenka recept rybízové řezy balenka z piškotového těsta piškotový dort s tvarohovým krémem rybizové řezy s tvarohovým krémem balenka s krémem recepty balenka kakaová balenka piškotové těsto s krémem balenka světlá recepty nej kakaová balenka balenka piškotová roláda pisikotova balenka pškotová balenka recepty on li piškotová balenka-recept piškotvé řezy rybizové roláda balenka balcenka