Melta – nápoj nejen k snídani

Nadja Kuchařka:

Nápoje 64 názorů

539

Suroviny

1 l vody vroucí
4 rovné polévkové lžíce kávovinové směsi Melta
(ale i méně - já dávám 2 PL mírně navršené)
Recept si zatím oblíbilo 39 kuchařů

Postup přípravy receptu

 1. Do vroucí vody přidat Meltu, krátce povařit, nechat 3 minuty ustát a pak přecedit.

 2. Pro udržení dobrých chuťových vlastností se nedoporučuje nechávat sedlinu v odvaru. Pije se teplá i studená, černá nebo s mlékem, i ozdobená šlehačkou .... může se dochucovat obdobně jako káva. Díky inulinu je nasládlá, ale kdo chce, může si ji ještě přisladit.

Poznámka

Jsou zde recepty na různé přípravy kávy, ale o meltě ani zmínka – a přece je to nápoj dosti používaný i dnes. Já při ní vždy vzpomínám na dědečka, který svoji culifindu, jak meltě říkal, pil z velkého kafáče (hrnek asi půllitrový) po celý den, ať černou nebo s mlékem, nalámal si do ní chleba a vyjídal ho lžicí.

Konvice s meltou stála vždy na okraji plotny, aby, zvláště v zimě, byla stále teplá pro zahřátí. V létě zase studená dobře zaháněla žízeň a osvěžila.

A teď trochu teorie:

Melta je název pro kávovinovou směs kořene čekanky, cukrové řepy, drcených obilek ječmene a žita a také název pro nápoj z této směsi připravovaný.

Melta je obohacený nápoj cikorka (z lat. cichorium čekanka), která se používala zejména v časech ekonomické krize jako levnější náhražka kávy. Barva směsi i aroma nápoje je kávové. Obsahuje spoustu pro tělo důležitých látek, prospívá zažívání a neobsahuje kofein, je tedy vhodná i pro děti a kojící matky.

Cikorka, která se vyrábí pouze z praženého kořene čekanky obecné, je mnohem starší a známější než melta. Holanďané ji vyrábí již od roku 1690.

Pro lidské tělo je opravdovým zázrakem kořen čekanky. Ve stravě se téměř nevyskytuje a je obtížné na něj narazit. Čekankový kořen obsahuje inulín, který je pomocníkem při mnoha obtížích spojených se zánětem močových cest, ledvinových kamenech, zácpě nebo nechutenství. Melta však není vhodná pro lidi, jejichž střevní systém není schopen vstřebat lepek (žitná složka).

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Melta

http://www.diapotraviny.cz/melta.html

http://www.readersdigest.cz/magazin/zdravi/melta-l...

Přidat k oblíbeným Vytisknout recept


Pochutnali jste si? Sdílejte recept!

Poslat emailem

Recept sdílelo již 106 kuchařů a kuchařek

Ohodnoťte recept: Melta – nápoj nejen k snídani

 • dadka dadka

  taky vzpomínám ,na kamnech byla pořád plechová modrá konvice.S mlékem a do ní nalámaný chleba,to byla moje dětská pochoutka:yes:

  Odpovědět

 • Nadja Nadja(autorka receptu)

  Jarka: jsem ráda, že Ti moje povídání přivolalo milé vzpomínky.:-K

  Odpovědět

 • Jarka Jarka(neregistrovaná)

  Při čtení Vaší vzpomínky na dědu jsem se málem rozplakala. Vrátila jsem se do doby dětství, kdy v zimě ve flanelovém pyžamu s kostkovanými bačkory jsme se ráno vřítily do kuchyně, děda seděl u stolu se svou culifindou, stejně tak kávě říkal i on s babičkou, namáčel si do ní vánočku a na nás na stole už čekal kafáč bílého kafíčka s vánočkou namazanou domácím máslem a Šimůnkovic jantarově zbarveným medem. Konvice stála vždycky na kamnech vedle komínku a babička spokojeně sedávala na štokrdleti u kamen. Prarodiče a rodiče tu už dlouho s námi nejsou, ale nádherné vzpomínky zůstávají (je mi 66 let) ...... děkuji. :-)

  Odpovědět

 • Honza Honza(neregistrovaná)

  My jsme doma taky vařili meltu, ale nejen ze samotné Melty, míchali jsme to s Žitovkou. To je pražené žito, prodávalo se v půlkilovém sáčku s modrým potiskem. Žitovka se musela předem umlít nahrubo ručním mlýnkem a dávali jsme dva díly žitovky na jeden díl melty. Tahle směs mi chutnala víc než melta samotná, nebyla tolik aromatická. S mlíkem nebo bez, teplá nebo studená, jak kdo chtěl. Děda si ji nosil v bandasce do práce k svačině. A taky jsme si do toho doma lámali chleba a jedli z kastrůlku lžicí. Moc mi to chutnalo!
  https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/5f/b1/ac/5fb1ac77a0dfa5d85f9346d4d1ec21f8.jpg

  Odpovědět

 • Zdenula Zdenula(neregistrovaná)

  Meltu znám s mlékem i bez.Mám ji ráda teplou i studenou.Maminka ji vařila i králíkům,když měla samice mladé,černou na žízeň a s mlékem asi jako něco lepšího,teď si nevzpomenu...z<3

  Odpovědět

 • Nadja Nadja(autorka receptu)

  :-K Děkuji všem za milé příspěvky i vzpomínky - ani jsem si nemyslela, že tolik lidí stále pije meltu. :-O

  Odpovědět

 • Eva Janková Eva Janková(neregistrovaný)

  U nás doma byl na meltu vyčleněn hrnec, v kterém bylo zakázáno vařit něco jiného. Melta se vařila obyčejně vždy v neděli ráno ke snídani k vánočce, občas nám to mamka vystřídala s kakaem. Později, jak jsem se vdala, jsem příjemně zjistila, že u mého muže měli úplně stejný zvyk. Tam ale moje milovaná tchyňka přidávala trošku zrnkové kávy na chuť. A tak to pokračuje dál i v našem životě. Jsme spolu už 41 rok a moji synové v užívání melty a kakaa pokračují dál. Moje malá vnučka Terezka je už modernější a dává si se mnou velice ráda Kafíčko , samozřejmě Karo :-))

  Odpovědět

 • Iva Iva(neregistrovaná)

  Přeji krásný podvečer, patřím také mezi milovníky melty. Kupuji si do práce rozpustnou je to podobné balení jako karo. Dělám si jí se sušeným mlékem. Mám to takhle vyzkoušené. Sypanou si dělám doma s normálním mlékem.

  Odpovědět

 • Ládík Ládík(neregistrovaný)

  Dobrý den.Melta budiž pochválena.Všichni co byli na vojně si jistě vzpomenou na meltu v kostkách.Žargonem nazývaná NAFTA.Prakticky bývala každý den,buď k snídani,anebo k večeři.Čaje bylo málo.V neděli se vařilo tzv.MALCAO-náhražka kakaa,k tomu kus vánočky a kostička másla.Kdeže ty časy mládí jsou.Ostaly jenom vzpomínky.Meltu piji téměř denně.Hezký den všem milovníkům MELTY.:yes:

  Odpovědět

 • Oldřiška Oldřiška(neregistrovaná)

  zavařuji přímo do mléka

  Odpovědět

 • Marián Marián(neregistrovaný)

  Tejeja - tá kocka, ktorú dávala babička do melty mohla byť ,,vojenská káva" - lisovaná melta, premiešaná cukrom...bola plochá (ako malá dlaždica) balená v červenom papieri po 10 ks...nosili sme ju na vander, lízala sa...
  ;-)

  Odpovědět

 • Maruška Maruška(neregistrovaná)

  Ja jsem spis pro Caro :) Lze z nej pripravit radu receptu - dezerty, koktejly, apod. Ozkouseno, mnam! :)

  Odpovědět

 • jindra jindra(neregistrovaná)

  Pěkný článek, jen bych dodala. Mně babička (je mi 45) naučila sypanou meltu připravovat trošku jinak, dát ji do kastrůlku (konvičky) vařit, ale musí se hlídat, jakmile zpění tak se zaleje troškou studené vody a vypne vaření. Meltu jsem vařívala dětem v létě, vždycky plný kastrol letního pití, moc jim to chutnalo. Sama jsem se k ní vrátila teď, když mi šíleně otíkají nohy, a musím říct, že pomohla už po pár dnech pití 1litru denně. :-K

  Odpovědět

 • jarina22 jarina22(neregistrovaný)

  Myslím,že melta je výborná,ale bohužel naše mléko již není co bývalo,takže chuť je trochu slabší.Když si chci fakt pochutnat,přidám si místo mléka trochu smetany.Moc mě mrzí,že se zapomíná na spoustu věcí a díky kvaltu si práci urychlujem-sáčky,ta chuť tam prostě není taková jako u sypané.Také možná proto,že spousta z nás ji jen namáčí jako čaj,ale melta se má převařit.
  Tak dobrou chuť.

  Odpovědět

 • Nadja Nadja(autorka receptu)

  šárkačmárka: Šárko, přeji Ti, aby Ti melta chutnala. ;-) Pokud by se Ti zdála moc hořká, tak uber množství melty - já dávám jen 2 lžíce, do hrnku si přidávám trochu mléka, ale už nesladím.

  Odpovědět

1 2 3 4 5

Přidat komentář

Tato webová stránka používá cookies pro vylepšení naších služeb. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Tématické fráze: jak se vari melta příprava melty melta příprava bilá káva z melty melta a zdraví recept bílá káva z melty melta s mlekem jak se dela melta recepty pro kojící matky vaření melty melta káva je zdravá bílá káva recept je melta zdravá pití melty jak vařit meltu jak udělat meltu melta pro děti melta káva příprava káva z melty jak se dela bila kava

Zapomněl/a jsem heslo