Smoothie "SÍLA ŽIVOTA"

Suroviny 1 porce

1 středně velká očistěná mrkev
oloupaný pomeranč
jablko nebo hruška
olivový olej lisovaný za studena
med

Postup přípravy receptu

 1. Mrkev a ovoce nakrájíme a dáme do míchací nádobky, zakápneme olivovým olejem, podle chuti dosladíme medem a rozmixujeme. Můžeme nahradit svačinu nebo večeři.

Poznámka od kuchařky

1940 - 1950

Prodejny zdravé výživy, zejména na Západním pobřeží Spojených států, začaly uvádět na trh husté ovocné nápoje (pyré) ve 30.letech 20.stol., s původem zejména z Brazílie. V meziválečném období 40.let min.století pak knižní vydavatelství Blendor vydalo knihu s recepty pro banánová a ananasová smoothies. V 50.letech bylo slovo smoothie např. použito jako obchodní jméno pro značku barev na automobily, dále pro značku pokrývek hlavy, rukavic, vypínačů světel, jízdních kol apod.

Postupně se název smoothee nebo smoothie (od slova hladký, jemný) začal objevovat v knihách, v časopisech a v novinách v souvislosti s produkty vyrobenými stolními mixéry. Některé zdroje uvádí, že popularita smoothies vzrostla zejména v 60.letech minulého století, kdy se ve Spojených státech stále větší obliby dostávalo makrobiotickému, vegetariánskému stravování. Restaurace nabízející zdravé pokrmy byly populární především v Kalifornii.

1960 - 1970

Typické smoothies z 60. a 70. let byly jednoduché, tvořeny čerstvým ovocem, ovocnou šťávou a ledem. Smoothies, jak je známe dnes, se začaly „ve velkém“ objevovat ve Spojených státech koncem 60. let minulého století, v době květinových dětí, kdy je začali nabízet především prodejci zmrzlin a zdravých potravin. V 70. letech se do nápojů začalo přidávat mléko a vznikly ovocné shaky, koktejly. Tyto nápoje byly prodávány v restauracích a v obchodech nabízejících zdravá jídla, stejně jako tofu, nápoje, karob a další zdravé pokrmy.

1980

První ochranná známka na ovocný nápoj typu smoothie byla zaregistrována v 70.letech pod názvem „California Smoothie“ (v New Jersey). Počátkem 70.let pak zakladatel společnosti Smoothie King, Stephen Kuhnau, začal prodávat ovocné nápoje pod názvem „smoothie“, nicméně samotný název smoothie se připisuje především období Hippies v 60.letech. V 80. letech začala narůstat popularita fitness a souvisejících sportů, což vedlo k uvedení potravinových suplementů a zdravých doplňků na trh. Volání po zdravém životním stylu se stávalo aktuálnějším (stejně tak nová vlna v 90. letech až doposud) a své místo v přípravě smoothies tak našlo nejen mléko a jogurty , ale také ovesné vločky a jiné cereálie (zejména granola – zapékané musli). Toto období se nese ve znamení vzniku speciálních smoothie barů. Na přelomu tisíciletí se průmysl ovocných šťáv a smoothie koktejlů stal multi-miliardovým businessem.

1990 - současnost

Od 90.let se do smoothies mnohem více používá i zmražený jogurt, který zajistí ještě hutnější, krémovější texturu nápoje. Mnohé druhy ovocných smoothies jsou oblíbené i v dalších oblastech, jako je Středomoří nebo Střední východ (sharbat), kde je typickou ingrediencí právě jogurt, med a čerstvé ovoce. Smoothies mohou být míchány také s minerální vodou. Mohou být i zeleninové, tzv. green smoothies (s přidáním čerstvé mrkve, listů špenátu, kapusty, salátu, okurky apod.). V anglofonním světě se např. ovocné a zeleninové smoothies staly součástí léčebných terapií.

Komentáře k receptu Smoothie "SÍLA ŽIVOTA"

 • Zdenkakv Zdenkakv(neregistrovaný)

  Také jsem se začala zajímat o smoothie, vše zelené ze zahrádky bychom zpracovali. Koukněte na "delimano" je sice drahý, ale má dvě varianty - ten druhý umí rozšvihat semínka. Recepty jsem našla na "brydova.cz":yes:

  Odpovědět

 • Růži Růži(neregistrovaný)

  :-)Najdu někde nějaké recepty? Díky.

  Odpovědět

 • Dooga Dooga(autorka receptu)

  Vlaďka:Přes internet- WS. international. příkon je 300W.

  Odpovědět

 • Vlaďka Vlaďka(neregistrovaná)

  Prosím ,mám dotaz ,kde jste koupil smoothie maker?A jaký má výkon ?děkuji

  Odpovědět

 • Anna Kocikova Anna Kocikova

  Zajímavé počteníčko;-)a príma recept:-p+11:yes:

  Odpovědět

 • Klariska Klariska

  Pěkný recept pro podzimní doplnění si vitamínů :yes::-K.

  Odpovědět

 • zizala zizala

  Pěknej životabudič :-p:yes:

  Odpovědět

 • cathleen cathleen(moderátorka)

  Ukládám si na vyzkoušení, díky:yes::yes:

  Odpovědět

 • Irrena Irrena

  Skvělý nápoj:yes::yes:Ten přístroj vůbec neznám:-O:-O

  Odpovědět

 • maiva maiva

  Doogi, paráda a ohromný popis:-p+:yes::yes:

  Odpovědět

 • Jana Jana(neregistrovaná)

  Váš recept přišel jak na zavolanou,už tři měsíce nemůžu polykat a hledám výživnou stravu,tak že ještě dnes vyskouším.Přeji hezký den Jana V.

  Odpovědět

 • Bibinka Bibinka

  Doogo, krásný vyčerpávající popis o cestě Smoothie a je to zdravé, pěkně vypadající a neméně dobré. Dávám jasnýho 4.boda:yes:

  Odpovědět

 • varilamyskakasicku varilamyskakasicku

  Dělám klasika mixérem téměř denně i s jinými variantami,ale nechám si moc ráda poradit podle Tebe, určitě tak, jak píšeš, nápoj musí být a i je hladší a jemnější:-);-)dnes jsem dělala mix s černou ředkví, mrkví, medem, zázvorem a jablkem, taky dobré,snažím se dělat denně jiné kombinace, neboť je to moc a moc zdravé a tak dávám bodíka:-K:-p;-):-):yes::yes::yes:

  Odpovědět

 • ivulinka ivulinka(moderátorka)

  Dooga: díky za odpověď Vašíčku, v reklamě totiž šňůra na 220 V není vidět, takže původně jsem si myslela, že to fachčí na baterky, ale prakticky by to nebylo asi možné, moc by asi nevydržely.
  Pěkný večer přeji:-K:-K:-K

  Odpovědět

 • Dooga Dooga(autorka receptu)

  ivulinka:Ahoj Ivanko. Je to na normálních 220V. Příprava 1 koktejlu trvá 5-10 vteřin, takže spotřeba téměř žádná. Možná by to šlo připravit i v dobrém mixeru. Záleží na nožích.;-)

  Odpovědět

Předchozí 1 2

Tématické fráze: smoothie maker recepty recepty smoothie maker zeleninové smoothie zeleninové smoothie recepty smoothie maker recepty cz recepty na smoothie maker smoothies recepty ovocné a zeleninové smoothie recepty smoothie recepty delimano recepty na smoothies smoothie recepty na zdrave smoothie smoothie maker smoothie recepty kniha ovocné smoothie smoothi maker recepty smoothie recepty na zeleninové a ovocné smoothie zeleninové smoothies recepty na zeleninové smoothie