Babiččina vánočka

Suroviny

750 g polohrubé mouky
400 ml mléka
200 g másla
120 g cukru
3 žloutky
40 g droždí
5 g prášku do pečiva
100 g rozinek
100 g mandlí
citronová kůra
sůl
vejce na potření

Postup přípravy receptu

 1. Do větší misky si dáme mouku, uděláme v ní důlek, nasypeme trochu cukru, rozdrobíme droždí, zalijeme vlahým mlékem a necháme vzejít kvásek.

 2. Přidáme zbytek surovin a vymícháme těsto, zaprášíme moukou, zakryjeme utěrkou a na teple necháme kynout, aspoň 2x přemísíme. Nebo si celou práci ušetříme a těsto nám přichystá pečka.

 3. Těsto si dáme na vál, ještě zpracujeme rukama a rozdělíme na půl.

 4. Vánočka 1:
  Z jedné poloviny těsta vytvoříme bochánek, rukama vyválíme a dáme do sádlem vymazané vánočkové formy. Necháme dostatečně dlouho kynout na teplém místě, přikryté utěrkou. Pečeme ve vyhřáté troubě na 160°C cca 40 minut.

 5. Vánočka 2:
  Druhou polovinu si rozdělíme na 5 dílků, necháme chvilku odpočinout, rozválíme a zapleteme. Na teplém místě necháme pod utěrkou kynout. Vánočku před vložením do trouby potřeme vejcem a posypeme mandlemi.

Poznámka od kuchařky

Vánočku jsem dnes neměla v plánu, ale formu jsem dostala od tchýně, je po babičce i s receptem. A dnes k ní jedeme tak ať si jí připomene.

Ale ta babiččina byla lepší, jak jen to ta babička dělala... :)

Komentáře k receptu Babiččina vánočka

 • ftzftz ftzftz(neregistrovaný)

 • nofrona nofrona(autorka receptu)

  verca:Cukr krupice:-)

  Odpovědět

 • verca verca(neregistrovaná)

  jaky cukr prosim moucka nebo krupice?

  Odpovědět

 • nofrona nofrona(autorka receptu)

  MILENA:děkuji:-K a doufám, že se povedla:-):-)

  Odpovědět

 • MILENA MILENA(neregistrovaný)

  Vánočka je v troubě :-)):-))krásně to provonělo celým bytem :-D:-Duž se nemohu dočkat :-p:-p:-p: určitě bude skvělá:yes::yes::yes:

  Odpovědět

 • nofrona nofrona(autorka receptu)

  Jana Remkova::-)):yes::yes:

  Odpovědět

 • JanaDorazinova JanaDorazinova

  nofrona: no, i tak jsi lepší, než já, já ummím tak vnučce zaplést cop ze 3 pramenů a pak teda housky, nooo..:-D

  Odpovědět

 • nofrona nofrona(autorka receptu)

  Díky:-K
  rebeka: já peču taky kdy je zrovna chuť, ale máš pravdu, na vánoce je nejlepší;-)
  Jana Remková: já taky nepletu ty obrovské na tři patra, dostala jsem se nejdál k šesti pramenům;-):-D:-D

  Odpovědět

 • JanaDorazinova JanaDorazinova

  Já mám tu samou formu. Super, že?:-) Neumím ji plést a musela bych to vidět, ale ne na obrázku, ale vidět, jak to někdo dělá přede mnou a P o M A L I Č K U!!!!:-)):yes:

  Odpovědět

 • rebeka rebeka

  parádní:yes::yes::yes: já vánočku peču kdykoliv na ni mám chuť, je sice pravda, že ač podle stejného rcp, chutná o vánocích jinak, lépe;-)
  no jo, babičky holt uměly:yes:
  já dělávám leta tuto a po odzkoušení spousta jiných, nám zrovna tato chutná nejvíc;-) http://www.toprecepty.cz/recept/16903-vanocka-na-p...

  Odpovědět

 • senky senky

  Vánočka je parádní a vyzkouším :yes::yes: protože mám úplně stejnou formu po stařence, babičce i mamce;-)takové věci se předávají z generace na generaci:-) a neztrácejí svůj půvab:yes::yes:

  Odpovědět

 • Bibinka Bibinka

  Nofronko, pěkná vánočka-že už by byly Vánoce:-Ovždyť jsme se ještě neohřáli:-O Máš moc pěknou formu a naše babičky, ty uměly vařit báječně:yes: Dávám ráda 1.bod:yes:

  Odpovědět

Tématické fráze: vánočka do formy vánočka do formy recept nejlepší vánočka nejlepší babiččina vánočka babicina vanocka vanocka recept recept na vánočku do formy recept na vánočku recept na nejlepší vánočku nejlepší vánočka do formy vanocka z formy vanocka se sadlem vánočka recept do formy vanocka ve forme vánočka z formy recept recept vánočka do formy jak upéct vánočku vánočka do formy recepty babičina vánočka recept jak se dělá vánočka