Sušenky z kaštanové mouky bez lepku, mléka a vajec

Suroviny

125 g kaštanové mouky (Adveni Medical)
125 g bezlepkové mouky (Doves Farm, Schär)
80 g moučkového cukru
2 lžíce sušeného rostlinného nápoje TopNatur
40 g Stelly nebo jiného bezmléčného tuku
1/4 lžičky xanthanu
voda dle potřeby (cca 100 ml)

Postup přípravy receptu

 1. Ze všech surovin vypracujeme na vále hladké nelepivé těsto a rozválíme jej na tloušťku 3-4 mm.

 2. Vykrajujeme libovolné tvary, které přenášíme na plech vyložený pečicím papírem.

 3. Pečeme při 160 °C, až než začnou okraje lehce růžovět (asi 10 minut). Sušenky jsou lehce křupavé a chuťově moc dobré, kaštanová mouka je velmi ozvláštní. Navíc jim dodá zajímavou barvu.

Poznámka od kuchařky

Plody kaštanovníku setého jsou bohaté na vitaminy řady B, hlavně B1 (thiamin) a B2 (riboflavin), které jsou nutné pro správnou funkci nervového sytému, vitamin E (alfa-tokoferol), který má silné antioxidační účinky a vitaminy A a C. Některé zdroje uvádějí, že ve 100 g čerstvých jedlých kaštanů najdeme přibližně stejně tolik vitaminů jako ve 100 g citrónů.

Jedlé kaštany vynikají zejména vysokým obsahem vápníku, hořčíku, fosforu a zvláště pak draslíku, který pomáhá v boji proti stresu a únavě. Dále bychom v nich našli v menším množství železo, měď, chlor, niacin, karoten, biotin a kyselinu pantotenovou. Kromě toho jedlé kaštany obsahují specifické účinné látky (biogenní aminy, neurotransmitery), potřebné k přenášení vzruchů v nervové soustavě. V plodech, slupkách, listech i v kůře kaštanovníku setého jsou rovněž obsaženy cenné třísloviny (taniny a bioflavonoidy) s výraznými antioxidačními účinky.

Plody kaštanovníku setého mají jen minimální podíl jednoduchých cukrů. Většinu tvoří cukry složené, tzv. polysacharidy (zejména škroby), které jsou vstřebávány postupně a nevedou k výkyvům hladiny krevního cukru. Z tohoto důvodu je konzumace jedlých kaštanů vhodná pro diabetiky a pro všechny, kdo usilují o snížení nadváhy. Tzv. pomalé cukry pomáhají předcházet návalům vlčího hladu a usnadňují tak dodržování redukčního režimu.

Kaštanová mouka je k dostání v prodejnách zdravé výživy a v e-shopech. V nedávné době se stala mnohem dostupnější díky distribuci firmou Adveni Medical (www.bezlepkova.com).

Tento a další recepty bez lepku, mléka a vajec naleznete na mých stránkách http://www.varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz/.

Komentáře k receptu Sušenky z kaštanové mouky bez lepku, mléka a vajec

 • petram petram (autorka receptu)

  Peppa: Moc děkuji, chvála mi udělala velkou radost :-)

  Odpovědět

 • Peppa Peppa

  Posilam bodik. Mas to moc pekne a poznamka je srozumitelne formulovana.:yes: Je mi Te lito, dala sis takovou namahu a nikdo Sem ne a ne napsat pochvalu;-(
  A tak chvalim, chvalim, chvalim!:-);-):-8:-K.

  Odpovědět

 • KikiPiemonte KikiPiemonte

  Moc hezké ;-) určitě vyzkouším :yes:

  Odpovědět

Tématické fráze: kaštanová mouka recepty kaštanová mouka bezlepkové recepty kaštanová mouka recepty z kastanove mouky pečeme z kaštanové mouky cukroví z kaštanové mouky recept na chleba z kaštanové mouky pečení z kaštanové mouky kaštanová mouka recept recept kaštanová mouka těsto z kaštanové mouky bezlepkové pečení kaštanová mouka kaštanová mouka a jiné recepty kaštanová mouka z kaštanové mouky dort z kaštanové mouky babovka z kastanove mouky sušenky bez mouky a vajec recepty k kaštanové mouky sušenky bez mléka