Salát z černé rýže s avokádem

petram Kuchařka: petram

Saláty 1 názor

Suroviny

1 hrnek černé rýže
1,25 hrnku vody
1 zralé avokádo
2 masitá rajčata
1/2 salátové okurky
citronová šťáva
sůl
pepř
Recept si zatím oblíbili 4 kuchaři

Postup přípravy receptu

  1. Černou rýži propláchneme, zalijeme hrnkem vody a uvaříme pod pokličkou doměkka (asi 30 minut). Použijeme stejné množství vody jako rýže. Mně se osvědčilo rýži na několik hodin nechat namočenou a poté ji v té samé vodě uvařit, doba varu se tím zkrátí na polovinu.

  2. Pozor, rýže při namáčení obarví vodu do fialova. Protože nevím, jestli se z ní vylouhují i nějaké živiny, vařím ji raději v té samé vodě. Z toho důvodu také namáčím jen do 1 a 1/4 násobku vody, abych žádnou nemusela vylévat.

  3. Uvařenou rýži necháme vychladnout. Poté ji smícháme s drobně nakrájenou okurkou, rajčaty a avokádem. Ochutíme citronovou šťávou, solí a pepřem. Necháme alespoň hodinu uležet v chladu a podáváme.

Poznámka

Černá rýže byla nedávno prohlášena za tzv. superfood (superpotravinu, potravinu nabitou vitamíny a minerály a cennými stopovými prvky). Na rozdíl od západního světa, který ji teprve pomalu objevuje, je na východě už dlouho známá. Tradiční čínská medicína ji doporučuje pro posílení funkce ledvin, proti anémii, pro zlepšení krevní cirkulace, léčbu cukrovky či posílení zraku.

Černá rýže obsahuje 18 aminokyselin, zinek, měď, železo a také celou škálu barviv a biologicky aktivních látek. Nejčastěji zmiňované jsou antokyaniny, které mají silné antioxidační schopnosti. Podle výzkumů obsahuje jedna lžíce otrub z černé rýže více antioxidantů než jedna lžíce borůvek, přitom má méně cukru, více vlákniny a více vitamínu E. Silné antioxidační a protizánětlivé působení je spojeno s protirakovinným účinkem. Díky vysokému obsahu vlákniny je účinná i v předcházení civilizačních chorob (včetně cukrovky, obezity či srdečních chorob).

Ještě malá poznámka na okraj – černá rýže není ve skutečnosti černá, ale tmavě fialová. A velmi ochotně se o svou fialovou barvu dělí se vším, co potká (s vodou, ve které se vaří, s utěrkou, do které otřeme kapku, s dřevěnou vařečkou…).

Zajímavé srovnání (převzato z http://www.organicauthority.com): ¼ šálku rýže (neuvařené) obsahuje:

Bílá rýže: 180 kalorií, 53 g sacharidů, 2 g vlákniny, 3 g bílkovin

Hnědá rýže: 170 kalorií, 46 g sacharidů, 2 g vlákniny, 4 g bílkovin

Černá rýže: 160 kalorií, 34 g sacharidů, 2 g vlákniny, 5 g bílkovin

Tip na vaření: rýži předem namočit, nejméně na hodinu, lépe na 12 hodin. Vařím ji pak ve stejné vodě, v jaké se namáčela, abych ji neokradla o cenné živiny. Na vaření rýže jako přílohy používáme cca 1.25 až 1.5 násobek vody. Vaříme-li sladkou kaši, kam přidáváme další mléko, jako u tohoto receptu, vystačí nám stejný objem vody jako rýže.

Tento a další recepty bez lepku, mléka a vajec naleznete na mých stránkách http://www.varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz/.

Přidat k oblíbeným Vytisknout recept


Pochutnali jste si? Sdílejte recept!

Poslat emailem

Recept sdílelo již 22 kuchařů a kuchařek

Ohodnoťte recept: Salát z černé rýže s avokádem

  • Mery Mery(neregistrovaný)

    počula som,že ryžu treba namáčať až 12 hodín a vodu vyliať - nakoľko ryža obsahuje arzén-pestuje sa na poliach, v zemi je vraj arzén.....čo je na tom pravdy - dakujemmmmm

    Odpovědět

Tématické fráze: jak se vaří černá rýže černá rýže recepty cerna ryze vaření černé rýže černá rýže příprava recepty z cerne ryze salát s černou rýží příprava černé rýže salaty s avokadem černá rýže recept recepty s černou rýží salát s avokádem rýže černá vařená kalorir cierna ryza priprava recept na černou ryzi kalorie rýže recepty na salat z ryze avocado s ryzi recepty salat s rýží salát z rýže