Dědova uzená kolena

Vepřové maso Doba přípravy: 2 hodinky +/- 30 minut podle velikosti kolen 1 názor

Vepřové maso Doba přípravy: 2 hodinky +/- 30 minut podle velikosti kolen 1 názor

Suroviny 1 koleno pro 2-3 strávníky

2 i více uzených kolen podle počtu osob
3 mrkve
2 petržele
1/2 celeru asi jako pěst
2 cibule
4 stroužky česneku
5 bobkových listů
5 kuliček nové koření
10 kuliček celého pepře
nebo podle zvyku

Postup přípravy receptu

  1. "Dědo co budeš dělat?" ptal se Vojtíšek. Přijde strejda Pavel s tetou Vladěnkou a strejda Jára s tetou Věrkou a taky Michal s Mirkou, tak budeme dávat do udírny kolena. "To budou ty dobrý?" řekl vnouček a oči mu zasvítily v předtuše večerní dobroty Do hrnce přiměřené velikosti dáme uzená kolena a zalijeme studenou vodou. Přidáme zeleninu určitě očištěnou, ráno bude česnečka. Nezapomeneme na koření. Dáme na plotnu a vaříme mírným varem cca 1 hodinu a pokud jsou větší, tak i o 30 minut déle. Neukrajovat, to se pozná, kdo nevydržel a tajně ujídal. Kolena vyndáme z vody necháme okapat, Vzniklou polévku,uzený vývar i se zeleninou necháme vychladnout a uschováme do lednice .

  2. Okapaná kolena bráníme vlastním tělem, pověsíme do vyhřáté udírny na 85 stupňů, necháme prohřát a natáhnout vůni kouře zase hodinku. Případné nedočkavce odháníme od udírny. Připravíme strouhaný křen, hořčici, i kremžskou nebo dijon, něco zeleniny, papriky, okurky, rajčata, určitě nakrájené nebudou to do sebe cpát jako barbaři a krajíce chleba. Prohřátá a douzená kolena vyndáme, položíme na mísu a vrháme se na tu dobrotu, aby nám je ostatní nesnědli. A zapíjíme. Děvčata vínkem, pánové pivečkem a dětičky limču nebo kofču, pánové nezapomínají na své polovičky a nalijí po panáčku. Pak pokračují všichni v konzumaci pevného i tekutého dokud mohou, nebo nedojde a ráno? ? Ráno se všichni těší na tu slíbenou česnečku naší maminky, která je z toho velice nadšená. Říkal Vojtík.

  3. Nezapomínáme na soudek dobrého piva v našem případě Svijany 11.

Poznámka od kuchařky

Nezapomeň pozvat kamarády nebo dobré sousedy. Když je dobrá parta, tak se dílo podaří. A jak bych to uzavřel. Akce "kolena" se k všeobecné spokojenosti pravidelně opakují.

Komentáře k receptu Dědova uzená kolena

  • MamlajdaD MamlajdaD

    Za výběr pivka velká pochvala:-! ;-):-Q Za senza recept ještě větší:-!:-!:-8<3 Za sepsání receptu s příběhem největší, moc mně to pobavilo :-!:-!:-!:-D<3 Prostě vše za jedničku s hvězdičkou! :-D:-D:yes::yes: Přeji pevné zdraví, nejlépe napořád!:-K:-K:-K

    Odpovědět