Rajčatová polévka ze Slovenska

Polévky Doba přípravy: 10 minut + vaření 1 názor

Polévky Doba přípravy: 10 minut + vaření 1 názor

Suroviny 5-8 porcí

1 kg rajčat
1 cibule (podle chuti, já dávám větší)
1 svazek petrželové nati
sádlo na osmažení cibule (může být i olej)
2 KL sladké papriky
sůl, pepř, Podravka (nemusí být)
polévkové nudle

Postup přípravy receptu

  1. Rajčata spaříme, oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Pokud není čas, neloupeme, jen omyjeme a rovnou krájíme.

  2. Petržel omyjeme a svazek svážeme. Snažím se omotat jedním stonkem, ale není to nutné. Jde o to, že petržel se odstraňuje a pokud není svázaná, je to poněkud pracnější.

  3. Nakrájená rajčata, svazek petržele dáme do hrnce, osolíme, opepříme, přidáme Podravku (pokud chceme, já dávám jednu lžičku) a zalijeme 2-2,5 litry vody.

  4. Vaříme 30-45 minut. V této době si nadrobno nakrájíme cibuli a osmažíme do světle hněda na sádle. Ke konci přidáme 2 kávové lžičky sladké papriky a orestujeme. Jen krátce, aby paprika nezhořkla.

  5. Z rajčatovo-petrželového vývaru vypreparujeme petržel a vmícháme osmaženou cibuli s paprikou. Krátce povaříme. Dosolíme, dopepříme, pokud je to potřeba.

  6. Podáváme s nudlemi (samozřejmě nejlépe domácími). Do misky dáme nudle v množství dle chuti a přelijeme horkou polévkou.

Poznámka od kuchařky

Tuto polévku vařila prababička na východním Slovensku. Nevím, jestli to je krajová specialita nebo jen rodinná. V každém případě je velmi jedlá, ať již horká, nebo v létě i jen vlažná. V sezoně, zvláště pro ty, co mají zahrádku, velmi levná.

Komentáře k receptu Rajčatová polévka ze Slovenska