Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Ne každý holduje rybí polévce. Jenže jaké máme možnosti bezmasé štědrovečerní polévky? Rozhodně je z čeho vybírat
Zdroj: Toprecepty.cz

Mnoho lidí nemá příliš rádo rybí polévku a tak přemýšlí, jakou si uvařit na Štědrý den ke sváteční večeři. Inspirovat se můžeme u našich předků, možností je dostatek. Chudí lidé si dříve ani nemohli ryby dovolit, volili tedy jiné varianty.

Pokud chceme dodržet půst od masa, který je v křesťanských rodinách zvykem, máme možnost uvařit různé bramborové, luštěninové, houbové, zeleninové a zelné polévky. Tyto polévky mají výhodu, že jsou syté a většinou i levné.

Bramborové polévky

Bramborové polévky mají v naší zemi tradici. Mohou být zahuštěné i čiré nebo mléčné. Bývají plné zeleniny, jsou jednoduché a rychle uvařené. I do bramborové polévky můžeme přidat houby, kterým se přezdívá „maso lesa“.  

Houbové polévky

Houby nasušené v sezoně používali předci do tradičních štědrovečerních pokrmů jako kuba nebo hubník, takže uvařit při tom houbovou polévku bylo logické. Navíc i v zimě roste známá houba penízovka sametonohá, takže vařili i z hub čerstvých. V současné době máme možnost koupit čerstvé houby běžně, takže houbovou polévku není problém uvařit kdykoliv.

Luštěninové polévky

Z luštěninových polévek se nejčastěji vařily polévky hrachové, méně už čočkové. Vzhledem k tomu, že i naklíčený hrách-pučálka, byl častým štědrovečerním chodem, bývala hrachová polévka dobrou volbou. Nezapomene k ní podat osmažené kostičky žemlí. Můžeme zvolit i modernější suroviny jako červená čočka nebo cizrna. Červená čočka bude navíc rychle uvařená.

Zeleninové polévky

Zeleninové polévky vynikají barevností, často jsou krémové. Vaříme je raději ze zelenin, které mají zrovna sezonu, např. kořenová zelenina, kapusta nebo pórek. Lahodná zeleninová polévka nám dodá minerály a vitamíny, abychom zimu přežili ve zdraví.

Polévky z kysaného zelí

V tomto období už měli předci vykysané zelí v soudku, takže ho mohli začít používat v pokrmech. Zelných polévek je mnoho druhů, od bílých po pikantnější s paprikou a my doporučíme slavnou a výbornou slovenskou kapustnicu, ve které se většinou spojuje zelí s houbami a výsledkem je výborná vydatná polévka. Kapustnica se vaří den předem, aby se správně rozležela.

Video vám ukáže přípravu zelňačky s krupkami, jedná se o skvělou zimní a zahřívací polévku.

Ať už si zvolíte polévku jakoukoliv, přejeme, aby se podařila a rodině chutnala.

 

Komentáře

zizala zizala

10. 8. 2023 08:37

Nadja: Hledala jsem bezmasou polévku, mnozí na Štědrý den drží půst od masa :-). Nicméně, díky za tip, někdo jej třeba využije.

Nadja Nadja

12. 4. 2023 18:17

;-) Já dělám tuto, která je od mé rybí polévky vzhledově k nerozeznání: a chuťově je také moc dobrá. ;-)

Přidat komentář

Přidat komentář