Salát "Yezdi"

Saláty Doba přípravy: 30 minut 5 názorů

Saláty Doba přípravy: 30 minut 5 názorů

Suroviny 1-2 porce

1 mrkev
1 romadúr
2 jarní cibulky
řapíkatý celer
1 červená paprika
sezamový olej
½ lž. karí, jogurt a zakysaná smetana (dle libosti)
sůl a pepř
citronová šťáva

Postup přípravy receptu

 1. Mrkev nakrájíme na tenké nudličky dlouhé asi 3 cm. V pánvičce je lehce osmažíme s řapíkatým celerem na sezamovém oleji. Přidáme karí. Když začne karí vonět, odstavíme.

 2. Do mísy nakrájíme syrovou zeleninu a romadúr. Přidáme vychladlou mrkev s celerem. Přidáme jogurt smíchaný se zakysanou smetanou a ochutíme citronovou šťávou. Osolíme a opepříme. Necháme vychladit.

 3. Podáváme buď s indickými plackami „dosa“, nebo s českým žitným chlebem.

Poznámka od kuchařky

Koncem padesátých let byla v indickém Mysoru postavena nová továrna pro montáž motocyklů Jawa. První motocykl vyjel z továrních vrat 5. 3. 1961. Jawa byla pod touto značkou vyráběna až do konce licenční smlouvy. Pak byly československé motocykly prodávány pod značkou Yezdi, což je anglický způsob psaní českého výrazu "jezdí". Jak k tomuto názvu přišli? U odchodní kontroly pracoval československý technik, který každý motocykl přezkoušel. Když byl se strojem spokojen, konstatoval, že jezdí. A tím se narodila nová značka, která koncem osmdesátých let vyráběla asi 30000 motocyklů Yezdi ročně. Salát, ve kterém jsem zkombinoval český romadúr s indickým karí, jsem proto pojmenoval „Yezdi“ na počest spojení českého know-how a indického fortelu.

Komentáře k receptu Salát "Yezdi"

 • nofrona nofrona

 • JanaDorazinova JanaDorazinova

  Jsem na tom stejně, jako Bibi. Kde je romadur, nemám co uvažovat;-):yes:

  Odpovědět

 • Drobek Drobek

  Když jsem jméno viděl, první co mne napadlo bylo - nojo, ale Yezdi byly motorky Jawa v Indii. Kdo se tu pomátl? Já.:-((
  Takže zbývá jediné, pochvala a veliký bod.:yes:

  Odpovědět

 • rebeka rebeka

  za originální název, zajímavou a poučnou poznámku a taky za kombinací ingrediencí, která je nevšední, a tím pádem výzvou k odzkoušení, posílám další bodík;-):-):yes::yes:

  Odpovědět

 • Bibinka Bibinka

  Ivošku, jak je v něčem romadur, nebo tvarůžky je to většinou za boda a tak tvůj salátek je ta toho 1.bodíka:yes: pěkný moc;-)

  Odpovědět

Tématické fráze: salát z romadůru indické motocykly romadůr salát recept salát romadur romadůr salát recepty padesátých let indický vajíčkový salát salat s romadur hospodsky romadur.salat dosa receot saláty z romaduru indický motocykl indická továrna jawa indické motocykly yezdi