Zapečené brambory s brokolicí v bešamelové omáčce

Bramborová jídla Doba přípravy: cca 90 minut 3 názory

Bramborová jídla Doba přípravy: cca 90 minut 3 názory

Suroviny 6 porcí

asi 2 kg brambor
500 g brokolice
kousek slaniny
česnek
cibule
sůl
pepř
6 dkg hladké mouky
8 dkg másla
3/4 mléka
2 žloutky
100 g sýru Eidam

Postup přípravy receptu

  1. Brambory uvaříme ve slupce, brokolici v osolené vodě. Pak brokolici nalámeme na menší kousky a brambory nakrájíme na silnější plátky. Pekáč vymažeme máslem a poklademe první vrstvu brambor, okořeníme, na brambory položíme půl kolečka cibule, plátky česneku, kousky brokolice, kostečky slaniny a druhou vrstvu brambor, kterou opět okořeníme.

  2. Poté si připravíme bešamelovou omáčku. Necháme rozpustit máslo, které zasypeme moukou. Až mouka zpění, zalijeme ji mlékem a necháme povařit. Trochu mléka si necháme bokem a rozkvedláme v něm jeden nebo dva žloutky. Až omáčku povaříme, vlijeme do ní žloutek a necháme pouze dojít k varu a hned vypneme. Pak podle chuti omáčku dosolíme a nalijeme na brambory.

  3. Pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 15 minut, pak brambory zasypeme jemně nastrouhaným sýrem a necháme dalších 15 minut dopéct dorůžova.

Poznámka od kuchařky

Bešamelová omáčka je lepší v tom, že nedělá brambory „suché“. Nespeče se a brambory jsou v ní pak jakoby obalené a chutnější.

Brambory se mohou zapéct i bez slaniny. Slaninou jsem to vylepšila jenom pro přítele, který nad bezmasými jídly ohrnuje nos, ale po tímhle se překvapivě jen zaprášilo. Ani jsem nestihla udělat foto. Ale je fakt, že s ní je to o něco lepší.

Komentáře k receptu Zapečené brambory s brokolicí v bešamelové omáčce

Tématické fráze: zapecene brambory s besamelem zapečené brambory s brokolicí a bešamelem bešamelové brambory zapečená brokolice s bramborem zapečená brokolice s bešamelem zapečené brambory s brokolicí brambory s brokolicí a bešamelem zapečené brambory bešamelová omáčka recept brambory v bešamelové omáčce zapečená brokolice s brambory zapečená brokolice brokolice s bešamelem bešamelova omáčka se sýrem zapečené brambory se zeleninou v troubě zapecene brambory s omáčkou zapecena brokolice s bramborami a besamelem recept brambory zapečené s bešamelem zapecene brambory s besamelem a brokolici zapékané brambory s bešamelová omáčka