Domácí chléb pšenično žitný

levandule Kuchařka: levandule

Doba přípravy: 80 minut kynutí, 40 minut pečení 2 bochníky Slané pečivo 3 názory

Suroviny

600 g chlebové žitné mouky
400 G pšeničné hladké mouky
1 kostka droždí
15 g soli
5 g kmínu
600 ml vlažné vody
25 ml octa
(různá zrníčka a semínka na dochucení a posypání)
sezamová semínka
slunečnicová semínka
Recept si zatím oblíbilo 6 kuchařů

Postup přípravy receptu

  1. Smícháme sypké suroviny, přidáme vodu, ocet a hněteme. Až pak zapracujeme rozdrobené kvasnice, protože nesmí přijít do přímého kontaktu se solí. Podle chuti přidáme semínka (česnek) restovanou cibulku.

  2. Nelekejte se, těsto je dost lepivé. Stěrkou stáhneme těsto ze stěn misky a utvoříme bochánek (stěrkou). Necháme v misce kynout 80 minut na teplejším místě.

  3. Na plech si připravíme pečící papír. Před koncem kynutí předehřejeme troubu na 250°C. Vložíme pekáč se dvěma bochníky, které jsme potřeli vodou a posypali kmínem, sezamem, lněným semínkem nebo slunečnicovým semínkem (záleží na vás).

  4. Troubu postříkáme vodou (já dělám mašlovačkou). Rychle zavřeme troubu aby se nám udělala pára. Takto pečeme 3 minuty. Pak otevřeme na chviličku dvířka trouby a odvětráme (stačí necelá minutka).

  5. Troubu přepneme na 180°C a pečeme 40 minut. Chvilku před koncem pečení mašlovačkou lehce potřeme bochníky vodou a pečeme na 250°C (stačí 3-4 minutky). Špejlí vyzkoušíme jestli je dost propečený.

Poznámka

Můžete kombinovat různé mouky a jejich poměry (nám však chutná nejvíce tato směs). Můžete přidávat různá semínka a zrníčka, slaninu nebo třeba úžasnou restovanou cibulku z prodejny U Salvátora. Nejlepší je jen tak s čerstvým máslem.

Recept je jednoduchý, jen musíte mít dost času na to, aby vám těsto vykynulo.

Přidat k oblíbeným Vytisknout recept


Pochutnali jste si? Sdílejte recept!

Poslat emailem

Recept sdílelo již 57 kuchařů a kuchařek

Ohodnoťte recept: Domácí chléb pšenično žitný

Tématické fráze: domácí zitny chleb domácí zitny chleba do trouby recept na domácí žitný chleba do trouby domácí žitný chleba domácí žitný chléb v troubě domací pšenično žitný chleba recept na chleba žitný chléb z trouby recept na domaci zitny chleba domácí pšenično žitný chléb psenicno zitny chleb domácí chleba do trouby z kvasnic pšenično žitný domácí chléb domácí pšenično-žitný chléb recept na domácí žitný chléb domácí chleba do trouby psenicnozitny domácí chleb domácí žitný chléb z trouby psenicno zitny chleba žitný domácí chléb