Koláč z teffové mouky bez lepku, mléka a vajec

Suroviny

200 g tmavé teffové mouky (firma Adveni medical, viz poznámky)
200 g rýžové mouky
120 g cukru
1 prášek do pečiva
1/2 lžičky xanthanu (nebo guaru)
1 lžička mleté skořice
5 lžic oleje
400 ml vody
(2 lžíce kakaa)

Postup přípravy receptu

 1. Všechny sypké suroviny odměříme do hlubší nádoby a důkladně je promícháme. Poté přidáme tekuté suroviny a vymícháme středně řídké těsto.

 2. To nalijeme na plech vyložený pečicím papírem a pečeme při 160°C asi 25-30 minut. Necháme krátce vychladnout na plechu a poté vyndáme, aby se koláč zespodu nezapařil.

 3. Můžeme také připravit tmavou variantu, kdy do těsta přidáme 2 lžíce kakaa a 2 lžíce vody. Na obrázku je jeden kousek bez kakaa a jeden s kakaem.

Poznámka od kuchařky

Teff je jednoletá travina pocházející z Etiopie. Zde představuje čtvrtinu veškerých pěstovaných obilovin. Název pochází z ahmarského slova teffa (ztracený). Toto označení je velmi výstižné, zrníčka teffu totiž měří jen 0.5-1.0 mm. Teff je bohatý na vlákninu, bílkoviny, vápník a železo. Neobsahuje lepek, je tedy vhodný pro celiaky a díky příznivému obsahu živin také pro diabetiky. Vaří se ve čtyřnásobku tekutiny, vody nebo mléka.

V nedávné době u nás uvedla teff na trh firma Adveni medical. V jejich nabídce je nejen teff a teffová mouka, ale také mnoho dalších zajímavých surovin (http://www.advenimedical.cz).

Koláč je moc dobrý, chutná trochu jako makovec. Určitě by šel vylepšit polevou nebo zjemnit jablkem nastrouhaným do těsta.

Tento a další recepty bez lepku, mléka a vajec naleznete na mých stránkách http://www.varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz/.

Komentáře k receptu Koláč z teffové mouky bez lepku, mléka a vajec

 • petram petram(autor receptu)

  spagetka: Moc děkuji, poslední dobou nevím, kam dřív skočit, a takhle to pak dopadá... :-K

  Odpovědět

 • spagetka spagetka

  Markéta: petra má své stránky - viz odkaz v Poznámce, tam jukni. Zapomněla dát odkaz, přidala jsem jí ho, jinak ho vždy uvádí :yes::yes::yes:

  Odpovědět

 • Markéta Markéta(neregistrovaná)

  Hezký den Petro, nechtěla byste své bezlepkové recepty vystavit na stránkách pro celiaky? Kontaktujte mě, prosím. Marketa.popelkova@seznam.cz.Děkuji.:-)

  Odpovědět

 • petram petram(autor receptu)

  arrefeena: A co si ji nechat poslat do Irska? Majitelka obchodu je velmi milá a vstřícná, věřím, že ráda vyjde vstříc.

  Odpovědět

 • arrefeena arrefeena

  to se máte, teffovou mouku sháním jako blbec, v dublinu ji prostě nevedou, tohle mám na česku ráda, dá se tam se tam sehnat úplně vše, tady jsou ještě ve spoustě věcí dost pozadu :-((

  Odpovědět

 • zizala zizala(moderátorka)

  Petro, to neříkej z legrace, ale klidně doopravdy ;-):yes: A šiř osvětu dál, já se ráda dozvídám nové věci :-):-K

  Odpovědět

 • petram petram(autor receptu)

  spagetka: Tak to se máš. Já vždycky z legrace říkám, že takto šířím osvětu :)

  Odpovědět

 • spagetka spagetka

  petram: Já s tím nemám problém, protože ta paní prodavačka ví, proč tam sháním takovéto výrobky a je vždy ochotná mi objednat, pak písne SMS-ku, že tam je. Objedná jen minimální množství, ale už sama říkala, že některé produkty se tam zabydlely natrvalo (hlavně ty speciální mouky nebo ten xanthan).:yes::yes::yes:

  Odpovědět

 • petram petram(autor receptu)

  spagetka: Teflon nepapat, raději jen ten teff :-))
  Nejsem si jistá, jestli budou teffovou mouku mít i v menších zdravých výživách, v Praze už jsem ji viděla. Kdyby bylo nejhůř, dá se objednat přes internet (http://eshop.bezlepkova.com/mouky-z-bezlepkovych-p...), finančně tam vychází velmi dobře ve srovnání s kamennými obchody.

  Odpovědět

 • spagetka spagetka

  Petruš, já nejdřív četla název "teflonové", až jsem se lekla :-O:-8:-D:-D, už je mi to jasné. O té teffové mouce mi řekla sestra diabetologa, prý bych to měla zkusit. Navštívím Zdravou výživu ;-);-):-p:-p:yes::yes:

  Odpovědět

Tématické fráze: teff recepty vaření recepty bez lepku markéta tefová mouka mouka pro celiaky bezlepková mouka teff mouka bez lepku teff teff recept teff recept recept teff mouky bez lepku koláč z tmavé mouky recepty bez mléka, vajec a mouky mouky pro celiaky koláč pro celiaky co je teff teff v receptech recepty z teflové mouky moučniky bezlepkove recepty tefová mouka recepty