Škubánkové plněné placičky

Suroviny

Na škubánky čili šusterky:
brambory - oloupat, pokrájet
voda
sůl
polohrubá mouka
- - - - - - - - - -
mák mletý
cukr moučkový
sádlo rozpuštěné

Postup přípravy receptu

 1. Brambory v osolené vodě uvařit, pak část vody slít, brambory zasypat moukou a obrácenou vařečkou udělat několik šťouchů (někde jsem slyšela pět, jinde sedm) až ke dnu hrnce. Přikrýt pokličkou a nechat mouku chvíli propařit na velmi malém plameni.

 2. Potom rozšťouchat šťouchadlem na brambory a následně vařečkou pořádně vypracovat, aby nezůstaly hrudky mouky ani brambor.

 3. Z horké hmoty vykrajovat lžicí namočenou v rozpuštěném sádle noky/škubánky neboli šusterky, klást je na talíř, posypat mletým mákem s cukrem, polít sádlem a pochutnat si.

 4. Za studené hmoty tvořit placičky (kousky těsta trochu pomoučnit, aby se nelepilo). Na jednu placičku dát mák promíchaný s cukrem a trochu pokropit sádlem.

 5. Přikrýt druhou placičkou, přimáčknout okraje, aby se mák nevysypal a smažit na rozpáleném sádle dozlatova. Já si k tomu dávám bílou meltu.

Poznámka od kuchařky

Škubánky mám nejraději s mákem, ale lze je podávat např. i s tvarohem, cukrem a polité máslem.

Smažit placičky lze samozřejmě i na oleji.

Pro DIA dělám jen s mákem bez cukru.

Melta: http://www.toprecepty.cz/recept/16910-melta-%E2%80...

Komentáře k receptu Škubánkové plněné placičky

 • Libor Libor(neregistrovaný)

  Škubánky přibližně podle receptu, ale polít osmaženou cibulkou na sádle. Klidně i se škvarky. K tomu sterilované zelí a jsem spokojený. Z toho co zbyde, se udělají placičky naplněné gothajem, nebo ještě lépe olomouckým tvarůžkem a feferonkou, opečou na sádle a je výborná večeře.

  Odpovědět

 • Ivana Ch Ivana Ch

  Báječný škubánky dělával můj tatínek, ani maminka je takové neměla.Na jeho škubánky jsme chodili všichní, bylo nás celkem 15. Jé už skoro 30 let nám nikdo tak dobrý neudělal.

  Odpovědět

 • zizala zizala(moderátorka)

  Nadja: Pouhými pěti šťouchy vymíchat škubánky je hodně dobrý výkon, který zvládly opravdu šikovné hospodyně. Já jsem někde četla, že sedm bylo "předepsané" maximum :-) Když si vezmeme, že na to měly tehdejší hospodyně jen primitivní pomůcku a žádný elektrický šlehač, bylo i těch 7 šťouchů výkon úctyhodný :yes:

  Odpovědět

 • Nadja Nadja(autorka receptu)

  :-? Kolik šťouchů do kucmouchu? :-?
  Našla jsem několik variant, které byly uvedeny v různých komentářích k receptům na škubánky:
  ;-) Škubánky, kucmouch, šusterky, .....
  * Hella - Kdysi, když nastávající nevěsta odjížděla do kostela na oddavky, tak se jí družba ptal: Kolik šťouchů do kucmouchu? nevěsta řekla: Pět. A družba jí pustil a řekl: Tak panenko jeď.
  http://www.toprecepty.cz/recept/3959-skubanky/

  * Eda - Moje maminka, vždy když dělávala škubánky, říkala: Kolik šťouchů do pucmouchu? Pět. Tak s Pánem Bohem holka jeď! ... že prý to znamenalo, že nevěsta umí vařit a mohla se vdávat.
  http://www.recepty.cz/recept/skubanky-s-makem-161

  * babi dělala báječné škubánky … Měla na to speciální hrnec, který si na zemi přidržovala dvěma polínky zaklesnutými v uchách a k tomu šťouchadlo, které vypadalo jako baseballová pálka s puklinou po celé délce. U toho si vždycky říkala jednu rýmovačku, prý aby věděla, kolikrát má šťouchnout:
  ,, Kolik šťouchů do kucmouchu? Pět, dceruško, pět, s pánem Bohem jeď " (vychází to podle slabik 18x) - a je fakt, že vícekrát do toho hrnce šťouchadlo nedala a bylo to přímo k ,,sežrání“.

  * Škubánky, krajový název kucmouch. Traduje se, že se vdávala holčina a z žebřiňáku s výbavou volala na maminku "kolik šťouchů do kucmouchu?" a matka jí odpovídala: "Pět a už ty trdlo jeď... "

  * Babička i máma říkaly "má dceruško pět, budou jako květ"

  * Máma vždycky říká " sedm šťouchů do kucmouchu"
  ;-) tak asi jak a kde .....

  Odpovědět

 • MajaV MajaV

  Mňam:-p:yes:

  Odpovědět

 • maiva maiva

  Vzpomínky na mládí:-D moc pěkné:-p+:yes:

  Odpovědět

 • maris maris

  " sedm šťouchů do kucmochu ";-):-))

  Odpovědět

 • Navir Navir

  :-D Moje babička říkala, že 7 ďourek :-D:-D:-D :yes:

  Odpovědět

 • JanaDorazinova JanaDorazinova

Tématické fráze: škubánkové placky kucmouch šusterky škubánkové těsto kolik štouchu do kucmouchu škubánkové placky recept bramborové šusterky šusterky našich babiček sedm šťouchů do kucmochu šusterka z brambor 5 dceruško 5 s pánem bohem běž 7 stouchu do kucmochu sedm šťouchů do placičky s mákem placky plněné bramborami škubánkové placičky se sýrem jak smažit škubánky škubánková placka recept škubánky s gothajem co ze skubankoveho těsta