Indické bezlepkové placky profesionálně; 45% hydratace

arrefeena Kuchařka: arrefeena

Doba přípravy: 1 hod 4 malé nebo 2 velké Přílohy 1 názor

Suroviny

200 g bezlepková mouka
90 ml vařící voda
2 g sůl
máslo na pomazání nebo jiný tuk
(poměr surovin : mouka 100% vařicí voda 45% sůl 1%)
Recept si neoblíbil žádný kuchař

Postup přípravy receptu

  1. Zrna rozemeleme v mixéru nebo tradičně na kameni. Přesejeme a co nám zbude v sítu opět rozemeleme a takto postupujeme stále dokola, dokud nám v sítu nic nezbude.

  2. Mouku pomocí lžíce smícháme se solí a vařící vodou. Odvážíme na váze 60 g až 70 g kousky těsta a uděláme z nich kuličky. Kuličky dáme na vymaštěný talíř a přikryjeme utěrkou. Necháme 30 minut odležet.

  3. Ubrouskem vymastíme pánev a necháme jí rozehřát na mírném až středním výkonu.
    Vezmeme si dva igelitové sáčky určené na jídlo a namočíme je. Vytvoříme věž: igelit, kulička, igelit.

  4. Kuličku zploštíme rukama, talířem nebo válečkem. Poté z kuličky odlepíme vrchní sáček a položíme si jí na dlaň. Stáhneme z ní opatrně i druhý sáček. Placku položíme na pánev, hodně pokropíme vodou a přiklopíme. Zhruba po 2 minutách placku otočíme, opět pokropíme a přiklopíme.

  5. Pečeme zhruba další 2 minuty a placku poté dopečeme buďto: zopakujte pečení z obou stran a přitlačujte placku podběračkou nebo ji vhoďte do ohně plynového vařiče a jakmile se nafoukne, vyndejte ji kleštěmi a nebo ji dopečte pomocí flambovače. Dejte placku na talíř a potřete jí máslem či jiným tukem.

Poznámka

Tato placka se jmenuje ROTLA např. Bajra Rotla

Mouka a zrna se dají sehnat v indických obchodech, v eshopech nebo ve zdravé výživě.

Lze použít jáhly, pohanku, rýži, proso, lipin, cizrnu, besan gram flour, ragi, bajra, juwar apod.

Bezpepkové rotly jsou v Indii tradičně jezeny na venkově a v zemědělských oblastech, kde mají lidé velmi malé platy a nemohou si dovolit pšeničnou mouku, která je pro ně luxusem, který si dopřávají jen výjimečně nebo vůbec.

Pro mnohé lidi je to však vůně a chuť domova a tak tuto mouku shánějí i poté, co se odstěhují na západ. Na tom ovšem vydělávají prodejci a mouku přeceňují, takže na západě vyjde dráž než kvalitnější pšeničná atta. Tyto mouky rychle žluknou, takže se doporučuje umlít si vždy čerstvou mouku nebo ji po přinesení z obchodu uchovávat max. několik týdnů v lednici.

https://www.youtube.com/watch?v=iUJK6pIzPY8

Přidat k oblíbeným Vytisknout recept


Pochutnali jste si? Sdílejte recept!

Poslat emailem

Recept sdíleli již 4 kuchaři a kuchařky

Ohodnoťte recept: Indické bezlepkové placky profesionálně; 45% hydratace

Tématické fráze: bezlepkové placky mouka ragi recepty placky na platu na ohni indické proso indické recepty recept na indické placky chapati bezlepkove plat na placky bezlepkova placka