Fíkové hvězdičky

Suroviny

150 g sušených fíků (jde to i z datlí, nebo datlové pasty, ale z fíků to nemá chybu)
100 g vlašských ořechů
100 g mouč. cukru (může být i méně)
lžička skořice
1-2 lžíce rumu
špetka perníkového koření
čokoláda, ideálně 50%
20 g másla

Postup přípravy receptu

  1. Fíky (POZOR, nejprve odstranit maličké tvrdé stopky) + ořechy umeleme (chce to ale poctivý masový mlýnek) a spolu s ostatními surovinami vypracujeme hladké těsto. Je to trošku dřina a nelekneme se, když se během hnětení z těsta uvolňuje ořechový olej. Těsto vyválíme mezi dvěma potravinovými fóliemi, tak zhruba na 3 milimetry a vykrajujeme hvězdičky. Během práce pravidelně omýváme vykrajovátko ve vodě. Těsto se lepí a tvary by pak nebyly tak pěkné. Hvězdičky necháme lehce oschnout (já je rozkládám na pečicí papír) a potřeme polevou. (Ve vodní lázni nechám změknout hořkou čokoládu a máslo, promíchám.) Natírám na hvězdičky silikonovou mašlovačkou, jde to skvěle a poleva se spotřebuje až do konce. Kdo chce, přizdobí dle fantazie.

  2. Pokud dáte fíků více (např. chcete spotřebovat celý balíček 250 g), vůbec nic se nestane, těsto drží pohromadě a chuťově to je taky ok.

Poznámka od kuchařky

Recept jsem objevila v roce 1998 v časopise Praktická žena. Od té doby ho dělám každoročně a hvězdičky mají velký úspěch. Jen v původním receptu byl strouhaný perník (ale já mám radši bezlepkovou variantu a polévková lžíce skořice, což mi přijde moc). Recept byl uveden jako fíkové kroužky, ale naše rodina chce tradičně ty hvězdičky, nejméně dvojitou dávku. Do puntíku okopírovaný recept vyšel před pár lety tuším i v nějakém Albert magazínu jako fíkové trojúhelníčky. Ale já uvádím vlastní upravenou variantu.

Komentáře k receptu Fíkové hvězdičky

K receptu nejsou žádné komentáře.