Smažené masopustní pletýnky

Suroviny

Těsto:
250 g hladké mouky
200 g polohrubé mouky
80 g rozpuštěného vlažného másla
špetka soli
200 ml vlažného mléka
2 žloutky
5 lžic rumu
30 g čerstvého droždí
citronová kůra dle chuti
20 g cukru krupice
vanilkový cukr
Dále:
moučkový cukr
ubrousek na okapání
olej na smažení
vanilka
skořice mletá - nemusí být

Postup přípravy receptu

  1. Mouky smícháme v míse, uprostřed uděláme důlek, do kterého rozdrobíme droždí, nasypeme cukr krupici a nalijeme část mléka. Trochu mléko zamícháme na řídkou kašičku a necháme vzejít kvásek. Pak přidáme do mouky sůl, ke kvásku vlažné máslo, rum, kůru, vanilkový cukr, žloutky, zbytek mléka a dobře promícháme. Mícháme tak dlouho, než se těsto přestane lepit na stěny mísy. Pak necháme kynout v teple pod utěrkou cca 45 minut.

  2. Z vykynulého těsta ukrajujeme kousky, které na pomoučněném nebo pomaštěném stole vyválíme do slabých válečků, které přehneme na polovinu a konce smotáme do spirály. Opět necháme na stole krátce kynout, poté smažíme ve vyšší vrstvě rozpáleného oleje (ne příliš zprudka) dozlatova, z obou stran. Hotové odkládáme na ubrousek, který odsaje přebytečný olej. Vlažné sypeme nebo obalujeme moučkovým cukrem, který můžeme ochutit vanilkou nebo skořicí.

Poznámka od kuchařky

Milovníci rozinek, mandlí či ořechů je mohou do těsta vmíchat na menší kousky nasekané.

Kdo rád méně sladké, stačí když pletýnky jen posype cukřenkou nebo přes cedníček moučkovým cukrem, dle libosti ochucený vanilkou či skořicí. Naopak, kdo raději sladké více, obalí v cukru celé pletýnky. Čím více budou teplé, tím více se na ně cukr nalepí, takže postačí za vlažna.

Komentáře k receptu Smažené masopustní pletýnky