Prdelačka
Každý, kdo byl někdy na pořádné zabijačce, jistě ochutnal prdelačku neboli zabijačkovou polévku, též zvanou bouřku. Vydatné jídlo ze silného vývaru a krup zasytí a zahřeje.
Suroviny pro 3 porce
3porce
Nutriční hodnoty
Hodnoty jsou přibližné
| Energie | 546 kJ / 130 kcal |
|---|---|
| Bílkoviny | 3,95 g |
| Tuky | 0,34 g |
| Vláknina | 9,28 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Sodík | 15 mg |
| Sůl | 0,00 g |
| Sacharidy | 25,80 g |
Postup přípravy
Zveřejněno 11. 6. 2010
Moje poznámka
Přidat poznámkuMoje poznámka
Prdelačka
Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:
https://rcpt.cz/pkX2
Moje poznámka
Prdelačka
Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:
https://rcpt.cz/pkX2
Nejnovější recepty
Kuličky z mletého vepřového masa v zelenině na kari
Přidáno před 59 minutami
Jahodová BeBe střecha s mascarpone
Přidáno před 1 hodinou
Rakouský tvarohový dort
Přidáno před 2 hodinami
Řecké rajčatovo-cuketové placičky s fetou a bylinkami
Přidáno před 10 hodinami
Jednoduché ovocné nanuky
Přidáno před 12 hodinami
Pečené chuťovky s párky a sýrem
Přidáno před 15 hodinami
Články s tímto receptem
Přečtěte si
Máte skvělý recept? Podělte se o něj!
Právě bylo uvařeno
Třená buchta
Martina Veveruska před 17 minutami
Pomerančový cheesecake
Jitulisek před 40 minutami
Nudličky z vepřové kýty na houbách, s pečenou dýní
Fijajda před 1 hodinou
Pita chleby
Lenak před 11 hodinami
Segedínský guláš
nikol123.cczz před 14 hodinami
Třešňový koláč z tvarohového těsta
Alamatej před 14 hodinami
Těstovinový salát
Sydner před 17 hodinami
Rychlá bábovka šlehačková
brtna před 19 hodinami
Kuře na paprice
niccron4 před 21 hodinami
Pivovarská pochoutka
JanaPav 26. 6. 2026 08:26
Tématické fráze:
zabijackova polevka,
domácí prdelačka,
prdelačka z prejtu,
prdelanka,
polévka prdelačka,
prdelačka z jelita,
prdelačka z jelit,
polívka prdelačka,
prdelacka polevka,
černá polévka,
polévka prdelačka recept,
jelitový prejt,
trdelacka,
jak se vaří prdelačka,
prdelanka recept,
polevka z jelita,
prdelačka polívka,
prdelacka z krve,
jelitová polévka,
prdelonka
Suroviny:
jelito,
česnek,
cibule,
majoránka,
vývar vepřový,
pepř mletý,
brambory,
sádlo,
rýže
Komentáře (59)
Recept ještě nebyl hodnocen 5,0
Recept ještě nebyl hodnocen 5,0
Jo a nechce se mi přihlašovat, takže píšu jako neregistrovaný uživatel, protže i s tím je tady potíž.
U nás se zas říká této polévce " Černá polévka"
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3962
Ta Vaclava je rekneme takova variace (masox, brambor, ryze).
Vysvetleni rozmarynaH opravdu famozni, diky!
Na posledni zabijacce v Cechach jsem byla pred 20-ti lety. Ani tenkrat jsem neslysela vyraz "Prdelacka" a to vim velice dobre, neb mi one polevky vrazili dva hrnce do vysokeho snehu, dali mi stolicku a rekli mi: "Michej furt, pomalu a jiste".
Nevím, jak tomu říkali staročeši
Pozítří jsem pozván na zabíjačku do Holomóca..., tak jsem žádostiv, jak to zovou mladočeši křtění Moravou...
********
U nás ji míváme v mrazáku a když dojde, tak si na ni občas dojdu do bufáče. Kvalita se různí a teď už je mi jasné proč asi...
Nicméně se u nás ten výraz opravdu nepoužíval, ani nikdo jiný ve vsi. Obě polévky miluju
Např.: (a s vysvětlením výrazu vcelku souhlasím,u nás se používalo slovo trdlovati pro název míchati, tedy skutečně mohlo dojít ke zkomolení významu, jak je psáno v odkazu. - i když moje generace slovo trdlování zná jako tancování, ale to je v podstatě míchání a pohyb taky
http://www.e-kniha.com/proc-prdelacka.html
Prdelačka se dělala z nachytané krve prasete,když ho řezník podřízl.
Vepřové koleno, vepřový ocásek a pod. uvařím spolu se solí, zeleninou, (mrkev, petržel, celer, cibule, česnek a s kořením, (celý pepř, nové koření, bobkový list). Vývar scedím, maso nakrájím na kousky, vrátím do vývaru a zavařím kupovaný jelitový prejt. Na dochucení dávám majoránku. Česnekem nešetřím a výsledek je skoro stejný, jako pravá zabijačková prdelačka.
huba začne sama mlaskat.
A tak čumím do mrazáčku,
nezůstala-li tam v sáčku.
Zabijačka byla v lednu,
že bych tam měl ještě jednu?
Hop, hip, hurá, velká sláva,
jeden pytlík na mě mává!
Zítra k obědu si dám,
Sakra, já se dobře mám!
Víte když jsme u příbuzných pomáhali /hlavně jídlem/ při zabíjačce, tak se vše vařilo v jednom kotli. Ať to byl ovar, jitrnice, jaternice (což je rozdíl. Jitrnice více ošizené a jaternice bytelné)tlačenky a vše ostatní. Tu a tam se povedlo, že někdy prsklo střívko, odloupl se kousek masa, plavalo sádýlko a další kdo ví o čem mluvím. Pak je to jiné. Stejně tak jako dnešní Gothaj, ble ble ble , ale dá se sehnat super , kdo hledá. U nás je ještě pár poctivejch řezníků, kteří nezklamou. A na letošních "Vánočních trzích" na budějckým náměstí bylo domácí uzený, jak libové, tak ŇAM bůček. Furt to umíme, ať si říkají v Bruselu co chtějí.