Pečená vepřová plec na šalotce a kmínu

Pro začátečníky Doba přípravy: 90 minut 9 názorů

Pro začátečníky Doba přípravy: 90 minut 9 názorů

Suroviny 5 porcí

1 kg vepřové plece
1 l vývaru z kostí
7 ks cibule šalotka
1 lžička drceného kmínu
2 stroužky česneku (CZ)
máslo
sůl
pepř
vepřové sádlo

Postup přípravy receptu

  1. Vepřovou plec si naporcujeme po vlákně na stejně velké kusy svalu, tak aby je bylo možno po upečení vcelku naporcovat přes vlákna na plátky. Maso ochutíme česnekem utřeným se solí, bohatě obalíme v drceném kmínu a opepříme.

  2. Do pekáče si dáme rozpustit lžíci vepřového sádla a vložíme okořeněné maso. Všechny kousky opečeme postupně ze všech stran, tak aby se maso tzv. „zatáhlo“ a zůstalo i po upečení hezky šťavnaté. Poté podlijeme cca ½ litrem vývaru (pokud nemáme, použijeme jednu kostku Masoxu).

  3. Přidáme na poloviny překrájené šalotky a zakryté pečeme zcela do měkka. Dle stáří „pašíka“ pečeme 60–90 minut. Jakmile zjistíme, že je maso upečené, tak jej již odkryté pečeme ještě 10-15 minut, aby nám chytlo pěknou barvu.

  4. Po upečení maso vyjmeme, výpek scedíme a propasírujeme přes sítko – jde to dobře, jelikož je tam pouze rozvařená šalotka. Výpek po scezení přelijeme do hrnce a dolijeme dle potřeby zbytkem vývaru. Šťávu dochutíme solí a pepřem. Dle přílohy můžeme zahustit máslovou jíškou.

  5. Maso krájíme přes vlákna na silnější plátky. Přílohu zvolíme podle naší chuti – vařené brambory, rýži nebo houskový knedlík.

Poznámka od kuchařky

Je to tak jednoduchá a obyčejná úprava vepřového masa, že se nám to vrátí v přirozené chuti pašíka. Absence některých druhů koření (nové koření, bobkový list, celý pepř) je v tom, že již bylo použito při výrobě vývaru z kostí.

Komentáře k receptu Pečená vepřová plec na šalotce a kmínu

Tématické fráze: pečená vepřová plec veprova plec pecena pečená vepřová plec recepty pečené vepřové plecko vepřová plec bez kosti recepty veprova plec bez kosti recept vepřova plec bez kosti pecena vepřová plec recept pečená plec pečená vepřová plec bez kosti pečené plecko vepřová plec bez kosti pečená pečená plec recept vepřové plecko pečené vepřová plec s kostí recept vepřová plec vepřové plecko bez kosti recepty recepty na pečené vepřové plecko vepřová plec s kostí pečene maso vepřova plec video