Vánoční „tvarohová“ štola s tofu bez lepku, mléka a vajec

Suroviny

300 g univerzální bezlepkové mouky (Doves Farm samokypřící)
80 g cukru
1 prášek do pečiva (+1 lžička navíc, pokud nepoužijete samokypřící mouku)
1 lžíce psyllia
strouhaná citronová a pomerančová kůra
hrstka rozinek
hrstka kandovaného ovoce (použila jsem třešně)
hrstka sekaných mandlí
200 g jemného tofu
40 g oleje
voda podle potřeby
Na dozdobení:
bezmléčný tuk
rum
moučkový cukr

Postup přípravy receptu

  1. Psyllium odměříme do hrnečku, zalijeme vodou a necháme nabobtnat. Vodu přidáváme postupně podle potřeby, bobtnání trvá asi deset minut a výsledkem byl měl být gel hustotou připomínající vaječný bílek.

  2. Tofu rozmixujeme nebo rozmačkáme vidličkou na hladkou kaši připomínající měkký tvaroh. Nejlepší je použít hedvábné (silken) tofu, ale postačí i obyčejné ze supermarketu.

  3. Mouku promícháme s cukrem, práškem do pečiva a strouhanou citrusovou kůrou. Přidáme namočené psyllium, rozmačkané tofu a olej. Podle potřeby přiléváme vodu a vymícháme hladké těsto takové hustoty, aby se dalo tvarovat). Nakonec vmícháme rozinky, kandované ovoce a sekané mandle.

  4. Plech vyložíme pečicím papírem a vytvarujeme na něj štolu. Správně se má těsto vyválet a přeložit, ale bezlepkovému těstu postačí přendat ho lžící a upravit tvar tak, aby vypadal jako překládaná štola (tj na jedné straně vyšší a na druhé nižší). Případně vytvarujeme jakýkoli jiný tvar dle vlastní libosti.

  5. Plech vložíme do trouby vyhřáté na 160 °C, do které jsme umístili plecháček s vodou, a pečeme asi 30-40 minut (záleží na každé troubě, propečení zkoušíme špejlí). Upečenou štolu ihned přendáme na kuchyňskou mřížku, aby se odspodu nezapařila a nesrazila.

  6. Ještě teplou ji potřeme rozpuštěným bezmléčným tukem (Stella, Alsan) smíchaným s rumem a hustě posypeme moučkovým cukrem.

Poznámka od kuchařky

Štola je díky tofu a psylliu krásně vláčná, a to i druhý den (déle už bohužel nepřežila :) ).

Tento a další recepty bez lepku, mléka a vajec naleznete na mých stránkách http://www.varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz/.

Komentáře k receptu Vánoční „tvarohová“ štola s tofu bez lepku, mléka a vajec

Tématické fráze: vánoční štola ládi hrušky tvarohová štola podle hrušky vánoční štola podle ládi hrušky tvarohová štola ládi hrušky tvarohová vánoční štola ládi hrušky recept recept na vánoční štolu od ládi hrušky lada hruška tvarohová štola recept tvarohová štola podle ládi hrušky recept na tvarohovou štolu od ládi hrušky tvarohová štola láďa hruška vánoční štola podle hrušky štola bez lepku recepty ládi hrušky štola vánoční pečení bez lepku vanočni štola lada hruška vánoční štola ládi hrušky recept bezlepková vánoční štola štola podle ládi hrušky láda hruška tvarohová štola bezmléčný tuk