Dalamánky ze staršího chleba

Suroviny

Na kvásek:
50 ml vlažné vody
lžička cukru
15 g droždí
50 g hladké mouky
Dále :
140 g oschlého staršího chleba (2-3 krajíce)
200 g horké vody
lžíce oleje
lžička soli
lžička kmínu
lžíce žitné chlebové mouky
260-280 g hladké nebo chlebové mouky

Postup přípravy receptu

 1. V míse smícháme suroviny na kvásek a v jiné míse chleba, nakrájený na kostičky, zalijeme horkou vodou. Necháme rozmočit, než kvásek nakyne.
  Rozmočený chleba můžeme rozmačkat vidličkou nebo rukou, já ho mixla ponorným mixérem – hezky rozmělnil i kousky kůrky. Přidáme kvásek a zbylé suroviny a necháme robota nebo pekárnu vymísit těsto.

 2. Po jeho vykynutí ho propracujeme, rozdělíme na kousky (6-8), z každého uděláme šišatý dalamánek, který oválíme v mouce.
  Všechny uložíme na plech, žiletkou nebo ostrým nožem nařízneme, necháme vykynout a pak upečeme ve vyhřáté troubě (200°C/25-30 min).

Poznámka od kuchařky

Pekárnmánie -> http://www.pekarnomanie.cz

Občas zůstává kousek zbylého chleba a pokud už s ním nechci podarovat naši drůbež, zrecykluji ho do dalamánků, které dochutí.

Komentáře k receptu Dalamánky ze staršího chleba

 • ZaSolanem ZaSolanem

  Moc dobré, děkuji za recept, popletla jsem to hned z kraje s vodou, kousky na plechu vypadaly hrozně, ale dobře to dopadlo, pečivo je výborné. Nachystala jsem si k jídlu na talířek i máslo a úplně ho zapomněla použít:-)... Synovi chutnaj' též, prý to řekne ve školce paní učitelce i ředitelce, tak to jsem ho musela přesvědčovat, že to fakt není nutné:-p.

  Odpovědět

Tématické fráze: chlebove dalamanky dalamánky ze starého chleba recepty z oschlého chleba kvásek ze starého chleba dalamánky recept recept na dalamánky chlebový kvásek z krajice chleba dalamánky z chleba recep na kvásek koňakové špice recept co ze zbylého chleba dalamanky z kvasku a chleba dalamanjy ze srarsiho chleba chlebové dalamánky ze staršího chleba jídlo ze zbyleho na chleba dalamánky ze zbylého chleba recrepty z oschlého chléba zužitkování chleba recep dalamánky recep na dalamánky