Krkonošské chlupaté knedlíky

Bapi17 Kuchařka: Bapi17

cca 4 Houby 13 názorů

Suroviny

600 g brambor
cca 300 g polohrubé mouky
1 vejce
sůl
lesní houby
máslo
Recept si zatím oblíbilo 10 kuchařů

Postup přípravy receptu

 1. Na začátku dáme vařit houby. Množství hub závisí na vás. Houby vaříme s trochou vody na másle. Másla dáme opravdu dost a houby pořádně osolíme. Necháme vařit.

 2. Připravíme těsto. Jedná se v podstatě o takové bramborové halušky. Brambory oškrábeme a nastrouháme na jemno. Slijeme z nich všechnu přebytečnou vodu. K nastrouhaným bramborám přidáme mouku (její množství se může podle vodnatosti brambor lišit), sůl a jedno vejce. Vypracujeme těsto, které by mělo být polotuhé – musí držet pohromadě, ale mělo by jít relativně snadno protlačit přes haluškové síto.

 3. Ve velkém hrnci přivedeme vodu k varu. Přes haluškové síto vařečkou do vody protlačíme těsto. Vaříme asi 8–10 minut, dokud nevyplavou na povrch.

 4. Hotové "bramborové knedlíčky" vložíme do mísy a důkladně promícháme s máslovými houbami.
  Milovníci hub si určitě pochutnají. U nás je to tradiční recept, který děláme každý rok na Vánoce z několika kil brambor.

Poznámka

My podáváme s řízkem nebo obalovanou vinnou klobásou. Máme to tradičně u babičky každý rok :).

Přeji dobrou chuť.

Přidat k oblíbeným Vytisknout recept


Pochutnali jste si? Sdílejte recept!

Poslat emailem

Recept sdílelo již 17 kuchařů a kuchařek

Ohodnoťte recept: Krkonošské chlupaté knedlíky

 • MARTA Kulhavá MARTA Kulhavá(neregistrovaný)

  Pocházím z Krkonoš.U nás se dělaly knedlíky ze syrových brambor a aspoň jedné vařené/záleželo, na mno,žství/,potom vejce a mouka hrubá.Ta z nich dělala chlupaté,.Dělaly se noky lžící,do vařící vody se zkusil dát jeden,pokud vyplaval celý,tak bylo těsto správné,jinak se přidala mouka,pokud se rozpustil.Co se týče hub,byly sušené,na chvilku se v malém množství vody povařily,voda se nevylívala.Potom se na másle udělala cibulka,do toho houby s trochou té voňavé vody a do toho se zcedily knedlíky.Výborná verze byl bůček a zelí,nebo uzené se zelím.Dodnes i když žijeme na Moravě,patří pro celou rodinu chlupaté knedlíky k oblíbené pochoutce.Dokonce,když jsem navštívila rodinu v Německu,tak první co chtěli,tak naučit se chlupaté knedlíky.Někde se do vody na knedlíky nalila i voda z hub.

  Odpovědět

 • Bapi17 Bapi17(autor receptu)

  Simona Skolakova: samozřejmě je to na každém z nás:) recept je na chlupaté knedlíky a záleží na každém, co má dále rád. Já jsem jen napsala jak to máme rádi my :-8

  Odpovědět

 • Simona Skolakova Simona Skolakova

  Bapi17: vyzkoušet se má vše,třeba když bych ochutnala,tak bych si řekla nemá to chybičku!!!!Houby mám ráda,rybu taky,tak proč ne;-):yes:

  Odpovědět

 • Simona Skolakova Simona Skolakova

  jana: díky za odpověď!!!!!Já,že autorka píše,že se to dělá u nich na vánoce,tak asi je to něco místo kuby,který se dělá u nás,ale se smaženou rybou si to neumím představit,i když je miluji!!!!Ale zase jsem o něco chytřejší díky moc.;-):-K

  Odpovědět

 • Bapi17 Bapi17(autor receptu)

  jana: ano my to tak máme rádi, samozřejmě je na každém zda si to dá samotné nebo s cim má rád ne ?:-8

  Odpovědět

 • Ivana Ch Ivana Ch

 • jana jana(neregistrovaná)

  Simona Skolakova: Orlické hory a podorlicko běžné jídlo *chlupačky s houbama*, dělalo se v každé chalupě z čerstvých i sušených hub.. Samozřejmě bez řízku nebo klobásy!

  Odpovědět

 • Simona Skolakova Simona Skolakova

  Můžu se zeptat,v kterém kraji se tato specialita vaří?????Díky za odpověď;-)Nikdy jsem tuto kombinaci neslyšela.:-*

  Odpovědět

 • Bapi17 Bapi17(autor receptu)

  Nadja: toto nemají být přímo noky :)

  Odpovědět

 • Nadja Nadja

  Zajímavá a pro mne nezvyklá je kombinace s řízkem.
  <3 Já noky dělám větší, vykrajuji je lžicí a vařené vmíchám do dušeného zelí. Škvarky nebo uzené maso to jen vylepší. S houbama jsem zatím nezkoušela.

  Odpovědět

 • zizala zizala

  Jmenuje se to knedlíky a jsou to jakési noky :-)
  Jiří Kodet by nám to vysvětlil :-D
  Ale vypadá to dobře a o chuti nepochybuju :yes:

  Odpovědět

 • Bapi17 Bapi17(autor receptu)

  Sudet: děkuji :-8

  Odpovědět

 • Sudet Sudet

  Úžasný:yes:<3

  Odpovědět

Tématické fráze: chlupaté knedlíky s houbami chlupaté knedlíky s houbama chlupaté knedlíky s houby chlupate knedlíky chlupaté knedlíky s houbami a masem chlupatý knedlík chlupate knedliky e kucharka recept chlupaté knedlíky a houby krkonošské recepty krkonosske bramborove knedlíky chlupate knedlík podorlická polévka německé chlupaté knedlíky chlupaté knedliky z houbama haluškové síto knedlíky přes síto recept na chlupaté knedlíky chlupaté knedlíky s houbovou omáčkou falesne chlupate knedliky chlupacky s houbami