Gyros z trouby

Suroviny

1 kg vepřové krkovice
1 rajče
Koření:
oregáno, tymián, rozmarýn, paprikové a chilli vločky, špetka římského kmínu, pepř, sušený česnek a cibule - nebo zakoupená kořenící směs Gyros
olej
sůl
+ brambor jako podstavec a starší toastový nebo obyčejný chléb

Postup přípravy receptu

  1. Maso nakrájejte na plátky o šířce cca 0,5-1 cm a zlehka je naklepejte. Osolte, okořeňte a promíchejte s 2-3 lžícemi oleje. Nechte marinovat přes noc v uzavřené nádobě v lednici.

  2. Druhý den rozpalte troubu na 200°C. Velký brambor rozkrojte podélně na polovinu a řeznou plochou postavte do pekáče nebo na plech, kde budete gyros péct. Chléb položte přes brambor. Chléb vám bude zachycovat přebytečnou šťávu, nebude odkapávat na plech a připalovat se. Maso napíchejte po plátcích na dvě grilovací jehly a zapíchněte je skrz chléb do brambor. Nahoru na jehlu napíchněte rajče, které nařízněte do kříže, aby z něj mohla unikat šťáva a dochucovat maso. Zbylou marinádou potírejte průběžně maso při pečení.

  3. Gyros vložte do trouby a pečte cca 45 minut. Seřezávejte ze stran postupně a zbytek opět nechte dopékat.
    Podávejte s tzatziki, řeckým salátem a pita chlebem či hranolky.

Poznámka od kuchařky

Nedávno jsem viděla na netu nějaké video, jak si připravit v domácích podmínkách gyros. Původně se maso postavilo napíchané do rozkrojené velké cibule nebo rajčete, což určitě nedoporučuji, protože by vám "podstavce" rychle změkly a gyros by se vám zkácel. Také určitě nepíchejte maso pouze na jednu jehlu uprostřed, ale na dvě, bude to mít celé lepší stabilitu. Původně jsem to totiž tak taky zkusila a s výsledkem jsem nebyla moc spokojená.

Pod maso, jako podstavec použijte velký omytý brambor. Rozřízněte ho podélně na poloviny a řeznou plochou postavte do pekáče nebo na plech.

Tzatziky http://inkitchenopen.blogspot.cz/2015/01/tzatziki....

Řecký salát http://inkitchenopen.blogspot.cz/2015/01/recky-sal...

Moje recepty a ostatní fotografie najdete na https://inkitchenopen.blogspot.cz/

Komentáře k receptu Gyros z trouby

Tématické fráze: gyros v troube domácí gyros v troubě gyros z trouby gyros do trouby jak připravit gyros gyros na plech gyros na plechu domácí kebab z trouby giros v troubě gyros recept na domácí gyros vepřový gyros v troubě veprovy gyros z trouby domácí kebab v troubě giros na v plechu domácí gyros na brambore šťáva na gyros domací gyros v torubě gyros recept v trouba gyros z do trouby