Zavařený zákusek

Suroviny

380 g hladké mouky
280 g moučkového cukru
300 g másla
5 vajíček
1 prášek do pečiva
1 cukr vanilkový
6 lžic vlažného mléka
2 lžíce kvalitního kakaa
1 pomeranč
5 lžic strouhanky na vysypání láhve
5 lžic kokosové moučky na vysypání láhve

Postup přípravy receptu

 1. Nejdříve si připravíme zavařovací sklenice, které jsou nahoře rovné, aby koláček v čas potřeby mohl snadno vyklouznout.
  Tato dávka surovin je na 4 půllitrové láhve, ale mohou být v nouzi i 7dcl sklenice.

 2. Sklenice vymažeme máslem a vysypeme strouhankou a kokosem.

 3. Do misky dáme cukr, máslo a utřeme je do pěny. Potom postupně přidáváme jedno vejce, mouku smíchanou s práškem do pečiva a nakonec ještě první 3 lžíce mléka.

 4. Těsto si nyní rozdělíme na polovinu do dvou misek. Do jedné přidáme kakao smíchané s mlékem a do druhé misky strouhanou pomerančovou kůru z 1/3 a šťávu z jednoho pomeranče, má to perfektní chuť, ale každý si může dát do světlého těsta to, co chce, je to na Vás...

 5. Těsta dobře promícháme a lžící dáváme střídavě do připravených sklenic, dokud máme co. Sklenice, do kterých těsto plníme, musí být naplněny asi jen do poloviny, neboť těsto ještě nakyne a abychom pak sklenice mohli po upečení lehce zavřít.

 6. Naplněné láhve naskládáme do plechu. Dáme péct do trouby, kterou jsme předem rozehřáli na 180 stupňů. Pečeme 35-40 minut podle typu trouby.

 7. Po upečení sklenice vyjmeme z trouby a rychle ještě na horké pořádně našroubujeme víčka. Předtím musíme stav upečeného těsta zkontrolovat špejlí. Když je dobře upečeno, dáme sklenice se zákuskem na nějaké volné místo a zakryjeme dekou do druhého dne.

  Takto zavařený mramorový zákusek nám vydrží dokonce až 5-6 měsíců ve sklenici jako čerstvý !!

  Když přijde čas na jejich konzumaci, zákusek ze sklenice vyberete tak, že ji otočíte, poklepete na ni,ať se tam dostane trochu vzduchu a je venku.

Poznámka od kuchařky

Tenhle recept mi dneska přišel emailem, ještě ho nemám vyzkoušený, takže nevím s těmi 5-6 měsícemi :-) ...

No časem ho určitě upeču a uvidím :-)

Tento fakt geniální nápad je z Rakouska.

Mramorový zákusek ve sklenici je ideální pro menší děti nebo pro starší děti na internát. Můžeme jej dát blízkému, který miluje domácí zákusky a odjede na delší cestu, anebo starším lidem, kteří už si jej neupečou, i když mramorovou bábovku milují.

Je vhodný i pro nečekanou návštěvu, kterou tím potěšíme a jistě mile překvapíme....

Komentáře k receptu Zavařený zákusek

Předchozí 1 2

Tématické fráze: zákusek na neděli půllitrové zavařovací sklenice zavařený koláč zavařený moučník zakusek ve skle zákusky do skleničky nepečený zákusek do skleničky zákusek do skleničky domácí zákusky zákusek do sklenice mramorový zákusek zákusek z jednoho vajíčka zákusek v zavařovací sklenici koláč ve sklenici diskuse jak upéct moučník v zavařovací sklenici upeču zakusky domácí zákusky recepty koláč zavar sklenici zákusky ve skle domácí zákusky ve skle