Domácí sušená rajčata

Suroviny

rajčata ideálně co nejzralejší ale stále tvrdší
olivový olej
slunečnicový olej v poměru 1:1 (dobrý stáčený olivový olej za cenu cca 140kč za litr se dá sehnat např. v obchodě Greek Corner ve Francouzské)
česnek nakrájený na tenké plátky
bylinky apod dle preferencí

Postup přípravy receptu

  1. Rajčata nakrájíme na půlky a poklademe na plech vyložený pečícím papírem řezem nahoru. Sušíme buď horkovzduchem na cca 105 stupňů nebo z obou stran na cca 120°C. Čas od času zkontrolujeme, zda se rajčata nepřipalují či zda již nejsou suchá. Někdy rajčata pustí hodně šťávy, která zkaramelizuje a je nutné vyměnit pečící papír, aby se rajčata nepřichytávala.

  2. Doba sušení se liší dle velikosti a zralosti rajčat, idealní stav usušení je, když jsou rajčata suchá, ale stále vláčná, uvnitř nematlavá. Taková plynule odebíráme z trouby. Nicméně nemusíme rajčata sušit "na max", polo- či spíše třičtvrtě-sušená jsou též velmi chutná a někdo je i přímo preferuje.

  3. Z naší zkušenosti plyne, že sušení trva u těch větších zralejších 4 hodiny na horkovzduch, při oboustranném pečení 7-8 hodin. Tyto časy však berte jako orientační, rajčata je zkrátka třeba kontrolovat.

  4. Když jsou všechna rajčata usušená, připravíme si nádoby, ve kterých je budeme skladovat. Oleje smícháme a spolu s česnekem a bylinkami zahřejeme a necháme "louhovat". Pozor, aby se olej nezačal smažit! My rajčata nakládáme obvykle s čerstvým rozmarýnem či tymiánem, ale je samozřejmě možné připravit rajčata i bez koření či s něčím úplně jiným, např. kapary či houbami. Po cca 5ti minutách olej stáhneme z ohně a proléváme jím rajčata, která po vrstvách skládáme do sklenice.

  5. Rajčata nechte nějakou dobu uležet, doporučuji vydržet s konzumací nejméně týden. Jsou velmi chutná jen tak s dobrým pečivem (a co teprve ten olej, mňam), vynikající jsou též např. do pomazánky.

Poznámka od kuchařky

Mé další recepty najdete na http://www.veganotic.cz

Komentáře k receptu Domácí sušená rajčata

Tématické fráze: recept na domácí sušená rajčata jak usušit rajčata recept na domácí sušená rajčata v sušičce domácí sušení rajčat jak na sušená rajčata jak se dělají sušené rajčata jak se dělají sušená rajčata domácí sušená rajčata nakládáme sušená rajčata suchá rajčata sušená rajčata recept rajčata recept domácí sušené rajčata sušená rajčata s tymiánem sušena rajcata domaci sušená domácí rajčata recept na such rajcata sušená rajčata v kuchyni domácí sušená rajčata v sušičce jak se delji susena rajčata