Čokoládové řezy ze zakysané smetany

Suroviny na velký hluboký plech

Těsto na dva pláty korpusu:
10 vajec
200 g cukru krupice
1 vanilkový cukr
200 g polohrubé mouky
4 lžíce kakaa, dle barvy
necelý prášek do pečiva
3 lžíce vody
3 lžíce oleje
Náplň:
6 kelímků zakysané smetany po 200 g
6-8 lžic moučkového cukru, dle chuti
3-4 ztužovače šlehačky, dle hustoty smetany
Poleva:
2 kelímky zakysané smetany
200 g čokolády nad 50% kakaa
200 g cukru krupice
8 lžic vody

Postup přípravy receptu

 1. Těsto: žloutky vyšleháme s cukry do pěny, vmícháme vodu a olej, přisypeme mouku, kakao a kypřidlo a vše dobře promícháme. Nakonec zlehka vmícháme i tuhý sníh z bílků a vytvoříme hladké těsto. Upečeme si dva pláty těsta, na které použijeme dva stejně velké plechy na pečení. Plechy vyložíme pečící fólií nebo papírem a hotové těsto na ně stejnoměrně rozdělíme. Pečeme v předehřáté troubě na 170 stupňů cca 14 minut, vyzkoušíme špejlí, těsto se nesmí lepit. Po upečení necháme pláty vychladnout.

 2. Pak na jeden naneseme krémovou náplň, rovnoměrně ji rozetřeme, zaklopíme ji druhým plátem těsta, ze kterého jsme odstranili fólii či papír a trochu umáčkneme, aby jsme si vytvořili jakousi rovinu, pro další nanášení polevy.

 3. Krémová náplň: zakysané smetany dáme do mísy, kde je osladíme dle chuti a důkladně zašleháme ztužovače smetany. Jelikož je poleva, kterou budeme následně dělat dost sladká, není nutné náplň sladit příliš.

 4. Poleva: cukr nasypeme do kastrolu a přidáme vodu, přivedeme k varu a uvaříme cukerný roztok, do kterého nalámeme čokoládu, kterou za stálého míchání necháme rozpustit. Rozpuštěnou čokoládu odstavíme a vmícháme do ní dvě zakysané smetany pokojové teploty. Hotovou polevou necháme trochu zchladnout, aby se lépe roztírala a nebyla příliš tekutá (pozor na škraloup! občas promícháme), polevou potřeme rovnoměrně vrchní plát těsta a celý řez dáme do chladna proležet a ztuhnout. Kdo nemusí příliš sladké, udělá cukerný roztok klidně z poloviční dávky cukru.

 5. Pokud nemáme doma tolik jedlíků a chtěli bychom řezy menší, postačí snížit množství ingrediencí na polovinu a upéct jen jeden plát těsta, který po zchladnutí přepůlíme, naplníme, zaklopíme, potřeme.

Komentáře k receptu Čokoládové řezy ze zakysané smetany

 • Marie Svarcova Marie Svarcova

 • Ivace64 Ivace64

  recepty73: taky vždy obdivuji krásně nakrájené řezy. takže tento fígl vyzkouším, díky za tip:-K:yes:

  Odpovědět

 • recepty73 recepty73 (autor receptu)

  zdenka.s: ...trpělivě nechat v chladničce ztuhnout a pak použít tenký ostrý nůž, nic víc;-):-K ...žádný fígl:-D :-K

  Odpovědět

 • zdenka.s zdenka.s

  recepty 73 : jak to děláš , že řezy jsou tak krásně nakrájené :-K to bude určitě nějaký fígl :-D prozradíš ? ;-)

  Odpovědět

 • recepty73 recepty73 (autor receptu)

  Alzbetina Prk.: ...tak jak jsem postupoval, tak jsem psal gramáže a na fotce vidíte, že náplně je dle mého soudu, tak akorát;-) ...nemáme rádi suché řezy, jen "poslintané" náplní (jak praví náš děda), takže náplň mezi dvěma pláty musí být v chuti přiznaná;-)
  ...na míša řezy také dáváte (pokud pečete) +- 750 gramů náplně a to dáte jen na jeden plát těsta a "brutus" to pro většinu milovníků míša řezů není;-):-D
  ...a jestli Vám to přijde třeba i brutálně nákladné, není nutné dělat celý plech, ale udělat řez popsaný v bodu 5.;-) , pak budete zhruba v poměrech míša řezů;-)

  Odpovědět

 • Alzbetina Prk. Alzbetina Prk.

  Tedy 1,2 kg zakysané smetany a těsto z 10 vajec na pouhých 20 dkg mouky mi přijde až brutálně moc :-(

  Odpovědět

Tématické fráze: cokoladova poleva se zakysanou smetanou řezy ze zakysané smetany řezy se zakysanou smetanou poleva ze zakysané smetany a čokolády čokoládové řezy poleva ze zakysané smetany recepty ze zakysané smetany sladké čokoládová poleva ze zakysané smetany čokoláda se zakysanou smetanou zakysaná smetana s čokoládou poleva se zakysanou smetanou řezy se zakysanou smetanou čokoládové poleva z čokolády a zakysané smetany čokoládové řezy se zakysanou smetanou recepty recepty ze zakysané smetany řezy že se zakysanou smetanou řez se zakysanou smetanou čokoláda se smetanou řezy ze zakysanou smetanou