Domácí smetanová zmrzlina

Suroviny

250 ml smetany ke šlehání
2 vejce
80 g cukru
1 vanilkový cukr
1 lžíce vody

Postup přípravy receptu

  1. Pečlivě rozdělíme žloutky od bílků, tak aby bílky byly ideálně čisté a bez jakéhokoliv "žloutkového smítka." U žloutků trocha bílků nevadí. Pokud jste to ještě nedělali, tak prostě naklepnete vajíčko nožem rozdělíte nad miskou na dvě půlky a pak jen přeléváte žloutek z jedné do druhé a bílek vám v mezičase odtéká.

  2. Z čistých bílků vyšleháme dokonale tuhý sníh, do kterého poté všleháme polovinu cukru.

  3. Ze smetany na šlehání uděláme pevnou šlehačku.

  4. Žloutky utřeme nebo ušleháme až do bíla s oběma cukry a na konec ještě všleháme lžíci teplé, ale ne horké převařené vody.

  5. V míse vše opatrně, ale zároveň velmi pečlivě spojíme, zakryjeme potravinovou fólií a vložíme do mrazáku. Již po dvanácti hodinách, ale já ji nechal déle) je naše první domácí zmrzlina hotová a nepotřebujeme na ni nic víc, než jen nějaký šlehač (a jde to i ručně), čtvrt hodiny práce a trpělivost na vychlazení.

  6. Hned po vyndání z mrazáku se trochu hůře nabírá, ale pomůže nahřátá v teplé vodě lžíce a nebo zmrzlinu necháme tak pět minutek povolit.

Poznámka od kuchařky

Tohle je perfektní základ pro jakékoliv další chuťové variace. Vanilkový cukr není nutno dávat a chuť bude úplně čistě smetanová, kterou můžeme libovolně obohatit. Máme rádi oříšky? V poslední fázi spojování je tam vmíchejme. Chceme stracciatellu? Nastrouhejme si na hrubo čokoládu a trochu ji nasekejme, a taktéž v poslední fázi ji přimíchejme do celku. Jahodovou? Do tuhých bílků všlehejme čistou jahodovou marmeládu. No a samozřejmě kakaová se dá udělat též, v malinkém množství vody svaříme trochu kakaa a to, teplé, vetřeme do žloutků.

Komentáře k receptu Domácí smetanová zmrzlina

Tématické fráze: smetanová zmrzlina smetanová zmrzlina recept smetanová jahodová zmrzlina recept na domácí zmrzlinu vařena zmrzlina domací zmrzlina recept jak udělat domácí zmrzlinu domácí smetanovo vanilková zmrzlina recept na smetanovou zmrzlinu recept na domácí smetanovou zmrzlinu domaci varena zmrzlina domácí zmrzlina z bílku domácí zmrzlina zmrzlina ze smetany domácí zmrzlina vařená teplá zmrzlina zmrzlina z bílků žloutková zmrzlina jahodová smetanová zmrzlina recept smetanová zmrzlina