Bábovka bez lepku, mléka a vajec

Suroviny

375 g mouky Doves Farm (bílá bez lepku nebo samokypřicí)
100 g cukru
1 prášek do pečiva (pouze ½, pokud používáte samokypřicí mouku)
½ lžičky xanthanu nebo guaru
kůra z 1 citronu
volitelně 1 lžíce vlákniny (inulinu, bramborové, bambusové, psyllia a podobně)
4 lžíce oleje
400 ml vody
dále 1 lžíce kakaa a 3 lžíce vody

Postup přípravy receptu

  1. V hlubší míse promícháme mouku, cukr, prášek do pečiva, xanthan, citronovou kůru a vlákninu. Přidáme olej a vodu a metličkou nebo ručním šlehačem umícháme těsto. Nešleháme příliš dlouho, aby nám nezgumovatělo.

  2. Bábovkovou formu vymažeme olejem a vysypeme moukou (pokud používáte silikonovou formu, není tento krok potřeba). Dvě třetiny těsta rozetřeme do formy. Do zbylého těsta přidáme kakao a vodu a důkladně promícháme. Je-li těsto příliš tuhé, přidáme ještě trochu vody, aby kakaové těsto bylo řidší než to světlé. Kakaové těsto nalijeme do formy a tupým nožem projedeme středem, abychom těstu pomohli protéct dolů a vytvořit mramorování.

  3. Vložíme do trouby vyhřáté na 160 °C a pečeme asi 50 minut, až než se těsto přestane po zapíchnutí lepit na špejli. Upečenou bábovku po vyndání z trouby vyklopíme z formy a necháme vychladnout na mřížce.

Poznámka od kuchařky

Když jsem s bezlepkovým a veganským pečením začínala, byla pro mě bábovka nedostižnou metou. Vždycky jsem se bála, že se srazí a spadne, protože je v ní těsto ve vysoké vrstvě. Po osmi letech alternativního pečení jsem dostala k Vánocům silikonovou bábovkovou formu a výzva byla jasná. Vyzkoušela jsem několik druhů bezlepkových mouk a směsí, některé bábovky opravdu padaly a srážely se, jiné se lepily nebo drobily. Naprosto bezkonkurenční se ukázala být mouka od Doves Farm. Bábovka podle tohoto receptu krásně drží tvar, nesráží se, jde dobře vyklopit a vůbec se nedrobí. Pokud budete bábovku péct, určitě mouku nezaměňujte.

Tento a další recepty bez lepku, mléka a vajec naleznete na mých stránkách http://www.varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz/.

Komentáře k receptu Bábovka bez lepku, mléka a vajec

  • Sudet Sudet

    Ukládám a děkuju za tip na mouku:yes: Bábovka krásná<3

    Odpovědět

Tématické fráze: bábovka bez lepku bábovka bez mléka bezlepková bábovka bez vajec bábovka bez vajec bábovka bez vajec a mléka bábovka bez vajec a mléka bábovka bez lepku a vajec babovka bez mleka,vajec a lepku olejová bábovka bez vajec olejová bábovka bez lepku babovka bez lepku recept bezlepkova babovka bez mleka pečení bez lepku a mléka buchta bez mleka bezlepková bábovka bez vajec a mléka jak péct bez lepku a mléka recepty babovky bez lepku bezlepková bábovka bez bez vajec bábovka olejová bezlepku peceni bez lepku mouky a vajec