Švestkovo-makové knedlíky

Sladká jídla Doba přípravy: 1 hodina 0 názorů

Sladká jídla Doba přípravy: 1 hodina 0 názorů

Suroviny 3 porce

400 g polohrubé mouky + na podsypání
1 ks vanilkového cukru
0,5 kostky droždí - 21 gramů
240 ml vody dle potřeby
švestky nebo slívy
maková náplň - hotová, například zbylá z buchet...
sůl - špetka

Postup přípravy receptu

  1. Mouku a sůl dáme do mísy, uprostřed uděláme důlek, do kterého nasypeme droždí, zasypeme vanilkovým cukrem a zalijeme troškou vody. Vše v důlku mírně promícháme na řídké těstíčko, necháme vzejít kvásek. Pak přilijeme vodu a vytvoříme hladké vláčné těsto, na teplém místě pod utěrkou necháme nakynout na dvojnásobek.

  2. Těsto pak opět propracujeme, rozdělíme ho na pomoučněném stole na 12 - 14 dílků, které budeme plnit švestkami a mákem.

  3. Pokud máme švestky velké, postačí nám půlka švestky a druhou půlku nahradíme kopečkem makové náplně. Jestliže máme švestky malé, nakrojíme je, vyndáme pecku a do prostoru po pecce nandáme porci makové náplně. Knedlíky pevně uzavřeme a dáme na pomoučněný stůl ještě krátce (cca 5 - 8 minut) kynout.

  4. Knedlíky po nakynutí naházíme do hrnce s vroucí vodou, v polovině vaření je jednou opatrně promícháme a vaříme cca 5 minut. Na zkoušku můžeme jeden vyndat a vidličkami natrhnout, zda jsou již vařené (těsto). Cedníkem je pak vyndáme všechny a ihned je i propícháme, aby z nich vyšla pára, která by zavinila jejich sražení, kdyby nemohla ven z knedlíků.

  5. Knedlíky v míše posypeme moučkovým cukrem nebo pokapeme máslem, aby se neslepily k sobě.

  6. Podáváme přelité máslem nebo zakysanou smetanou, s tvrdým nebo olešnickým tvarohem, posypané mákem, skořicí či cukrem..., zkrátka jak je komu libo.

  7. Makovou náplň tvoříme klasicky jako do kynutých buchet nebo koláčů, svařením mletého máku s mlékem a cukrem, případně s přídavkem skořice či perníku..., po svaření ji necháme zchladnout.

Komentáře k receptu Švestkovo-makové knedlíky

K receptu nejsou žádné komentáře.

Tématické fráze: makova napln do knedliku svestkovo bramborové knedlíky švestkovo bramborové knedlíky s s mákem svestkovotvarohove knedliky švestkovo-tvarohovo-makový koláč makova omáčka s ovocné knedlíky tvarohové makove knedlíky svestkovomakova švestkovo maková makove knedliky se švestkami kynuté knedlíky makové knedliky prelite zakysanou bramborové knedlíky