Kysané zelí do čtyřlitrové láhve

MamlajdaD Kuchařka: MamlajdaD

Zavařeniny 8 názorů

Žádná fotografie není k dispozici
Recept si zatím oblíbili 2 kuchaři
Buďte první a přidejte fotografii

Suroviny

Rozpočet na 1 čtyřlitrovou láhev:
5 kg zelí
7-10 dkg soli
trochu kmínu 4-5 g (asi 1, 5 kávové lžičky)
Navíc:
1/2 kg cibule
2-3 vinné listy
1 menší snítka kopru nebo koprové semínko atd.
Recept si zatím oblíbili 2 kuchaři

Postup přípravy receptu

 1. Lahve i víčka (pokud máme vhodná) pečlivě umyjeme a necháme zcela oschnout. Hlávky zelí zbavíme vrchních listů, rozřežeme je na čtvrtky, vykrojíme košťály a nakrouháme na nudličky. Nastrouhané zelí pak smícháme ve větší nádobě se solí a kmínem (na sůl buďte "lakomí", když je soli více, zelí moc špatně kvasí). Promíchané zelí pak vtlačujeme po částech do čtyřlitrové láhve. Vrstvy zelí mačkáme a postupně pěchujeme rukou ke dnu láhve. Zelí pouští šťávu, kterou musíme odebírat - vléváme si jí do jiné čisté nádoby nádoby. Pozor, odebíranou šťávu nevyléváme, budeme ji možná ještě potřebovat.

 2. Láhev napěchujeme zelím k dolnímu okraji hrdla, takže hrdlo (nejméně 5 cm od horního okraje) zůstane prázdné. Pokud chceme přidat cibuli, nakrouháme jí nahrubo a promícháme se zelnou krouhanicí, množství soli ani kmínu nezvyšujeme. Chceme-li přidat vinný list nebo kopr, dáváme ho na dno sklenice, koprové semínko přidáváme do zelné krouhanice, někdo přidává i nahrubo nastrouhanou mrkev, někdo v průběhu plnění sklenic i 1-2 malá jablíčka, atp.

 3. Povrch zelí přikryjeme čistým bílým plátnem, přes plátno položíme čisté kulaté prkénko a zatížíme je. Místo prkénka lze použít malý podšálek-talířek, na který pak položíme "závaží" - třeba dobře omytý kámen nebo vodou naplněnou menší (která projde hrdlem) šroubovací sklenici apod. Zelí musí být na povrchu zatopeno svou vlastní šťávou. Není-li na povrchu dost šťávy, přilijeme jí z nádoby, do které jsme jí odebírali při stlačování zelí.

 4. Láhev s naloženým zelím pak dáme do místnosti, kde je průměrná teplota 12-15°C. Zelí počne kvasit. Kvašení trvá 14-18 dní podle teploty místnosti.
  Na povrchu plátna a prkénka se může vytvořit bělavý povlak, kterému se říká křís. Ten není pro zdraví nijak škodlivý, ale zamezuje mléčnému kvašení, které zelí konzervuje. Křís tedy co nejpečlivěji odstraníme, pláténko vypereme, prkénko nebo talířek čistě omyjeme a kámen dobře očistíme. Zelí znovu přikryjeme jako poprvé, podle potřeby dolijeme studenou převařenou vodou s troškou soli a pokračujeme v kvašení. Po skončení kvašení láhev uzavřeme a dáme do chladnější místnosti.

 5. Praktické pokyny: Čím pevněji je zelí napěchováno do láhve, tím déle vydrží. Kvašení zelí se projevuje vystupováním pěny na povrch. Na pěně se někdy začne tvořit plíseň.
  Není-li zelí po vykvašení dost vlhké, zalijeme jej převařenou vodou, mírně osolenou a vychladlou!!! Jinak by se zelí snadno kazilo.
  Při odebírání zelí (pro použití v kuchyni) dbejme vždy hygieny: Plátýnko po každém odebírání vždy propereme, pokryjeme jím povrch zelí a povrch zatížíme očištěným prkénkem a kamenem.

Poznámka

Recept je z časopisu Vlasta, upraveno.

Recept se zdá být složitý, ale není to více práce, než nakládání do soudku a jen o malinko víc, než nakládání do sklenic 0,7l Pokud někdo nemá vhodné prostory na soudek, je toto šikovný způsob a velké sklenice nezaberou tolik místa, jako ty 0,7l.

Přidat k oblíbeným Vytisknout recept


Pochutnali jste si? Sdílejte recept!

Poslat emailem

Recept sdíleli již 4 kuchaři a kuchařky

Ohodnoťte recept: Kysané zelí do čtyřlitrové láhve

 • MamlajdaD MamlajdaD(autorka receptu)

  tejaja (moderátorka): Děkuji za komentář.;-) Ano některé plísně jsou vlastně i léčivé, všem známý je nejspíše penicilin, ale ty plísně, které škodí, jsou pěkní neřádi, těm je opravdu nejlépe se vyhnout. U zelí se naštěstí většinou nejedná o plíseň, ale o zdravotně nezávadný křís, jak skvěle vysvětlila hosta! :yes: Moc děkuji :-D za komentář a zdravím!:-K:-K

  Odpovědět

 • tejaja tejaja(moderátorka)

  :-) Nie je pleseň ako pleseň. Existuje vyše 100 000 druhov plesní a z nich len okolo 100 spôsobuje choroby. Mnoho plesní je vyložene užitočných. Niektoré plesne sa pridávajú aj do liekov:-K;-) Veď aj tokajské víno vďačí za svoju chuť plesni. ;-)

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD(autorka receptu)

  maris: Děkuji za komentář. :-D Už jsem na to také myslela, přepsat tu větu, je to opravdu poněkud zavádějící a navíc, každý nečte komentáře. A pustit se do něčeho s "plísní", to by spíš každého odradilo, i když to žádná plíseň není. Takže to v textu opravím, mám na to stejný názor. Díky a zdravím!:-K:-K

  Odpovědět

 • maris maris

  MamlajdaD: děkuji, hlavně hostě, za vysvětlení, napadlo mě, že to asi nebude opravdová plíseň, když to tak uvádíš, ale že by to mohlo souviset s kvašením, ale nebyla jsem si jistá. I tak bych se ale přimlouvala, nepoužívat v postupu slovo " plíseň " je to dost zavádějicí. Kromě toho někomu by mohlo zelí opravdu zplesnivět a mohl by si myslet, že se nic neděje a je to v pořádku. ;-):-)

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD(autorka receptu)

  hosta: Moc děkuji za vysvětlení pro maris. :-K To by si měli přečíst všichni případní zájemci o recept.:yes: Ještě jednou veliký dík, já bych to líp nevysvětlila! :yes: Moc zdravím!:-K:-K

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD(autorka receptu)

  maris: Děkuji za dotaz. Je to tak, jak už to za mne popsala hosta.:yes: Ten recept je nejméně půl století starý, já jsem ho musela celý dost přepsat, ale toto zrovna je původní text. Mně se to naštěstí nikdy nestalo, tak jsem to nechala tak. Plíseň na kompotu (stalo se mi i na pečeném čaji) je něco úplně jiného a musí se to vyhodit. Toto naštěstí jen jako plíseň vypadá.;-) Ale jsem ráda, že jsi se zeptala, asi by to nešlo "pod fousy" i dalším kuchařkám a kuchařům. Dík za komentář a moc zdravím!:-K:-K

  Odpovědět

 • hosta hosta(moderátorka)

  Pokud je to na povrchu, není to slizké a je to čistě bílé, tak je to křís. Křís je taková ta bělavá mázdra, která se vám může utvořit na povrchu toho, co právě kvasíte. Může za ni kvasinka, nejčastěji dokonce Candida mycoderma nebo Candida krusei. Křís ale zbavuje zelí kyseliny mléčné, která ho konzervuje. Proto je nutné dstranit vrchní vrstvičku s bílým povlakem a nezapomenout na zátěž, aby bylo zelí stále ponořeno. Takže je ideální, pokud se křís vytvoří jen na kapalině, ne na zelí.
  U marmelád to bývá plíseň.

  Odpovědět

 • maris maris

  MamlajdaD: Já jsem zelí nikdy nenakládala, nemám na to odpovídající prostory, ale tady mě zaráží ta plíseň, která se může vytvořit, hlavně na té pěně. Já bych to celé vyhodila,:-) myslím, že její zárodky jsou v celém obsahu. Možná je to se zelím jinak a je to normální, ale já bych se toho bála. Stalo se mi, že zplesnivěl kompot / hlavně jahody / a všechno šlo bez milosti pryč.
  To není kritika receptu, ale zarazilo mě to;-):-8

  Odpovědět

Tématické fráze: kvašené zelí v lahvi zeli kvasene v lahvích kvašené zeli v 0 7 v lahvích kysané zelí v lahvích teplota kvašení zelí teplota pro kysané zelí kysané zelí slizké zelí kvašené v v lahvích křís při kvašení kysání zelí v láhvích zátěž na kysané zelí nakládání a kvašení zelí a teplota při kvašení kysané zelí teplota bílý povlak na kysaném zelí nakládání zelí do lahví kvašení zelí v 3l lahvích teplota mistnosti pri kvaseni zelí

Zapomněl/a jsem heslo