Hanácké hertepláky

Suroviny

Těsto:
asi 1 kg brambor
asi 500 g polohrubé mouky
sůl
1. náplň:
mák (mletý)
cukr moučka (smíchat s mákem)
2. náplň:
povidla
máslo

Postup přípravy receptu

 1. Nejlépe den předem brambory uvaříme ve slupce doměkka. Oloupeme je a na jemno nastrouháme. Pak je smícháme s moukou a se solí a zpracujeme v těsto, které se nelepí, není příliš tuhé ani řídké.

 2. Na pomoučněném vále vyvalujeme tenké placky, které opékáme nasucho na litinovém kolečku plynového sporáku z obou stran.

 3. Ještě teplé pomažeme rozpuštěným máslem, posypeme mákem smíchaným s mletým cukrem, znovu zakapeme máslem a stočíme jako palačinku.

 4. Do hrnce je skládáme na sebe, mezi sebou je promazáváme máslem a uchováváme v teple. Jako druhá varianta je plnit je povidly nebo povidly a i sypat mákem.

Poznámka od kuchařky

Další jídlo, kterým nás naše 86-ti letá babička krmí od dětství do dneška. Jenže tenkrát jsme ještě v kuchyni měli kamna ve kterých se topilo, měly velkou plotnu a na ní se pekly 3 placky zároveň.

Dnes má mamka v kuchyni plynový sporák a taťka jí na to udělal litinovou plotýnku přes dve kolečka. Hertepláky na ní chutnají úplně stejně.

Komentáře k receptu Hanácké hertepláky

 • Lezlaha Lezlaha

  Silvi: Dobrý den. Taky mám indukci a jediné řešení je suchá pánev :-) Jinak by se ještě daly udělat na stolním grilu .... :yes:

  Odpovědět

 • Karofka Karofka

  PŘESNĚ TAKHLE JE DĚLÁVALA MOJE MAMINKA A POZDĚJI I JÁ. OD OKA, BEZ VÁŽENÍ A NA PLOTNĚ NA PEVNÁ PALIVA.
  JEDINÉ, CO MI NESEDÍ JE TEN NÁZEV. HERTEPLÁKY SE ŘÍKÁVALO U NÁS DOMA NA BRNĚNSKU. NYNÍ BYDLÍM NA HANÉ.
  TADY VŠICHNI BRAMBORŮM ŘÍKAJÍ JABKA. HERTELE ANI ERTEPLE NEZNAJÍ. a OPRAVHOVÝM JABKŮM SE TADY ŘÍKÁ STROMOVÁ JABKA, ZKRÁCENĚ JEN STROMOVÁ. TAKŽE HERTEPLÁKY NEMOHOU BÝT Z HANÉ:-K

  Odpovědět

 • ivule60 ivule60

  Pamatuju dobře tyhle placky,mamka je dělávala na slano,nakrajela na jemno salám a bylo:-)

  Odpovědět

 • Silvi Silvi

  tyhle placky miluju, ale jak si je můžu udělat na indukci?

  Odpovědět

 • Lida Lida(neregistrovaná)

  Moc dobré jídlo:yes:<3

  Odpovědět

 • Erika Erika(neregistrovaná)

  Babičky většinou mazaly sádlem.Myslím,třeba maminka mé maminky.Másla v tu dobu bylo málo,ale měli prase,takže nějaké sádlo vždy bylo i když museli část všeho odevzdávat.Takže za mě-sádlo.Ale jinak dělám podobně lokše a ty plním slaninou s cibulkou a zakys,smetanou.A je to taky ňamka.

  Odpovědět

 • Jarka Jarka(neregistrovaná)

  VladimirProchy:

  V nadpise je "hertepláky", což mě upoutalo, Vy píšete "ertepláky"?? Pocházím z Olomouce venkova a bramborům jsme běžně říkali "erteple". Pravdou je, že je jedno, jak se to pojmenuje, názvů je mnoho dle krajů, ale dávám Vám za pravdu, že jsou výborné. Babička měla ještě staré obrovské kachláky a vše, co udělala (měla 8 dětí) stálo za to, včetně placek z erteplí.

  Odpovědět

 • nanny nanny(neregistrovaný)

  <3Muj tatinek pochazel z Hane.A babicka delavala ty nejlepsi bramborovy placky.Mame to stesti ze mame kamna a erteplaky jsem na nich dneska pekla.Vyborny vratila jsem se do detskych let.Toz jsme si posmakovali:-K:yes:

  Odpovědět

 • Jitka Jitka(neregistrovaná)

  U nás jsme z takto udělaných suchých placek dělali super jídlo "kundrfálky" ! To se ty nasucho upečené placky a lehce pomazané máslem natrhyly na kousky, naskládaly do mísy v tenké vrstvě, na to se nasypal mletý mák s cýkrem (jako na šišky), pak zase vrstva trhaných placek a pak zase vrstva maku s cukrem, dokud nebyla mísa do 3/4 plná! Pak se na to nelilo vrousí mlého tak aby vše bylo potopeno, zakryje se lehce poklicí. Pak se jde sníst polévka , nebo se využije jinak čas cca 20 -30 minut. No a pak se to z té mísy nakldá na jednotlivé nejlée hluboké talíře a .......... "žere" se, jé, musím si je hodně brzy uělat !:-Q

  Odpovědět

 • Vlkošek Vlkošek(neregistrovaný)

  Mńamka,náš děda nám je dělal,pekl na kamnech,mastili se sádlem,dal do kamenné mísy a šup s nima do trouby,kde se drželi v teple.Výýýborné....stýská se mne po nich,není na to je péci na kamnech,ploténka na plynová kamna není ono.Musí to vonět dřevem.Neb se podávájí jak tu uvádíte na sladko-pomaže se povidly nebo ještě na slano-s kysaným zelím:-)

  Odpovědět

 • VladimirProchy VladimirProchy(neregistrovaný)

  Ahoj všichni,
  ertepláky nám chystala babička ve Chválkovicích,
  měla jich v troubě nachystaných tak 30 ks. Tak tenký placky jsem nikdy nedokázal rozválet. Před chvílí jsem dopekl čerstvou dávku a synátor (10 let) mi je doslova ukradl pod rukama ...:-)

  Odpovědět

 • ivulinka ivulinka(autorka receptu)

  gabcule20:doufám, že se povedly;-)

  Odpovědět

 • gabcule20 gabcule20

  Dnes jsem je dělala poprvé:-)tak uvidíme jaký bude u rodinky uspěch

  Odpovědět

 • snecek19 snecek19

  Pane bože,Ertepláky,jak já je miluju:-*Doma si je děláváme tak jednou,dvakrát do roka a už je na čase si je zase udělat:-D Člověk pořád přemýšlí co uvařit a na staré dobré recepty si nevzpomene.Díky za připomenutí:-K

  Odpovědět

 • senky senky

  Ivi:-K dneska na mě kukly Tvoje hertepláky z náhodných a vzpomněla jsem si na prázdniny zhruba před 30-40 lety:-D:-D:-D babička přišla na poledne z "pola" dodělala "chábovicu" a pekla "ertepláky" (laty, patenty):-*:-* děda rozmíchal trnky s troškou horké vody a Rumu a pak jsme měli všichni huby "zašmůrané" od ucha k uchu, seděli na náspech, zažívali a měli se rádi:-*;-) Babička ani děda už tu dávno nejsou, ale ty časy si brzo připomenu a zkusím upéct ertepláky podle Tebe:-K:-K

  Odpovědět

Předchozí 1 2 3

Tématické fráze: hanácká kuchyně hanácké recepty hanácké speciality hanácke jidlo hanácká jídla hanácká specialita hertepláky s mákem hanácké brambory recepty hanácké kuchyně hánácké jídla hanácká kuchyně recepty bramborové ertepláky ertepláky s mákem andrea lišková dorty hanacke lokse hanácké net bramborové placky s povidly herteplaky z makem hanácké hartepláky hanacke placky